Liūtys sukėlė pasėlių nuostolių už daugiau kaip 7 mln. eurų

Liūtys sukėlė pasėlių nuostolių už daugiau kaip 7 mln. eurų

Visoje Lietuvoje liepos 12 dieną iškritęs gausus kritulių kiekis pažeidė pasėlių laukus ir pridarė daugiau kaip 7 mln. eurų nuostolių.

„Kai per vieną dieną iškrito dviejų mėnesių kritulių norma, sulaukėme daugiau kaip 1500 ūkininkų pranešimų apie nuniokotus pasėlių laukus. Pažeistas plotas sudaro daugiau kaip 100 tūkst. hektarų ir jis nuolat didėja. 75 proc. visų atvejų krituliai pažeidė javų laukus, 15 proc. – rapsų laukus. Beveik 10 proc. žalų užregistravome ankštinių augalų plotuose, taip pat sulaukėme ūkininkų pranešimų apie pažeistus atskirus bulvių, cukrinių runkelių, burokėlių ir kukurūzų laukus“, – susiklosčiusią situaciją komentuoja tarptautinio pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ Lietuvos filialo vadovas Martynas Rusteika.

Vertinant pagal augalų rūšis, labiausiai nukentėjo žieminiai kviečiai (72 tūkst. hektarų) ir vasariniai miežiai (daugiau kaip 10 tūkst. hektarų).

Daugiausiai pažeistų pasėlių atvejų užfiksuota Šiaulių apskrityje – čia gauta apie 500 pranešimų, Marijampolės apskrityje – 360 pažeidimų, Kauno apskrityje – 310 pranešimų ir Panevėžio apskrityje – 160 ūkininkų pranešimų apie pažeistus pasėlių laukus.

Labiausiai nukentėjo rajonų ūkininkų derlius: Joniškio rajone pažeista daugiau kaip 13 tūkst. hektarų pasėlių plotų, Šakių rajone – daugiau kaip 12 tūkst. hektarų, Kėdainių ir Pakruojo rajonuose po daugiau kaip 8,5 tūkst. hektarų, Panevėžio bei Šiaulių rajonuose – po daugiau kaip 6,5 tūkst. hektarų.

Šiuo metu, kaip pažymima „VH Lietuva“ pranešime, kartu su Lietuvos žalų ekspertais laukus apžiūri iš Vokietijos atvykę žalų ekspertai ir revizoriai, siekiantys kuo greičiau ir tiksliau įvertinti žemdirbių patirtus nuostolius ir juos kompensuoti.

„Matome didžiulius liūčių sukeltus pažeidimus pasėlių laukuose. Dažno ūkininko laukuose pažeista daugiau kaip pusė visų pasėlių. Tai yra didžiulė netektis ūkininkams. Dėl to neišvengiamai išaugs grūdų ir jų produktų kainos“, – sako Lietuvos žemdirbius aplankęs tarptautinio pasėlių savidraudos fondo „Vereinigte Hagel“ valdybos narys Thomas Gehrke.

Daugiau kaip pusę derliaus per liepos liūtis praradęs Joniškio ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius Gintaras Rudis taip pat prognozuoja, kad šalia pasaulyje fiksuojamo bendro grūdų brangimo pridėjus šiuos gamtos stichijų sukeltus nuostolius – tai tikrai atsilieps produktų kainoms parduotuvių lentynose.

„Dalis mūsų pasėlių pažeista visiškai, dalis grūdų dar tiks pašarams. Likę geros kokybės maistiniai grūdai tikrai brangs, kartu kils ir miltinių gaminių kainos. Gamta – nenuspėjama, o mūsų augalininkystės verslas yra po atviru dangumi, todėl šią riziką dalinamės su kitais Europos ūkininkais ir pasėlius būtinai draudžiame“, – situaciją vertino vienas labiausiai nukentėjusių ŽŪB „Bučiūnai“ direktorius G. Rudis.

Vokietijos savidraudos fondas „Vereinigte Hagel“ dirba jau 198 metus, turi 10 filialų ir daugiau kaip 100 tūkst. narių dešimtyje Europos Sąjungos šalių – Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Danijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose, Belgijoje, Liuksemburge, Kroatijoje ir Italijoje. Tarptautinis ūkininkų susivienijimas leis efektyviai kompensuoti Lietuvos ūkininkų patirtus gamtos stichijų sukeltus nuostolius.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų