I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Meile alsuojantis performansas – išskirtinai Panevėžiui

Meile alsuojantis performansas – išskirtinai Panevėžiui

Kai susitinka dvi mylinčios širdys, dažniausiai jų kelias veda į santuokų rūmus. Šį savaitgalį Panevėžyje vykstantis išskirtinis architektūros festivalis „Pastatai kalba“ šeštadienio pavakare panevėžiečius pakvietė į muzikos ir šokio performansą „Laiko mašina“.

Vienintelio tokio šokio teatro, ieškančio grožio dūžtančiose formose, kuriamas performansas leido kiek kitu rakursu pažvelgti į rūmus, kuriuose kone kasdien skamba Mendelsono maršas.

Šokio teatro „Okarukas“ duetas – Sakurako ir Phil Von – puikiai pažįstami panevėžiečiams. Tiek praėjusiais metais, tiek ir šiemet per miesto gimtadienį žiūrovams jie dovanojo nepakartojamus pasirodymus, o šeštadienio vakarą stebino išskirtinai nauju ir būtent šiai erdvei – santuokų rūmams pritaikytu performansu.

Kaip prieš pasirodymą sakė Inga Fontez-Sakurako, savo šokio ir muzikos sinteze jie bando prakalbinti iš pažiūros niekuo neypatingą tarybinės architektūros pastatą. Flamenko ir butoh šokio technikos, fizinio teatro elementai, video projekcijos ir elektroninė muzika bei vokalas užpildo rūmų erdvę ir kartu kuria dviejų žmonių istoriją žiūrovų vaizduotėje. Tai moters ir vyro, netikėtai atsiradusių čia ir dabar istorija, kurią dėlioja žiūrovai, naudodamiesi gyvai ir per video projekcijas pateikiamais fragmentais iš įvairių laikų ir erdvių.

Ieškant rakto šiems autentiškiems santykiams, lyg karminės reinkarnacijos, šie du veikėjai susitinka vis kitoje realybėje, vis kitose rolėse, ateities vizijose ir praeities prisiminimuose, bandantys suvokti kas jie ir kodėl jie kartu. Čia ir dabar.

„Patys žiūrovai savo vaizduotėje turės susidėlioti taškus, kodėl tie du žmonės atsidūrė čia. Tai meilės istorija, kuri teleportuoja pirmiausia į 1987 metus, kai pastatas buvo tik pastatytas. Kiek keistas ir iš atskirų fragmentų kuriamas pasakojimas kartu leidžia iš naujo rakurso pažvelgti į pastatą“, – kalbėjo viena iš performanso atlikėjų.

Atgal laiko mašina

Meilės istorijos neatsiejamos nuo santuokų rūmų. Bet šis performansas, į kurį buvo įdėta itin daug darbo ir jėgų, parodytas pirmą ir vienintelį kartą, nes jis ir buvo sukurtas šiai erdvei.

„Čia kaip ir vestuvinė suknelė, į kurią įdėta daug pastangų ir finansų ją kuriant, bet tik vienai progai galima užsivilkti“, – šypsosi Sakurako.

Žiūrovai galėjo mėgautis ne tik įspūdingu reginiu, bet ir susipažinti su įdomia Santuokų rūmų istorija. Ne vienas panevėžietis čia prisiekė amžinąją meilę savo išrinktajam, bet nedaugelis žino, kad pastatas buvo projektuojamas prisidengiant kitu pavadinimu – „Gerų paslaugų biuras“. Mat visi to meto pastatai turėjo būti derinami su centrine valdžia Maskvoje, kuri neleido projektuoti Santuokų rūmų, todėl architektas buvo privestas rengti du projektus vienam pastatui. Nors miesto santuokų rūmai suprojektuoti statybos projektavimo instituto Panevėžio skyriuje 1984 metais, o pastatyti per trejus metus, tačiau dėl klaidos pastato konstrukcijų apskaičiavime pradėti eksploatuoti tik dar po trejų – 1989 m.

Iki šių dienų išliko prabangus autentiškas rūmų interjeras – plafoninės raudonmedžio lubos, variniai šviestuvai, monumentalus Kazio Morkūno spalvotasis vitražas „Jaunystė“.

Apie teatrą

„Okaruko“ teatrą 2017 m. įkūrė menininkų tandemas: į Lietuvą persikėlę gyventi prancūzų kompozitorius ir atlikėjas Phil Von kartu su Sakurako, lietuvių kilmės menininke, gyvenusia užsienyje 20 metų. Prieš tai jie 3 metus kartu buvo menininkai rezidentai Paryžiuje, vadovavo šokio trupei, kurios spektakliai buvo sėkmingai pristatyti Olandijoje, Prancūzijoje ir Japonijoje. „Okarukas“ kuria balsuojančius tarp meno, šokio ir teatro performansus, pristatomus Lietuvoje bei užsienyje.

Galerija

Komentarai

  • Suuuper! Beprotiškai gailiuosi, kad ten nebuvau. Ačiū už čia perduotą nuotaiką.

  • Kodėl taip baisu ir niūru, kaip per laidotuves, kur Lietuvoje pradingęs gėris ir grožis, kodėl visur vaizdai, kaip siaubo filme, ir dar toks kaukės. Žmonės, nusiimkite tuos namordnikus, bent jau lauke, nes atrodote, kaip vergai.

  • kazkas sios rumus norejo nugriauti o dabar Garsa,

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų