Lietuvoje mažėja rusiško kapitalo įmonių

Lietuvoje mažėja rusiško kapitalo įmonių

Lietuvoje šiuo metu registruotos 1944 įmonės, kurių akcininkai yra Rusijos piliečiai ar įmonės, tačiau veikia 850.

Palyginti per metus sumažėjo ir įmonių skaičius, ir jose dirbančių darbuotojų, rodo atvirų duomenų platformos „Okredo“ atlikta rusiško kapitalo įmonių apžvalga.

Tarp veikiančių įmonių – 593 individualios bei 257 bent vieną darbuotoją turinčios uždarosios akcinės bendrovės, jose įdarbinti 762 darbuotojai. Nuo metų pradžios darbuotojų įmonėse sumažėjo 10 proc., veikiančių įmonių šiuo metu yra 20-čia mažiau. 52 rusiško kapitalo įmonių akcininkais nuo metų pradžios tapo lietuviai, o 57 įmonių akcininkais naujai tapo Rusijos piliečiai.

„Matome, kad Lietuvos verslas, išaugus ir ekonominėms, ir geopolitinėms rizikoms, aktyviau ieško informacijos apie savo partnerių akcininkus, o po sankcijų įvedimo išsamiau analizuoja savo partnerių verslo sąsajas ir tikrina, ar jų verslo partneriai nėra įtraukti į sankcionuotų asmenų sąrašus, – sako „Okredo“ vadovė dr. Gerda Jurkonienė. – Nestabili geopolitinė situacija privertė įmones atidžiau tikrinti bendrai visus verslo partnerius ir stebėti jų verslo pokyčius. Su rusišku kapitalu susijusių asmenų ar įmonių dalyvavimas partnerių versle šiuo metu kelia ypač aukštas reputacines ar kreditavimo rizikas, jau nekalbant apie partnerių verslo tęstinumą dėl sankcijų ar dėl nutrūkusių verslo santykių su agresyvia kaimyne“.

„Okredo“ apžvalgos duomenimis, finansines ataskaitas yra pateikusios 207 rusiško kapitalo įmonės – jos pernai pasiekė 163 mln. eurų apyvartą. „Dauguma tokių verslų – vidutinio dydžio. Per milijono apyvartą pernai pasiekė 25 rusiško kapitalo įmonės, tik trijose iš jų dirba daugiau nei 10 darbuotojų. 1 arba 2 darbuotojus turi 15 į TOP25 patenkančių įmonių, – atkreipia dėmesį „Okredo“ vadovė dr. G. Jurkonienė. – Tad net ir nevertinant kapitalo kilmės, labai ragintume šių įmonių partnerius atkreipti dėmesį į nemažas apyvartas ir mažą darbuotojų skaičių, nes tai gali kelti papildomų rizikų dėl neskaidrios šių įmonių veiklos“.

„Okredo“ apžvalga rodo, kad ketvirtadalis rusiško kapitalo įmonių užsiima prekyba ir remontu, apie 10 proc. teikia profesinio, mokslinio konsultavimo paslaugas. 477 įmonės yra skolingos „Sodrai“, o jų skola siekia 304 tūkst. eurų, nuo metų pradžios ši skola išaugo 12 proc.

„Atkreipiame dėmesį, kad Rusijos akcininkų įmonių apžvalga daryta pagal įmonių akcininkų duomenis, kai akcininkai valdo 100 proc. įmonės akcijų. Todėl išsamiai įvertinti, kiek įmonių realiai yra valdomos rusiško kapitalo, apžvelgti jų verslo apimtis bei pokyčius, nėra galimybės“, – pastebi G. Jurkonienė.

Platinti, skelbti, kopijuoti Eltos informacijas ir fotoinformacijas be raštiško Eltos sutikimo draudžiama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų