Atvažiavusiems į Algirdiškį tikrai yra į ką pasižvalgyti. Čia suvežti veisliniai galvijai, ožkos, avys, triušiai, paukščiai, žirgai, alpakos. P. ŽIDONIO nuotr.

Lietuvos įdomiausieji – Panevėžio rajone (fotogalerija)

Lietuvos įdomiausieji – Panevėžio rajone (fotogalerija)

Nors dėl pandemijos būta abejonių, ar šį rudenį į Panevėžio rajoną, Algirdiškį, vėl suvažiuos veislinių gyvūnų augintojai.

Jau pirmoji parodos diena atskleidė, kad joje netrūks nei dalyvių, nei lankytojų.

Ir sparnuoti, ir raguoti

„Žmonių gausa nustebino jau pirmą dieną. Parodoje matau miesto žmonių, kurie su šeimomis dažniausiai atvykdavo šeštadienį, nemažai apsilankė darželių grupių, mokinių. Kuo toliau, tuo žmonių gausėja“, – džiaugėsi parodos organizatorės, įmonės „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius.

Šįmet parodoje dalyvių netgi daugiau nei pernai. Direktorius svarsto, kad tam įtakos galėjo turėti tai, kad dėl pandemijos neįvyko paroda „Ką pasėsi“, kol kas neketinama rengti ir „Sprendimų rato“ – miško, medžioklės ir gyvulininkystės technologijų parodos.

O atvažiavusiems į Algirdiškį tikrai yra į ką pasižvalgyti. Čia suvežti veisliniai galvijai, ožkos, avys, triušiai, paukščiai, žirgai, alpakos. Dvi dienas vyks seminarai, veislių pristatymai, edukacinės programos, užsiėmimai vaikams. Čia eksponuojama ir panevėžiečio fotomenininko Stasio Povilaičio paroda „Viganto arkliai“ – Biržų rajono Gaižiūnų kaime, Viganto Indrašiaus ūkyje sustabdytos Lietuvos sunkiųjų arklių gyvenimo akimirkos.

Džiaugsmas akims

Šįmet veislinių gyvūnų parodoje kaip niekada gausu paukščių. Pirmą kartą čia prisistato Lietuvos dekoratyvinių ir vištinių paukščių bei Lietuvos dekoratyvinių balandžių augintojai.

Pristatoma didelė balandžių įvairovė – vieni trumpais snapais, kiti su karčiais, treti – didelėmis uodegomis.

„Norime, kad žmonės suprastų, jog yra ne vien gatviniai balandžiai, bet ir įvairūs dekoratyviniai“, – sako Lietuvos dekoratyvinių balandžių asociacijos pirmininkas Ramūnas Naruševičius.

O vištinių paukščių parodoje kudakuoja beveik 400: dekoratyvinės, kovinės vištos, kalakutai, žąsys, antys, vienintelės Lietuvoje vištinės žąsys.

Pasak R. Naruševičiaus, dekoratyvinių, retesnių veislių paukščių augintojų Lietuvoje daugėja. Išvydę parodose patikusį sparnuotį, žmonės susižavi ir imasi patys auginti. Visgi, R. Naruševičiaus teigimu, augindamas retesnius vištinius paukščius Lietuvoje verslo nepadarysi – tam per maža rinka.

„Tai yra sielos džiaugsmas“, – pabrėžia asociacijos vadovas.

Parodos organizatorės įmonės „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius. P. ŽIDONIO nuotr.

Parodos organizatorės įmonės „Panevėžio veislininkystė“ direktorius Nerijus Gricius. P. ŽIDONIO nuotr.

Mažiausiosios karvės

Parodoje lankytojų dėmesį patraukia įvairūs galvijai. Be jau įprastų lietuvio akiai, tačiau įspūdingo dydžio šarolė ir kitų tradicinių veislių pristatomos ir dar retos Lietuvoje deksterių veislės karves. Jos užauga nuo 95 iki 110 centimetrų ūgio. Iš Kauno rajono deksterių karvę ir telyčią atvežusio Vytauto Astromsko teigimu, ši veislė – pati mažiausia raguotųjų rūšis Europoje.

„Bent jau kitų nežinau. Kažkur skaičiau, kad japonai yra išvedę dar mažesnių veislę, bet nesu sutikęs ir matęs“, – sako ūkininkas.

Jo žiniomis, Lietuvoje deksterius augina dar trys ūkininkai. Astromskų ūkyje šiuo metu gyvena 8 deksterių veislės gyvuliai. Per dieną tokia karvytė duoda iki 10 litrų pieno. Pasak V. Astromsko, jas auginti buvo žmonos, dirbusios Veterinarijos akademijoje, mintis. Važinėdama po Lietuvą ir matydama mažų gyvuliukų – arkliukų, asiliukų, moteris susidomėjo, ar yra ir nedidelio ūgio karvių. Taip prieš trejetą metų Astromskų ūkyje sumūkė pirmosios deksterių veislės raguotosios.

„Labai geras charakteris, labai ramios. Praktiškai tai šeimos augintinės“, – džiaugiasi ūkininkas.

Avis kaip veršelis

O Gintautas Činskis iš Telšių rajono į Algirdiškį atvežė tekselių veislės avių. Jos Lietuvoje pasirodė prieš šešerius metus, tačiau tebėra viena retesnių veislių. Viena G. Činskio augintinė nukirpta prieš porą savaičių ir dabar labai panaši į veršelį. Ši olandų išvesta avių veislė yra mėsinė, sukurta gerinti kitoms veislėms.

„Jų didžiausias mėsingumas – net 56 procentai, vien raumenynas“, – giria Činskių ūkio atstovas.

Visgi tekselių avis šis ūkis augina ne mėsai, o veislei – šiuo metu parduoda ir latviams, estams. G. Činskio laukuose ganosi 50 tekselių veislės avių – vien pernai iš Olandijos parsivežta 17.

„Pirmą kartą tekselius pamačiau Olandijoje. Dabar nuolat ten stažuojuosi, važiuoju praktikuotis“, – pasakoja avių augintojas.

Ši veislė jam patiko iš pirmo žvilgsnio, o ir avių būdas, pasak ūkininko, tiesiog puikus.

„Fantastiškas charakteris – ramios kaip šuo, nesidaužo“, – giria G. Činskis.

Veislinių gyvūnų paroda Naujamiesčio seniūnijoje, Algirdiškyje, tęsis ir šiandien.

Galerija

Komentarai

  • Galvoju,kad suvežus tokį kiekį galvijų jų paroda vyktu kokia savaitę, susidomėjimas būtų dar didesnis, jei kartu būtų ir šunų paroda. Ačiū už tai kas yra.Sveikatos augintojams,didis Jūsų triūsas.Amen.

    • Šunys, jau kitas verslas. Naminiai gyvūnai vėl kitas. Jų nelaiko kiekviename bute ir nenešioja ant rankų.

  • Labai gražūs ir įdomūs gyvulėliai. Ačiū už reportažą.

  • Nuostabi paroda.Kai vis mažiau turime kaimo, būtina vaikams parodyti naminius gyvūnus. Nes jau greitai nebeskis karvės nuo arkio…

  • labai prasta paroda. gaila tų augintojų kurie suvežė gyvulius, bo toks prastas organizavimas ir nemokšiškumas abstulbino. organizatoriams turi būti gėda: jokios informacijos, jokių nuorodų, jokio informavimo, jokios žinios ūkininkams. skylė, o ne paroda. GĖDA ORGANIZATORIAMS, taip prastai niekada nebuvo,kam imatės organizuoti jei nesugebat nieko.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų