P. Židonio nuotr.

Maisto kainos pasivijo ir darželius

Maisto kainos pasivijo ir darželius

Kad Panevėžio lopšeliuose-darželiuose vaikai būtų sotūs, tėvai nuo rugsėjo 1-osios mokės brangiau.

Sparčiai kylant maisto produktų kainoms, miesto Savivaldybės taryba vienbalsiai pritarė Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos prašymui kelti mokestį už vaikų maitinimą.

Direktorių teigimu, pamaitinti sveiku, kokybišku maistu vaikus už tokią pačią sumą kaip anksčiau darosi nebeįmanoma.

Statistikos departamento duomenimis, per metus miltai ir kiti grūdų produktai pabrango 53,4 proc., paukštiena – 21,4 proc., pienas ir jo produktai, sūris bei kiaušiniai – 31 proc., aliejus ir riebalai – 27,7 proc., daržovės – 37,2 proc.

Panevėžio politikams atsižvelgus į asociacijos prašymą, miesto lopšeliuose-darželiuose mokestis už vaikų maitinimą nuo rugsėjo 1-osios kyla 43 proc.

Už 1–3 metų vaiko, darželyje valgančio tris kartus per dieną, maitinimą tėvai mokės 2,83 euro, tai yra 84 centais daugiau.

4–7 metų vaiko pusryčiai, pietūs ir vakarienė atsieis 3,22 euro – 96 centais brangiau.

Mažiausiųjų vien pusryčiai ir vakarienė kainuos po 68 centus, pietūs – 1,47 euro. Vyresniųjų vakarienė ir pusryčiai kainuos po 77 centus, o pietūs – 1,68 euro.

Nors lopšeliams-darželiams tenka daugiau sumokėti už elektrą, vandenį, šildymą, mokestis įstaigos reikmėms kol kas lieka tas pats – 11,50 eurų per mėnesį.

Kavos puodelio kaina

Panevėžio ikimokyklinio ugdymo įstaigų vadovų asociacijos pirmininkė, lopšelio-darželio „Rūta“ direktorė Regina Mikalauskienė nemano, kad mokesčio už maitinimą pokytis drastiškas.

Juolab kad Panevėžyje galima rinktis, kiek kartų vaikas bus maitinamas darželyje.

„Vaikai per dieną pavalgo beveik už kavos puodelio kainą“, – sako R. Mikalauskienė.

Anot jos, kelti mokestį už vaikų maitinimą darželius verčia būtinybė. Šiemet praėjus vos keturiems mėnesiams, jie sulaukė tiekėjų raštų, informuojančių apie sutarčių nutraukimą.

Įstaigos buvo priverstos skelbti viešuosius pirkimus, o tiekėjų pasiūlytos naujos kainos pasirodė jau gerokai didesnės.

„Šiuo metu padėtis nepaprastai sunki. Kiek teko kalbėtis su kolegėmis iš kitų darželių, tai „persivalgo“ – išleidžia daugiau pinigų maisto produktams, nei surenkama pinigų iš tėvelių“, – kalbėjo R. Mikalauskienė.

Anot jos, nuo rugsėjo 1-osios pakėlus mokestį už maitinimą, įstaigos galės išlaviruoti, jeigu vėl drastiškai nekils kainos ir tiekėjai nepradės nutraukinėti sutarčių.

Šiuo metu jos sudarytos iki Naujųjų metų.

R. Mikalauskienė neabejoja, kad šioms pasibaigus ir skelbiant naujus konkursus, sumos jau viršys 15 tūkst. eurų. O tai reiškia, kad viešuosius pirkimus vykdyti turės jau ne pats darželis, o miesto Savivaldybė.

„Tada turbūt valgysime prasčiau negu dabar, nes perkant masiškai, iš karto tiekia pigiausią produktą: jei labai smulkiai neišrašai specifikacijų, konkurso dalyviai tiesiog pateikia bet ką ir tada krinta maisto kokybė“, – įžvelgia direktorė.

Vaisių gauna mažiau

R. Mikalauskienės teigimu, iki šiol bene labiausiai brango žuvis, pieno produktai – ypač jogurtas. Dabar jau kyla ir duonos kaina.

„Aš net nežinau, kas nebrango“, – sako asociacijos vadovė.

Ji tvirtina nesulaukusi neigiamos tėvelių reakcijos dėl numatomo branginti maitinimo.

„Ar įmanoma namuose visą dieną – pusryčiai, pietūs, vakarienė – vaiką pamaitinti už 3,22 euro? Ir gauti vaisių, pieno, įvairių produktų? Tikrai ne“, – teigia R. Mikalauskienė.

Ji pripažįsta: „Rūtos“ darželis nelabai turi iš ko kasdien vaikams duoti vaisių. Anksčiau darželinukai jų gaudavo išties labai daug – ne tik pagal vaisių programą, bet ir pats darželis pirkdavo iš savų lėšų.

Maitinimo įkainiams pakilus, nuo rudens planuojama mažiesiems pasiūlyti vėl daugiau vaisių.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų