A. Vasiliauskienės nuotr.

Medikams į pagalbą atėjo bibliotekos

Medikams į pagalbą atėjo bibliotekos

Visame pasaulyje išplitęs koronavirusas verčia ieškoti išeičių, kaip aprūpinti medikus būtiniausiomis apsaugos priemonėmis.

Kelios dešimtys šalies viešųjų bibliotekų, tarp jų ir trys Panevėžyje, per karantiną uždariusios duris lankytojams, ėmėsi gaminti apsaugos priemones medikams.

Jos prisidėjo prie pilietiškos iniciatyvos ir trimačiais spausdintuvais spausdina specialius rėmelius, panašius į akinių, prie kurių bus tvirtinami apsauginiai veido skydeliai. Jie daliai medikų gali būti vos ne vienintelė apsaugos priemonė nuo oro lašiniu būdu plintančio viruso arba papildoma apsauga, dėvima kartu su respiratoriumi ar kauke.

Nors bibliotekų pajėgumai nėra dideli – per dieną kiekvienoje jų pagaminama nuo dviejų iki maždaug šešių tokių rėmelių, priklausomai nuo turimo spausdintuvo, šiomis dienomis tai vis tiek yra didelė parama medicinos įstaigoms.

Panevėžio savivaldybės viešoji biblioteka teturi vieną 3D spausdintuvą, įkurdintą vaikų literatūros skyriuje „Žalioji pelėda“, Kniaudiškių gatvėje.

„Juo atspausdinti galima bet ką. Vyresniuosius vaikus mokydavome dirbti su programomis, o mažesniesiems įdomiausias būdavo pats procesas – pamatyti, kaip gimsta kažkoks daiktas“, – sako direktorė Loreta Breskienė.

Dabar šis senas trimatis spausdintuvas naudojamas kitu tikslu. Pasak L. Breskienės, užprogramuoto maketo failą bibliotekos gavo elektroniniu paštu. Po pirmojo bandymo atspausti apsauginiams skydams tinkamą rėmelį paaiškėjo, kad reikia tobulinti maketą – rėmelis lūžo ties nosele. Visgi sulaukus naujo, darbas jau verda.

Ilgas procesas

„Žaliosios pelėdos“ darbuotoja Vaida Stumbrytė pasakoja, kad šis jų 3D spausdintuvas yra labiau buitinis, senesnio modelio, vienu metu atspausdina tik po vieną rėmelį, o per dieną pavyksta pagaminti vos du. Šis gamybos būdas yra lėtas, reikalaujantis kantrybės ir kruopštumo. Vieno gaminio spausdinimas užtrunka maždaug valandą, po to rekomenduojama palaukti ketvertą valandų.

Kai bibliotekoje bus atspausdinta 30–50 rėmelių, bus susisiekta su šios idėjos koordinatoriais ir biblioteka gaus permatomų lakštų, iš kurių iškirps atitinkamų matmenų antveidžius, juos pakuos po du ir perduos medikams.

Per daugelį šalies bibliotekų, įsitraukusių į tokių apsaugos priemonių gamybą, jų susidarys ne tiek ir mažai.

Įvairiaspalviai rėmeliai

Rėmelių gamybai biblioteka „Žalioji pelėda“ kol kas naudoja turimas plastiko atsargas. V. Stumbrytė pasakoja, kad šiuo metu gamina baltos spalvos rėmelius iš jau pradėtos plastiko ritės, bet turima dar nepradėta mėlynos spalvos ritė bei po truputį raudonos, žalios, geltonos spalvos plastiko. Teigiama, kad 50 rėmelių spausdinimui reikia maždaug kilogramo medžiagos, tai yra truputį daugiau nei yra vienoje plastiko ritėje. Planuojama, kad turimo plastiko bibliotekai užteks pagaminti maždaug šimtui rėmelių.

„Pabandėme pačios užsidėti tokią apsaugą – nėra nei labai patogu, nei labai nepatogu, bet veiksminga – apsaugos ir akis, ir visą veidą“, – sako V. Stumbrytė.

Atiduos rajono medikams

Panevėžio rajono savivaldybės Viešojoje bibliotekoje irgi tėra vienas 3D spausdintuvas, bet juo vienu metu gali būti spausdinami du rėmeliai, o per dieną pagaminami keturi.

Pasak šios bibliotekos direktorės Rūtos Bagdonienės, rėmelių gamyba visu tempu verda jau tris dienas. Medžiagų bibliotekai kol kas pakanka, o jei pritrūks karantinui nepasibaigus, bus svarstoma jų pirkti centralizuotai.

R. Bagdonienės teigimu, su rajono medikais bus tariamasi, kam labiausiai reikia bibliotekininkų pagalbos.

„Be abejo, rajono poliklinikai apsaugos priemonių tikrai reikia“, – sako direktorė.

Svarbi visa pagalba

Respublikinės Panevėžio ligoninės komunikacijos specialistas Vytautas Riaubiškis sako, kad bibliotekose pradėti gaminti apsauginiai skydeliai medikams visada reikalingi, o šiuo metu tokia parama labai svarbi. Pasak jo, ligoninės apimtys didelės ir galėtų priimti bet kokį tokių apsaugos priemonių kiekį – jų reikia ir personalui, būtų galima naudoti ir ligoniams.

Šiuo metu Panevėžio ligoninė sulaukia daug paramos – pagebstima tiek stambesniais pirkiniais, tiek smulkiais.

„Kiekvieną dieną plaukia vienokia ar kitokia parama, pagalba ligoninei įvairiais dalykais. Pradedant asmens apsaugos priemonėmis – kaukėmis, dezinfekciniais skysčiais ir baigiant gaiviaisiais gėrimais, maistu medikams, kurie dirba po 12 valandų“, – kalbėjo V. Riaubiškis.

 

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite