Mano, kad galėtų grįžti prie diskusijų apie visuotinį šaukimą

Mano, kad galėtų grįžti prie diskusijų apie visuotinį šaukimą

Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis pripažįsta, kad Lietuva nededa pakankamai pastangų stiprinant savo krašto apsaugą.

Todėl, pasak ministro, parlamentinėms partijoms grįžus prie diskusijų dėl privalomosios karo tarnybos, NATO sąjungininkams būtų pasiųstas aiškus signalas, jog Lietuva rimtai žiūri į savo ir Aljanso saugumą.
Ketvirtadienį Seime vykusio Vyriausybės pusvalandžio metu Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Vytautas Bakas, referuodamas į pastarojo savaitgalio neramumus Rusijoje, teiravosi ministro G. Landsbergio, ar nevertėtų grįžti prie diskusijų apie privalomąją visuotinę karo tarnybą. Seimo narys taip pat pabrėžė manąs, jog reikalaudami NATO Aljansą stiprinti savo buvimą regione, Lietuva nededa pakankamai pastangų savo gynybinių pajėgumų vystymui.
„Ar nevertėtų pagalvoti, siūlyti Seimui sprendimus dėl privalomos, visuotinės karinės tarnybos?“ – kėlė klausimą V. Bakas.
„Nemanau, kad mes patys, būdami NATO nariais, užtikriname, kad mūsų Rytų flangas, gynyba Rytų flange būtų stiprinama“, – aiškino politikas.
G. Landsbergis patvirtino, kad Lietuva sulaukia klausimų iš Vakarų sąjungininkų dėl šalies dedamų pastangų efektyvini ir stiprinti krašto apsaugos sistemą.
„Jūsų klausimas – į dešimtuką. Nieko negaliu daugiau pasakyti kaip tik pritarti jūsų pozicijai. Ne kartą pats esu viešai sakęs ir minėjęs, kad yra sunku atsakinėti į klausimus, gaunamus iš partnerių taip pat – ar jūs esate padarę viską, kai mes prašome“, – V. Bakui atsakė G. Landsbergis.
„Manau, kad mes tikrai galėtume padaryti daugiau. Kelias, kuriuo galima eiti – visuotinis šaukimas – man atrodo, yra logiškas“, – dėstė ministras.
Todėl nepaisant NATO teikiamų garantijų ir 5-ojo straipsnio, G. Landsbergio manymu, Lietuva galėtų sutarti dėl visuotinio šaukimo ir taip siųsti partneriams aiškią žinutę dėl tvirtų Vilniaus įsipareigojimų saugumui.
„Ir turėdami 5-ojo straipsnio skėtį, manau, kad galėtume tą patį žingsnį žengti, sakydami, kad mes žiūrime taip pat rimtai“, – aiškino konservatorių lyderis.
Visgi, G. Landsbergis pripažino, kad visuotiniam šaukimui trūksta politinės valios ir partijų sutarimo.
„Problema yra šiek tiek politinė – dėl to, kad tai nėra visuomenėje populiariausias klausimas. Mes tą labai aiškiai pamatėme, diskutuodami dėl nacionalinio saugumo susitarimo, kai labiausiai strigome būtent ties tuo klausimu (…) ir norėdami turėti patvirtiną sutarimą, turėjome jį išbraukti“, – apgailestavo jis.
Tačiau opozicijoje atsiradus iniciatyvai, TS-LKD pirmininkas tvirtino, kad diskusijos gali atsinaujinti.
„Jeigu iš opozicijoje esančių partijų būtų iniciatyvos, turėkite galvoje, kad mes tai turime savo partijos programoje. Kitaip tariant, sutarimą rasti su mumis tikrai būtų paprasta ir nesudėtinga“, – nurodė G. Landsbergis.
ELTA primena, kad gegužės pradžioje vykusioje konservatorių partijos taryboje užsienio reikalų ministras nurodė pasigendantis aktyvesnės diskusijos apie visuotinį šaukimą ir kėlė klausimą, ar visi partijos kolegos vienodai supranta grėsmes, su kuriomis susiduria Lietuva.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų