Lyčių lygybė per prievartą

Lyčių lygybė per prievartą

 

Lygios moterų ir vyrų galimybės vis dažniau įgauna aštrų ir kiek keistą skonį. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba pradėjo žygius, kad grožio salonuose ir kirpyklose paslaugų kainos tiek moterims, tiek ir vyrams būtų vienodos.

O to nepadarę verslininkai gali sulaukti ne tik pagrūmojimų, bet ir nemažų finansinių sankcijų. Į kampą spaudžiami grožio specialistai jau pradėjo keisti kainoraščius, tačiau abejoja, ar primesti nurodymai, už kiek turi atlikti paslaugas, prisidės prie lyčių lygybės.

Šį pavasarį Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos pradėta akcija „Kaina neturi lyties“ jau įgavo pagreitį – šimtai įvairių grožio salonų bei kirpyklų sulaukė laiškų su įspėjimais koreguoti savo kainoraščius – juose nebegali likti atskirų įkainių moterims ir vyrams. Nustatyta, kad daugumoje kirpyklų paslaugos moterims teikiamos nuo 23 proc. iki 43 proc. brangiau.

Tiesa, vyrams dažniau tenka paploninti piniginę už manikiūrą ar pedikiūrą – šios grožio paslaugos jiems yra maždaug dešimtadaliu brangesnės. Savo kainoraščių nepakeitusiems verslininkams gresia iki 560 eurų bauda, o už pakartotinį nusižengimą ji galėtų augti iki 1200 eurų.

Kaip sakė Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos Komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė, jau daugybę metų jų įstaiga sulaukia skundų dėl skirtingų kainų už grožio paslaugas moterims ir vyrams. Visais atvejais atliekami tyrimai. Tačiau matydami, kad situacija nesikeičia, nusprendė inicijuoti savotišką socialinę kampaniją „Kaina neturi lyties“, kurios tikslas – įspėti kirpyklas ir grožio salonus, kad jų kainodara pažeidžia Lygių galimybių įstatymą. Taip pat siekiama didinti gyventojų sąmoningumą ir paskatinti juos pranešti apie tokias įstaigas, kurios taiko dvejopą kainodarą. Įspėjimų sulaukusios kirpyklos ir grožio salonai turi dvi savaites ištaisyti elektroninėje erdvėje esančius kainoraščius ir kiek daugiau laiko duodama kirpyklų ar grožio salonų patalpose esantiems kainoraščiams pakoreguoti. Po įspėjamųjų laiškų vienos įstaigos suskubo iš karto taisyti savo kainoraščius, o kitos savotiškai protestuoja prieš tokius reikalavimus.

„Vieni reaguoja labai greitai, sutinka su mūsų argumentais ir nemato tame problemos, o kiti labai piktinasi. Jų nėra daug, bet jie savo nepasitenkinimą reiškia labai garsiai, skambina, piktinasi, neva taip žlugdome verslą. O trečioji grupė tyli ir nieko nedaro. Jeigu įžvelgiame piktybiškumą ir po antro įspėjimo – jokios reakcijos, privalome pradėti tyrimą, nes tai yra įstatymo pažeidimas. Bet jeigu yra geranoriškumas, nesame suinteresuoti bausti ar kitaip pamokyti“, – sakė M. Jurkutė.

Išimtis vaikams ir senjorams

Tiesa, jeigu grožio salonai ar kirpyklos paslaugas teikia tik kažkuriai grupei, pavyzdžiui, išimtinai tik moterims arba vyrams, gali būti ramūs – Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba jiems jokių priekaištų neturės. Pasak tarnybos atstovės, tai jau ne jų valioje, lygiai kaip ir moteriškų drabužių gamintojų negalintys priversti gaminti drabužius ir vyrams. O kaip elgtis su paslaugų teikimu vaikams ar senjorams, kol kas lieka neaišku net pačiai Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai. Mat kalbant apie vaikus, labai svarbus ir mokėjimas prieiti prie mažųjų, ne tik pats darbo meistriškumas. Kiek kebliau yra su paslaugų teikimu senjorams – dažnai pasitaiko, kad pensininkams yra siūloma nemažų nuolaidų ar gerokai mažesnės kainos nei kitiems klientams. Pasak M. Jurkutės, žvelgiant iš įstatymo pusės, tai yra pažeidimas. Tačiau žiūrint iš žmogiškosios – tokios nuolaidos yra socialiai teisingos.

„Seimui jau pateikėme Lygių galimybių įstatymo pakeitimo projektą, kuriame numatyta, kad kai kada, ypač kai kalbame apie jautrią socialinę grupę, kaip šiuo atveju senjorus, nuolaidas būtų galima taikyti. Mat šiuo metu įstatymas nenumato išimčių. Tad kol kas ir mes patys diskutuojame, kaip reikėtų traktuoti kainoraštį, kuriame išskirtos grožio paslaugos senjorams ir vaikams“, – pripažįsta M. Jurkutė.

Po įspėjimų koreguoti kainoraščius Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sulaukė ne vieno pasipiktinusiojo skambučio. Tik ne iš grožio srityje dirbančiųjų, o klientų. Daugiausia skambinančiųjų – vyrai, kurie baiminasi, kad po tokių pokyčių gerokai išaugs paslaugų kainos jiems. Tačiau M. Jurkutė teigia, kad įstatymo pakeitimai negali būti pretekstas branginti paslaugas. Kainos turėtų būti nustatytos individualiai pagal asmens poreikius ir sunaudotas priemones, nesvarbu, ar tai vyras, ar moteris.

„Paslaugos kaina turi priklausyti nuo įdėto darbo, sunaudotų medžiagų, o ne nuo lyties. Mūsų nuomone, dėl to kainos tikrai neturėtų didėti. Gal vyrams sunkiau su tuo susitaikyti, nes jie visada buvo įpratę už kirpimą mokėti mažiau nei moterys“, – sakė M. Jurkutė.

Taikosi prie pokyčių

Tuo metu grožio specialistai teigia, kad paslaugų kainos skiriasi ne šiaip sau. Paprastai vyrų kirpimai yra gerokai paprastesni, sunaudojama mažiau priemonių. O kitos paslaugos brangesnės, nes tiesiog skiriasi vyrų ir moterų fiziologija, pavyzdžiui, už pedikiūrą vyrų prašoma daugiau susimokėti, nes paprastai jie šią paslaugą užsisako tada, kai pėdos būna nusėtos nuospaudomis, tad prireikia kone dvigubai daugiau laiko joms sutvarkyti.

Laiškų su nurodymais koreguoti savo kainoraščius sulaukė ir didieji Panevėžio grožio salonai. Kaip sakė „Oranžinio stiliaus“ vadovė ir stilistė Aušra Vitkuvienė, jie jau pakeitė savo kainoraščius pagal Lygių galimybių kontrolieriaus rekomendacijas, nes tiesiog neturėjo kito pasirinkimo.

„Kirpėjų ir grožio specialistų asociacija bandė aiškintis šią problemą, bet jokios diskusijos nesulaukė. Mes gavome sprendimą ir, žinoma, turime jį vykdyti. Su mumis kaip specialistais niekas nediskutuoja ir nekalba. Tai kaip ir neturime jokio pasirinkimo“, – sakė „Oranžinio stiliaus“ vadovė.

Dabar kainoraštyje žemutinė ir viršutinė kainų ribos gerokai skiriasi, tad bus gerokai daugiau darbo, bandant klientams paaiškinti, kodėl ir kas tiek kainuoja. O kokia tokių pokyčių nauda – nežinia, tuo labiau kad yra ir kitų, gerokai didesnių bėdų, kurios lieka nesprendžiamos.

„Tiesiog bus labai daug nesusipratimų. Stengėmės padaryti kainoraštį, kad būtų klientui aišku, kokia paslaugos kaina, nors po šių pataisymų visiškai nebeaišku, kas ir kiek kainuoja. Mano akimis, tai visiškai nereikalingi pokyčiai. Yra daugiau problemų, į kurias reikėtų atkreipti dėmesį. Kaip pažymi mūsų kolegos, daug aktualesnis klausimas – kaip sulyginti didmiesčių, pavyzdžiui, Vilniaus, kainas su visos Lietuvos paslaugų kainomis“, – kalbėjo A. Vitkuvienė.

Dar pavasarį laiško iš Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos sulaukė ir grožio salonas „Vanela“. Kaip sakė šio salono savininkė, grožio meistrė Nijolė Cimermanienė, nauji kainoraščiai bus iškabinti jau šią savaitę. Dėl to pačios paslaugos nebrangs, tik kainoraštyje nebebus išskirti kirpimai vyrams ir moterims. Paprastai vyrų kirpimas jų salone skirdavosi vos keliais eurais, mat dauguma jų klientų vyrų renkasi modelinius kirpimus su galvos plovimu, šukavimu, džiovinimu. Tad tokiems kirpimams reikia beveik tiek pat laiko, kiek ir moteriškiems. Naujausios tendencijos rodo, kad dabar populiariausi kirpimai tinkantys tiek vyrams, tiek ir moterims.

„Nuolatiniai klientai jau žino kainas, tad niekuo nenustebinsime. Tai daugiau formalus kainoraščio pakeitimas, nes vyrą apkirpti užtrunka beveik tiek pat laiko, kiek ir moterį. Gal bus savotiškas šokas tose kirpyklose, kur vyrai kerpami gerokai mažesnėmis kainomis. Kiek teko girdėti, yra, kur apkerpa už 5 ar net 3 eurus. Bet mūsų salone jokių pokyčių nebus“, – patikino N. Cimermanienė.

 

Komentarai

  • Moteru ir vyru sukuosenas irgi vienodai kirpti- plikai

  • Na,čia sakyčiau keistokas lygybės reguliavimas. Juk vyriška ir moteriška šukuosena tikrai skiriasi. Tą patį manau ir apie manikiūrą – moterys jį daro ganėtinai dažnai, o vyrai tarkime tik prieš vestuves, tad higieniniam manikiūrui darbo kone dvigubai daugiau, plius ir rankos bei tuo pačiu pirštai, nagai pas vyrus didesni. Suprantu jei naudojama ta pati priemonė, tarkime plakų vaškas, lakai pigiau kažkuriai lyčiai, tuomet taip, tai jau ne lygybė, bet skaičiuojant pagal tai, kiek sugaištama darbo laiko, kiek priemonių sunaudojama, manau kainoraščiai yra teisingi. Nors tikrai mielai kirpčiausi už vyriško kirpimo kainą 🙂

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų