ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Maratonai, kuriuose pralaimi kilogramai

Maratonai, kuriuose pralaimi kilogramai

Žmonės lenktyniauja bėgdami, eidami, šokdami, o kartais – kaip panevėžietė Reda Venskūnienė – ir lieknėdami.

Jauna moteris dabar kaip košmarą prisimena laikus, kai svėrė daugiau nei šimtą kilogramų ir sunkiai kopdavo į butą ketvirtajame aukšte.

Prispaudė sveikatos bėdos

Jau kurį laiką panevėžiečiai dalyvauja svorio metimo maratonuose. Juos rengianti R. Venskūnienė teigia per trejus metus atsikračiusi 35 kilogramų.

„Viskas prasidėjo 2016 metų vasarį, tada jau svėriau 104 kg ir supratau turinti rimtų sveikatos problemų. Gydytojai įspėjo: jei toliau nieko nekeisiu, susirgsiu diabetu. Mano kraujyje gliukozės kiekis jau siekė 11,4–11,6 mmol/l  – iki ligos betrūko vos kelių šimtųjų“, – pasakoja 37-erių panevėžietė.

Iki tol Reda jau buvo išbandžiusi ne vieną dietą, ne vieną mitybos planą. Nepaisant didelių pastangų, kilogramai netirpo.

„Niekada nebuvau liekna. Augau kaime, Radviliškio rajone, tėvų namuose maistas nebuvo pats tinkamiausias figūrai. O dar labai mėgstu gaminti. Vakarais dažnai iš to, ką rasdavau šaldytuve, greit išsikepdavau kokį pyragą ar tortą. Visgi gelbėdavo judėjimas, tekdavo daug dirbti, kartais per dieną 20–30 km dviračiu numindavau“, –  pamena R. Venskūnienė.

Užaugino ir vyrą

Baigusi vidurinę, Reda įstojo į Kauno technologijos universiteto filialą Panevėžyje studijuoti verslo vadybos. Iš kaimo atsikrausčiusi į Aukštaitijos sostinę čia ištekėjo, sukūrė šeimą ir įleido šaknis. Vėliau dar nusprendė įgyti ekonomikos magistro diplomą Mykolo Romerio universitete, įsidarbino banke.

Tačiau R. Venskūnienės kūno apimčių bėdos stovėjo vietoje – kilogramų netgi toliau daugėjo. Prieš šešerius metus tekėdama moteris svėrė apie 80 kg, o metai po metų priaugo dar dvi dešimtis. Negana to, kartu su žmona kūno atsargas ėmė kaupti ir per vestuves vos 70 kg tesvėręs jos sutuoktinis.

„Nuo mano gyvenimo būdo ėmė keistis ir vyras. Užauginau jį iki 93 kg, jau sunkiai batus užsirišdavo“, – juokiasi Reda.

Nors sutuoktinis dar nebuvo nutukęs, jo kūno kompozicijos analizė parodė, jog reikia sunerimti ir imtis veiksmų.

Netekusi kelių dešimčių kilogramų Reda Venskūnienė ne tik jaučiasi daug gražesnė. Panevėžietė šypteli, jog po tokių pokyčių pastebėjusi ir didesnį sutuoktinio susižavėjimą ja. ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Netekusi kelių dešimčių kilogramų Reda Venskūnienė ne tik jaučiasi daug gražesnė. Panevėžietė šypteli, jog po tokių pokyčių pastebėjusi ir didesnį sutuoktinio susižavėjimą ja. ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Pakeitė mitybą

„Gavau antrą šansą iš aukščiau“, – dabar sako itin pasikeitusi panevėžietė.

Sureguliavus mitybą Redai pavyko atsikratyti net 35 kg. Dabar 162 cm ūgio moteris sveria 64–65 kg.

Svarbiausia, anot pašnekovės, buvo priprasti valgyti pusryčius. Jiems R. Venskūnienė  iki šiol renkasi tris stiklines: vandens, arbatos ir baltyminio kokteilio. Paprasta, o ir nereikia ilgai vargti virtuvėje.

„Kiek esu pirkusi mitybos programų, kurios nubrėžia rėmus ir neleidžia nukrypti, improvizuoti! O dabar valgau viską, bet saikingai renkuosi cepelinus, kepinius, saldumynus. Svarbiausia nejausti alkio ir jaustis komfortiškai“, – teigia R. Venskūnienė.

Per dieną ji valgo 5–6 kartus. Visi patiekalai – subalansuoti, sveiki ir maistingi.

„Jei mano mityba 33 metus man netiko, vadinasi, reikėjo ją keisti“, – sako R. Venskūnienė.

Anot jos, vyrui suvokti, kad norint sureguliuoti svorį visų pirma reikia keisti mitybą, buvo sunkiau.

„Vyrams apskritai sunkiau, jie nemėgsta kentėti, nepatinka alkis“, – šypsosi Reda.

„Seniau kalbėdavau vyrui, kad reikia keisti butą ketvirtame aukšte, burbėdavau, kai jis automobilį pasistatydavo toliau nuo prekybos centro – man iš tiesų būdavo sunku vaikščioti. O dabar lipu laiptais su dukrele ant rankų ir esu pilna energijos.“

R. Venskūnienė

Atsisakė didžiausio pomėgio

Ar galės naujų taisyklių laikytis visą gyvenimą, panevėžietė nėra užtikrinta. Tačiau visus pastaruosius metus prieš šventes sau duodavo pažadą dar nors metus nepasiduoti ir savo žodžio laikydavosi.

Prieš praeitas Kūčias Reda nusprendė dar lankyti ir sporto klubą – bent po 3–4 kartus per savaitę. Paskutinį pusmetį kai kurias treniruotes jai veda asmeninis treneris. Rezultatai, anot panevėžietės, džiugina.

„Seniau kalbėdavau vyrui, kad reikia keisti butą ketvirtame aukšte, burbėdavau, kai jis automobilį pasistatydavo toliau nuo prekybos centro – man iš tiesų būdavo sunku vaikščioti. O dabar lipu laiptais su dukrele ant rankų ir esu pilna energijos“, – džiaugiasi Reda.

Ir po šių švenčių ji sau kelia naują iššūkį – negrįžti prie praeities įpročių.

Nuo vasaros R. Venskūnienė atsisakė netgi savo didžiausio pomėgio kepti tortus ir juos puošti. Kadaise itin susidomėjusi konditerija, ji skanėstais apdalydavo draugus, gimines, bet praėjusią vasarą viso to atsisakė.

„Gaminant tenka ragauti, vis lyžtelėti riebaus kremo, tad kam ta pagunda? Todėl tortų nebekepu“, – sako sulieknėjusi panevėžietė.

Per pastaruosius trejus metus Redai pavyko atsikratyti net 35 kg. Dabar 162 cm ūgio moteris sveria 64–65 kg. ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Per pastaruosius trejus metus Redai pavyko atsikratyti net 35 kg. Dabar 162 cm ūgio moteris sveria 64–65 kg. ASMENINIO ALBUMO nuotr.

Netipiškos lenktynės

Redos auka veltui nenuėjo. Netekusi kelių dešimčių kilogramų ji jaučiasi daug gražesnė, labiau pasitikinti, didžiuojasi savimi, nebijo rodyti savo kūno formų ir mielai fotografuojasi, o anksčiau to vengdavo. R. Venskūnienė šypteli, jog po tokių pokyčių pastebėjusi ir didesnį sutuoktinio susižavėjimą ja.

„Jis mane pamilo stambesnę – juk ne dėl išvaizdos vedė. Bet dabar pripažįsta, kad patinku labiau“, – džiaugiasi Reda.

Anot jos, taip pat jaučiasi bei už išgelbėtą santuoką dėkoja ir kitos moterys, kurias panevėžietė jau metus kviečia į lieknėjimo maratonus savame mieste.

„Tai ne mano idėja. Svorio metimo maratonai atsirado Rusijoje. Jie trunka dešimt dienų. Per jas dalyviai susikoncentruoja tik į savo mitybos įpročius. Pirmą dieną susirenkame, pasisveriame ir paskui smulkiai fiksuojame viską, ką valgome, kas dieną pildome pokyčių lenteles. Paskutinę dieną skelbiame rezultatus bei nugalėtojus“, – pasakoja jau dešimtą tokį maratoną neseniai surengusi panevėžietė.

Tokiose lenktynėse Panevėžyje dalyvauja tiek vyrai, tiek moterys. Daugiau nei per savaitę kai kurie sugeba numesti net iki 4 kg.

Viename tokiame maratone, pasak pašnekoves, dalyvauja iki pusšimčio dalyvių, dar iki 20 prisijungia per socialinius tinklus virtualiai.

„Tai lyg žaidimas, lyg iššūkis, įsipareigojimas, todėl nėra sunku dešimt dienų ištverti lieknėjant kartu su kitais. Daugelis taip užsikabina, kad ir toliau stengiasi sveikai gyventi. Jei tai veiksminga ir žmogus susiima, tai kodėl gi ne?“ – mano R. Venskūnienė.

Iš tų varžybų, anot jos, jau susibūrė tvirta bendruomenė. Jos nariai kartu stengiasi nepasiduoti virtuvėms pagundoms ir klaidoms.

„Pasikeisti nėra sunku, jei tam pribręsta laikas. Man jis atėjo tada, kai jau galėjo būti blogai“, – teigia Reda.

Komentarai

  • Neesti ir, pageidautina, nevartoti alkoholio. Gal ir maratono neprireiks.

  • Svarbu sveika ir subalansuota mityba.Alkoholis juk ne maistas. Jei būtų taip paprasta tik neėsti,tai storulių ir nebūtų.

  • ryja kaip kiaules po to meta svori ir apie tai visa EUROPA turi žinoti nevisprote kaip negėda …

Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų