I. Janeliūnui jau antrą kartą skirta Švietimo ir mokslo ministerijos globojamos nacionalinės moksleivių skatinimo programos premija. Pirmą kartą panevėžietis skatintas už pažangumą, antrą kartą – už visuomeniškumą. P. Židonio nuotr.

Maksimalisto Igno pomėgis – politika

Maksimalisto Igno pomėgis – politika

Retas mokinys ir net studentas šiais laikais pasakytų, kurios partijos rudenį pateko į Seimą, kas joms atstovauja, dar mažiau jaunimas žino apie savo miesto politiką. Tik ne J. Balčikonio gimnazijos vienuoliktokas, Panevėžio savivaldybės Jaunimo reikalų tarybai vadovaujantis aktyvistas Ignas Janeliūnas. Jis drąsiai stoja prieš savo miesto Tarybos narius ir aiškina šiems, ko reikia jaunam žmogui.

Prieš politikos senbuvius

Prieš savaitę miesto Tarybos posėdyje politikai svarstė jaunimui svarbų klausimą. Pristatyta nauja programa, kuri turėtų padėti 14–29 m. panevėžiečiams kitą vasarą lengviau įsidarbinti. Už įdarbintą jaunuolį darbdavys Savivaldybės bus skatinamas finansine parama.

Panaši idėja jau įgyvendinama ne vienoje šalies savivaldybėje. Į Panevėžį šią mintį atnešė ir miesto valdžiai pristatė Panevėžio jaunimo reikalų taryba kartu su birželį išrinktu jos pirmininku I. Janeliūnu.

Šiam septyniolikmečiui pačiam teko miesto Taryboje pagrįsti tokį sumanymą jaunimo užimtumui skatinti. Vaikinas juokiasi, kad jo nesutrikdė vieno politikos senbuvio lengva replika, esą jam Igno kalba priminė laikus, kai kalbėdavo jaunuoliai iš komjaunimo komiteto.

„Gal dėl plačiai vartojamų nomenklatūrinių posakių sulaukiau tokio komentaro? Bet aš nepykstu, o kai kuriuos miesto politikus jau seniai pažįstu ir bendrauju su jais. Jie taip pat mane pažįsta“, – teigia tarybinės Lietuvos nė nematęs Ignas.

Pradėk šiandien

Ir iš tiesų žodžių kišenėje šiam jaunuoliui netrūksta. I. Janeliūnui iškalbos galėtų pavydėti ir už jį daug vyresnis pašnekovas.

Ignas sako, kad visada taip nebuvo – kalbos, minčių, žinių bagažą jam sukrovė keleri pastarieji metai, kai teko imtis visuomeninės veiklos.

„Viskas prasidėjo dar besimokant „Žemynos“ progimnazijoje. Čia susipažinau su mokinių savivalda, prieš trejus metus tapau mokyklos mokinių tarybos pirmininku. Paskui prisijungiau prie Lietuvos moksleivių sąjungos ir kitų panašių organizacijų veiklos. Dabar tenka atstovauti moksleiviams bei jaunimui tokiose organizacijose ir struktūrose, kaip Lietuvos moksleivių sąjunga, Švietimo taryba, Jaunimo Europos komanda ar gimnazijos mokinių parlamentas“, – vardija J. Balčikonio gimnazijos auklėtinis.

Pasakodamas apie ypatingą dieną, kai prieš pusantrų metų ryžosi stoti prieš Jaunimo reikalų tarybą ir susirinkusį miesto jaunimą išsakyti pozicijos dėl Panevėžio jaunimo ateities, Ignas net giliai įkvepia. Tokiomis akimirkomis jis teigia pateisinantis savo gyvenimo moto „jei kažko nori, pradėk šiandien“.

Ir po kiek daugiau nei metų I. Janeliūnas buvo paskirtas vadovauti tai pačiai tarybai. Jo kadencija turėtų tęstis iki 2021-ųjų pavasario pabaigos.

„Liko mažiau nei dveji metai, tad stengiuosi per tą laiką su komanda inicijuoti kažką naudingo miesto jaunimui. Karantinas, aišku, kiša koją, tačiau stengiamės ir dirbame“, – patikina pašnekovas.

Idėjų nestokoja

Be jau patvirtintos jaunimo užimtumo programos vasarai, Jaunimo reikalų taryba šiuo metu siekia Panevėžio atvirajame jaunimo centre įsteigti dar vieną projektų vadovo etatą, plėsti emocinę pagalbą jaunuoliams.

O kartu su studentais dabar atlieka jaunimo problematikos tyrimą Panevėžyje. Šios analizės rezultatai bus aiškūs mėnesio pabaigoje.

Tačiau I. Janeliūnas jau ir dabar gali išskirti keletą punktų, kurie kelia nerimą.

„Visuomeninis darbas turi būti visiems ir dėl visų.“

I. Janeliūnas

„Visų pirma Panevėžyje vis dar per mažai aktyvaus jaunimo, kuris dirbtų organizaciniame sektoriuje. Tie patys žmonės tiek visuomeninėse struktūrose, tiek renginiuose“, – atkreipė dėmesį septyniolikmetis.

Naujų idėjų, pasak jaunuolio, netrūksta ir tai nusistovėjusiai komandai, bet norisi į bendrą veiklą įtraukti kuo daugiau jaunų žmonių. Kita vertus, anot jo, ne visiems visuomeniniai reikalai įdomūs.

„Kai kas mėgsta muziką, sportą – tai taip pat užima daug laiko po pamokų. Kai kas, be mokslo, iš viso nieko nebenori ir pasitenkina kompiuteriu, telefonu. Negalima iš visų tikėtis to paties, kas patinka tau“, – pripažįsta I. Janeliūnas.

Įvertintas maksimalizmas

O Ignas savo visuomenines pareigas vadina didžiausiu pomėgiu.

„Mokslai man sekasi gerai, tad galiu skirti laiko ir kitokiam užimtumui. Man patinka politika, organizaciniai darbai, projektų inicijavimas“, – pasakoja vaikinas.

Gimnazijoje jis pirmūnas, dalyvauja olimpiadose. Rudenį I. Janeliūnui antrą kartą skirta Švietimo ir mokslo ministerijos globojamos nacionalinės moksleivių skatinimo programos „Lietuvos Maximalistai“ premija. Pirmą kartą panevėžietis skatintas už pažangumą, antrą kartą – už visuomeniškumą.

Septyniolikmetis jau išmano ne tik kaip veikia valdžios aparatas, bet ir kaip rengiami projektai, kaip vyksta viešieji pirkimai. Tokie dokumentai, bendradarbiaujant su Savivaldybės specialistais, darbuotojais bei koordinatoriais, ir sudaro didelę Jaunimo reikalų tarybos darbo dalį.

„Šiais metais dėl pandemijos gyvai posėdžiaujame rečiau. Daugiau laiko skiriame popieriams, dokumentacijai, jos labai didelės krūvos“, – sako Ignas.

Deja, suaugusieji, anot jo, kartais suabejoja mokinių darbais ir tai yra dar viena jaunimo problema.

„Sutinkame verslo atstovų, kurie nepatikliai žiūri į jauną žmogų. Dažnai tai lemia blogos patirtys, pavyzdžiai. Bet yra ir jaunimą labai palaikančių verslininkų“, – pasakoja Jaunimo reikalų tarybos vadovas.

Traukia politika

Pats Ignas didžiausio palaikymo sulaukia savo šeimoje. Be didelės laisvės rinktis patinkantį kelią, gauna racionalių pastabų ir patarimų.

„Jie mane ne tik skatina, bet kartais jau ir stabdo, kad neperdegčiau“, – pasakodamas apie tėvus šypsosi I. Janeliūnas.

Jis žino ne vieną pavyzdį, kai buvę labai aktyvūs jaunimo lyderiai pervargsta ir visai dingsta iš mėgtos veiklos akiračio. Ignas mėgsta atsipalaiduoti bendraudamas su kitais, žiūrėdamas filmus, kartais pažaisdamas kompiuterinius žaidimus, iki karantino dažnai dalyvaudavo protmūšiuose. Net ir geras miegas, anot jo, grąžina jėgas.

„Meditacijos ir jogos man dar nereikia, – juokiasi gimnazistas. – Man pailsėti padeda ir ta pati visuomeninė veikla, kai lengvai diskutuojame, kažką kuriame.“

Ateityje I. Janeliūnas norėtų neapleisti savo pomėgio ir galbūt paversti politiką profesija. Jaunuolis prasitaria, kad kada nors būtų įdomu padirbėti ir Panevėžio miesto taryboje.

Bet baigęs gimnaziją kurį laiką norėtų paragauti ir gyvenimo kitame mieste ar net kitoje valstybėje.

„Esu vienuoliktokas ir turiu laiko apsispręsti, kas toliau. Kol kas matau dvi kryptis: tiksliuosius mokslus ir kažką panašaus į dabartinę savo popamokinę veiklą. Gal pasuksiu į politiką, tarptautinius santykius, diplomatiją, ekonomiką. Vis dar ieškau savęs, o ką sukaupiu dabar, tai mano bagažas, praversiantis ateityje“, – svarsto aktyvus jaunas panevėžietis.

I. Janeliūnas drąsiai stoja prieš savo miesto Tarybos narius paaiškinti šiems, ko reikia jaunam panevėžiečiui. Asmeninio albumo nuotr.

Džiazavo būgnais

I. Janeliūno nuomone, užimtumas jaunam žmogui būtinas. Daugiau įvairaus neformalaus ugdymo, jaunimo susibūrimų, galimybių – dar vienas jo tikslas einant Panevėžio jaunimo reikalų tarybos vadovo pareigas.

Pats Ignas, be politikos ir visuomeninės veiklos, ilgus metus domėjosi muzika. Pernai Panevėžio muzikos mokykloje vaikinas baigė džiazo skyriaus mušamųjų instrumentų specialybę.

Pastarosios žinios ir įgūdžiai niekur nedings – tai tik praturtina asmenybę. Bet ateities su muzika jaunuolis nebesieja.

Paklaustas, ar tikrai yra maksimalistas, Ignas neslepia visur siekiantis aukščiausių rezultatų. Tačiau per galvas dėl savo interesų nelipa.

„Kai matau didžiąją politiką, savo miesto, šalies politikus, jų intrigas ir diskusijas labiau dėl asmeninių interesų nei bendrų visuomenės poreikių, būna liūdna. Ne sau čia reikia dirbti. Kartais diskusijose ir save pagaunu kalbant vienaip ar kitaip dėl kažko, jog būtent man taip atrodo ar to norisi. Tačiau, manau, visuomeninis darbas turi būti visiems ir dėl visų“, – pabrėžia septyniolikmetis, patikindamas, kad nepriklauso ir ilgai dar nepriklausys jokiai politinei partijai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų