P. Židonio nuotr.

Ligonių lankymas – ne kiekviename mieste

Ligonių lankymas – ne kiekviename mieste

Net ir tebesiaučiant pandemijai, Vilniaus, Kėdainių, Ukmergės, Pakruojo ligoninių pacientus jau gali aplankyti artimieji.

Ligonių lankymą su kai kuriomis išlygomis leidžia sveikatos apsaugos ministro dar kovo pradžioje nustatyta tvarka. Tačiau Panevėžyje gydymo įstaigų durys vis tiek nesiveria, o jų vadovai be užuolankų kaltina ministrą gyvybes galinčiu kainuoti politikavimu.

Kritika ministrui

„Puikiai suprantu, jog ministrai renka sau balus, kad kuo ilgiau išlaikytų valdžią. Būtent tuo grindžiu sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio nuo kovo 5-osios atšauktą griežtą draudimą lankyti pacientus ligoninėse. Tačiau ministras taip pat nurodė, kad lankymo tvarką nustato įstaigos vadovas. Saugodama pacientų gyvybes, aš pasilieku būti Cerberiu, kuris ir toliau kausis su lankyti ligonių besiveržiančiais jų artimaisiais“, – patikino Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės vyriausioji gydytoja Violeta Grigienė.

O Respublikinės Panevėžio ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai Mindaugas Vaitkus prisipažino apskritai negirdėjęs ministro leidimo lankyti ligonius. Pasak jo, kol šalyje susirgimų koronavirusu skaičius išliks toks, koks yra dabar, ir šios ligoninės durys pacientų artimiesiems taip paprastai neatsivers.

Gimdyvės nepaliekamos vienos

Aukštaitijos sostinės ligoninėse artimieji gali būti tik šalia vaikų, gimdyvių bei ateiti atsisveikinti su mirštančiaisiais.

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje tebegalioja vadinamoji pandeminė ligonių lankymo tvarka. Pagal ją vienas iš artimųjų gali neribotą laiką lankyti vaikus iki 14-os metų.

„Puikiai suprantu, jog ministrai renka sau balus, kad kuo ilgiau išlaikytų valdžią.“

V. Grigienė

„Nepasakysi trejų ar penkerių metų vaikui, kad mama su juo gali būti penkias, dešimt ar penkiolika minučių“, – paaiškino M. Vaitkus.

Į ligoninę taip pat įleidžiami gimdyti atvykusias moteris lydintys artimieji, tačiau tik po vieną. Kūdikio tėtis, gimdyvės mama ar kitas jai artimas žmogus turi galimybę dalyvauti gimdyme bei būti šalia kūdikio susilaukusios moters ir mažylio.

O štai pas terminalinės būklės pacientus, kitaip – pas mirštančiuosius, įleidžiama turint skyrių, kuriame gydomi šie ligoniai, vadovų sutikimą ir tik 15-ai minučių. Tiek laiko turi pakakti artimiesiems atsisveikinti su sunkiu ligoniu. Tačiau net ir pas tokius lankytojai neįleidžiami, jei pacientas gydomas vadinamuosiuose kovidiniuose skyriuose bei reanimacijoje.

Visi lankytojai, netgi atlydintieji gimdyves, pasitinkami vadinamajame poste, kur pamatuojama temperatūra, lankytojas pildo anketą apie savo sveikatos būklę. Pilnamečiai lankytojai privalo turėti arba dokumentą, įrodantį, kad yra pasiskiepiję, arba būti persirgę koronavirusu ir visiškai pasveikę, arba turėti neigiamą koronaviruso tyrimo atsakymą.

Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovai apie galimybę leisti lankyti ligonius svarstytų tik sumažėjus sergančiųjų COVID-19 skaičiui. P. Židonio nuotr.

Rodiklis – sergančiųjų skaičius

Respublikinės Panevėžio ligoninėje, M. Vaitkaus teigimu, ketvirtadienio rytą buvo gydomi 75 kovidu sergantys pacientai. Šį skaičių jis įvardijo kaip išties nemažą. Daugiausia vadinamųjų kovidinių ligonių šioje gydymo įstaigoje vienu metu buvo per 90.

„Šimto riba nebuvo pasiekta“, – sako M. Vaitkus.

Pavaduotojas medicinai svarsto, kad apie ligonių lankymą bus pradėta svarstyti, kai sergančiųjų koronavirusu gretos gerokai sumažės.

Kaimynai neatlaikė spaudimo

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje vakar buvo gydomi šeši koronavirusu sergantys pacientai. Iš viso šioje ligoninėje guli 260 žmonių.

„Atkreipiu dėmesį, kad mūsų ligoniai patys silpniausi, patys sunkiausi. Net ir neatėjęs į palatą, neprisėdęs prie jų, o tik ligoninės koridoriumi perėjęs viruso nešiotojas gali tokius užkrėsti“, – teigė Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninei vadovaujanti V. Grigienė.

Ji pasakojo bendravusi su Pakruojo ligoninės vyriausiuoju gydytoju Vygantu Sudariu, kuris prisipažino neatlaikęs ligonių artimųjų spaudimo ir leidęs lankyti pacientus. Į Pakruojo ligoninę lankytojai įleidžiami aprengti specialiais vienkartiniais chalatais, su vienkartinėmis kepurėlėmis, antbačiais ir vienkartinėmis pirštinėmis. Palatose jiems leidžiama būti vos keliolika minučių.

„Abu, turėdami nemažą ligonių gydymo patirtį, aptarėme ir tai, kad toks atlaisvinimas, kai sudaryta galimybė lankyti visus ligonius, tęsis neilgai. Kol kasdien kovidas nustatomas tūkstančiams žmonių, šis virusas bus atneštas į ligonines ir toliau sparčiai plis“, – neabejoja V. Grigienė.

Medikė pabrėžė nebijanti pasakyti, jog lankytojams atvėrus Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninių duris, jose gydomų žmonių mirtingumas padidės.

Grigienė teigia saugodama pacientų gyvybes pasirinko būti Cerberiu, kuris ir toliau kausis su lankyti ligonių besiveržiančiais jų artimaisiais. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Siūlo pasiimti namo

V. Grigienė teigė nuo nuolat skambučiais ją atakuojančių, pretenzijas dėl draudimo ligonius lankyti jų artimųjų gina pačius pacientus, aiškindama, kad didžiausią meilę ir rūpinimąsi jais galima parodyti ramiai išbuvus pandeminį metą.

„Dar priduriu, kad dažną ligonį, kurį taip norima aplankyti, juk galima pasiimti į namus ir ten nuolat būti šalia“, – sako direktorė.

Pasak jos, po tokios pastabos artimieji paprastai nukreipia pokalbį.

Šios gydymo įstaigos pacientus, anot jos vadovės, nuolat lanko pačių įvairiausių sričių specialistai, kurių darbas – nustatyti neveiksnumą, specialiuosius poreikius, tvirtinti testamentą, aiškintis palikimo ir kitokius reikalus. Išskirtiniais atvejais įleidžiami ir kunigai.

„Su kiekvienu mūsų pacientu artimiesiems sudaromos galimybės bendrauti telefonu su įjungta vaizdo kamera. Taigi, nors ir per nuotolį, žmonės vis tiek mato vieni kitus“, – lankytojams atverti ligoninės durų nenusiteikusi V. Grigienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų