Saulės kolektoriai ant Panevėžio „Žemynos“ progimnazijos stogo. P. Židonio nuotr.

Lietuvoje daugėja elektrą gaminančių vartotojų

Lietuvoje daugėja elektrą gaminančių vartotojų

Gaminančių elektros vartotojų skaičius Lietuvoje mažiau nei per metus išaugo dvigubai ir jau perkopė 30 tūkstančių.

Tai, remdamasi naujausiais bendrovės „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) duomenimis, praneša Energetikos ministerija.

Pasak ministerijos, bendra gaminančių vartotojų ir nutolusių gaminančių vartotojų įrengtoji galia jau siekia 323 MW.

Šiuo metu nuosavas saulės elektrines turi 30,64 tūkst. vartotojų. Absoliuti dauguma gaminančių vartotojų naudojasi valstybės skiriama parama – iki 323 eurų 1 kW. Nuo 2020 m. valstybė gyventojams išmokėjo beveik 40 mln. paramos saulės elektrinėms. Gaminančių vartotojų skaičius dvejus metus iš eilės auga dvigubai. Pernai šis skaičius buvo perpus mažesnis – 14,281 tūkst., tuo tarpu 2020 m – 8,64 tūkst.

„Naudodamiesi parama saulės elektrinėms, gyventojai ne tik susimažina sąskaitas, bet ir didina energetikos sektoriaus nepriklausomybę nuo energetinių išteklių kainų rinkose bei mažina CO2 išmetimą. Tai tvarus sprendimas, sparčiai artinantis mus prie tikslo, kad jau 2030 metais kas trečias namų ūkis elektrą gamintųsi pats ir būtų energetiškai savarankiškas“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.

Šiemet nuosavas saulės elektrines įsirengė arba įsigijo 11,4 tūkst. vartotojų. Pastaruoju metu vidutiniškai per savaitę šalyje įrengiama per 350 saulės elektrinių, kurių vidutinis dydis yra 11 kW. Daugiausia gaminančių vartotojų šiuo metu yra Vilniuje, Kaune ir Marijampolėje.

Saulės elektrinę galima įsirengti tiek savo vartojimo vietoje (pvz., ant stogo ar sklype), tiek įsigyti nutolusią saulės elektrinę.

Gaminančiu vartotoju tapti gali tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys. Šiuo metu gyventojai turi įsirengę namuose 22 339 saulės elektrines, o 6 126 namų ūkiai elektrą gaminasi nutolusiuose parkuose. 1 539 saulės elektrines įsirengusios įmonės, o 637 juridiniai asmenys turi saulės elektrines parkuose.

Bendra gaminančių vartotojų ir nutolusių gaminančių vartotojų įrengtoji galia jau siekia 323 MW. Energetikos ministerija planuoja, kad iki 2025 metų saulės elektrinių įrengtoji galia siektų 1 GW.

Tiek politikai, tiek ekspertai teigia, jog tai, kad Lietuva pernelyg mažai sugeba pati pagaminti elektros, yra viena iš pagrindinių dabartinės elektros kainų krizės priežasčių.

 

Komentarai

  • Bimbukai uždarė atominę – būtume karaliai.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų