Iš 2022 metais pradėtų 360 tyrimų apie pusę fiksavo virtualus patrulis virtualioje erdvėje. LPD nuotr.

Lietuvoje padaugėjo „kolorado“ juostelių ir kitos draudžiamos simbolikos

Lietuvoje padaugėjo „kolorado“ juostelių ir kitos draudžiamos simbolikos

Pernai šalyje fiksuotas draudžiamos simbolikos atvejų skaičiaus augimas, LRT radijui sakė Policijos departamento Viešosios policijos valdybos viršininkas Mindaugas Akelaitis.

Anot M. Akelaičio, 2020–2021 metais policija buvo pradėjusi keliasdešimt administracinių nusižengimų tyrimų dėl draudžiamos simbolikos demonstravimo. O pernai, vasarį, Rusijai pradėjus karinę invaziją į Ukrainą, tokių tyrimų skaičius gerokai išaugo.

„2022 metais tokių tyrimų pradėta per 360, apie pusę tyrimų fiksavo virtualus patrulis virtualioje erdvėje“, – penktadienį LRT radijui pasakojo M. Akelaitis.

Pareigūnas pabrėžė, kad fiksuojant tokio tipo nusižengimus, labiausiai gelbsti beveik prieš dvejus metus pradėjęs dirbti virtualus patrulis. Tai yra pareigūnai, kurie užsiima nusikalstamų veikų ar administracinių nusižengimų prevencija ir fiksavimu elektroninėje erdvėje.

Pasak M. Akelaičio, pastaruoju metu virtualus patrulis stebi tendenciją, kad draudžiamus simbolius žmonės dažniausiai demonstruoja socialiniuose tinkluose.

„Dažniausiai žmonės naudoja Georgijaus juosteles, naudoja sovietinius simbolius, kuriuose aiškiai matosi draudžiama simbolika, kai kada tai gali būti pačių žmonių pasigaminti tie rėmeliai, tokie neprofesionalūs“, – pasakojo pareigūnas.

Uždraustos simbolikos viešas demonstravimas gali užtraukti piniginę baudą. VIRTUALAUS PATRULIO nuotr.

Uždraustos simbolikos viešas demonstravimas gali užtraukti piniginę baudą. VIRTUALAUS PATRULIO nuotr.

Ar draudžiamą simboliką demonstruojantys asmenys iš karto yra baudžiami, ar iš pradžių perspėjami, anot M. Akelaičio, priklauso nuo tam tikrų aplinkybių.

„Jeigu tai (draudžiama simbolika – ELTA) būtų kažkur uždaroje pokalbių grupėje pasidalinta ar taip, kad ne plačiai matomas dalykas, tai galbūt galima būtų perspėti atskirais atvejais. Tačiau įprastai, jeigu tai yra viešai demonstruojama ir pakankamai aiškiai matoma žmonių sraute, tai fiksuojamas pažeidimas“, – dėstė policijos atstovas.

Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad Nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų (pavyzdžiui, nacistinės svastikos, nacistinis SS ženklas, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklas) platinimas, naudojimas susirinkimuose, viešosiose vietose arba kitoks viešas demonstravimas užtraukia baudą asmenims nuo 300 iki 700 eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 600 iki 1 200 eurų. Nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtraukia baudą asmenims nuo 500 iki 900 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 800 iki 1 500 eurų.

Praėjusių metų balandį Seimas priėmė įstatymo pataisas, kuriomis papildė šias nuostatas, numatant, kad baudos gresia ir už totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolių, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti, demonstravimą. Taip pat parlamentas nusprendė, kad baudos grės ir už dvispalvės (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (šv. Jurgio) juostos demonstravimą.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų