Leonas Somovas: Vogti kūrybą turi būti gėda

Leonas Somovas: Vogti kūrybą turi būti gėda

 

Pasaulinei intelektinės nuosavybės (PIN) dienai paminėti skirtas renginys „PIN diena mokyklose: LATGA autorių pamokos jaunajai kartai apie intelektinę nuosavybę“ atkeliavo ir į Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnaziją. Asmenine patirtimi ir mintimis apie kūrybą bei piratavimo žalą dalijosi čia mokęsis kraštietis, žymus muzikos prodiuseris Leonas Somovas.

Antrus metus vykstančio projekto sumanytoja, asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė Jurgita Kviliūnaitė sakė, jog pagrindinis tikslas nėra vien tik informacijos sklaida. Žymūs šalies kūrėjai siekia įkvėpti jaunąją kartą kurti, nepaisant to, jog šis pasirinkimas negarantuos nuolatinių bei garantuotų pajamų dar ir todėl, kad didžioji visuomenės dalis dar nėra linkusi mokėti už kūrybą ir mieliau renkasi ją vogti.

„Piratavimas gajus visame pasaulyje, tačiau norėtume, kad tam daugiau dėmesio skirtų valstybės institucijos. Jos yra įstatymų kūrėjos bei vykdytojos ir turėtų sukti galvą, kaip tai sustabdyti“, – tvirtino ji ir pridūrė, jog kol kas tenka patiems kovoti su besislapstančiais internetinių piratinių puslapių administratoriais.

Skaičiai kol kas kelia liūdesį. Nelegaliai parsiunčiamų duomenų statistika rodo, jog per metus padaroma žala viršija 2 milijardus eurų. „Žmonės nesupranta, jog tokiu būdu prarandami mokesčiai, tad vogdami iš autoriaus, jie skriaudžia ir pačius save“, – sakė J. Kviliūnaitė.

Nors nelegalaus intelektinės nuosavybės pasisavinimo mastas bent jau muzikos srityje yra truputį sumažėjęs, didieji pokyčiai laukia tik pasiekus precedento neturintį įvykį – laimėjus bylas prieš daugiausia vartotojų turinčias ir didžiausią žalą darančias internetines svetaines „Linkomanija“ bei „Filmai.in“.

„Norime pabrėžti, kad „Filmai.in“ – nelegali platforma, nors jie ir ima pinigus ir už tai duoda „taškų“, už kuriuos gali žiūrėti filmus. Tie pinigai nukeliauja tiesiai piratams į kišenę, o autoriai negauna nė cento“, – kalbėjo asociacijos LATGA atstovė.

Didžiausi nelegaliai parsiunčiamo turinio skaičiai puikuojasi filmų ir muzikos kategorijose. Tiesa, pastarosios situacija kiek pasikeitė dėl plataus legalių, tokių, kaip „Pakartok“, „Spotify“, „Deezer“, muzikos klausymosi platformų.

Asociacijos LATGA viešųjų ryšių specialistė tiki, jog interneto vartotojai paprasčiausiai stokoja žinių apie tai, kas yra nelegali svetainė ir neteisėtas turinio pasisavinimas, tad skleisti informaciją, anot jos, tiesiog būtina.

Puikiai muzikinę virtuvę išmanantis panevėžietis Leonas Somovas sakė, jog ir pačiam yra tekę susidurti su nelegaliai disponuojamais jo kūriniais.

Piratauti – patogu

Dvejus metus Panevėžio Vytauto Mikalausko menų gimnazijoje kontrabosu grojęs Leonas Somovas buvo sutiktas išties šiltai. Žymus prodiuseris juokėsi negalintis suskaičiuoti nei dienos šviesą išvydusių savo kūrinių, nei tų, kurie taip ir liko ieškojimais. „Muzikos kūrimas – emocinis dalykas. Kartais tam įkvepia įvairiausi išgyvenimai, nuotykiai, skirtingos mintys ir įspūdžiai. Yra buvę, kai daina gimė per valandą, tačiau buvo ir taip, jog rašai, rašai ir galiausiai viską ištrini“, – kalbėjo kompozitorius. „Ir nors teoriškai įmanoma sukurti dainą per trumpą laiką, bet tuomet nelieka sielos“, – pridūrė jis.

Puikiai muzikinę virtuvę išmanantis panevėžietis sakė, jog ir pačiam yra tekę susidurti su nelegaliai disponuojamais jo kūriniais. Atlikėjui nesuprantama, kaip žmonėms iš viso kyla noras tai daryti.

Priežastis, kodėl pasirenkamas naudoti nelegalus šaltinis ar būdas, nuskambėjo iš pačių moksleivių lūpų. „Patogiau yra atsisiųsti ir įsikelti, nei pirkti, nes tai nemažai kainuoja. Suprantu, jog reikia paremti kūrėjus, bet…“ – pasigirdo salėje.

Pasak asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovo Pauliaus Sartatavičiaus, ši priežastis įvardijama kiekvienoje lankomoje mokykloje, tačiau mąstymas, jog paremi kūrėją, – neteisingas.

„Iš kūrėjo produkciją perkame, taip įvertindami jo darbą. Juk atėję į parduotuvę ir pamatę patinkančius batus nepuolame vieno jų pasisavinti“, – linksmai juokavo jis.

Jam pritarė ir L. Somovas, įžvelgęs dar vieną piratavimo priežastį. „Žmones veikia pats turėjimo veiksnys – jie nori būtinai turėti dainą kurioje nors savo laikmenoje“, – svarstė jis.

Laimė, žymus prodiuseris sakė įžvelgiantis ir šviesiąją pusę: „Bent jau muzikos srityje piratavimas nebėra toks didelis, nes atsiranda daugiau gerų, legalių alternatyvų.“

Įkvėpti kurti

Panevėžyje svečiavęsi LATGA specialistai ir projekte Panevėžiui atstovaujantis L. Somovas siekė įkvėpti motyvacijos jaunajai kartai, pakviesti ją kurti.

„Nebijokite kliūčių ir žmonių, kurie demotyvuoja, būna neigiamai nusiteikę jūsų atžvilgiu. Nepameskite to vidinio noro, nuo ko pradėjote, o jeigu abejojate – grįžkite į pradinį tašką. Anksčiau ar vėliau tai pavyksta visiems, tik nereikia sustoti vidury kelio“, – dėstė prodiuseris.

Jis kvietė kūrybišką jaunimą nebijoti kritikos, kuri būna ne tik žeidžianti, bet ir racionali. Nors piktų komentarų šiais laikais išvengti nepavyks, išmokti juos priimti nėra labai sunku.

„Muzika gydo, ji turi sielą, jis yra kultūros dalis. Lietuvoje jai tikrai labai trūksta dėmesio“, – sakė L. Somovas.

Populiarumo viršūnėje esantis prodiuseris įsitikinęs: reikia mažiau abejoti ir išdrįsti žengti muzikos keliu. „Muzika lavina skonį, praplečia akiratį. Nereikia ignoruoti ir vengti tam tikrų žanrų, domėkitės įvairiu skambesiu. Juk yra ne tik koncertai, bet ir filmai, reklamos, spektakliai. Muzikos reikia visur“, – aiškino jis.

Kaip atskirti?

Asociacijos LATGA Muzikos kūrinių skyriaus vadovas Paulius Sartatavičius susitikime mokiniams paaiškino, kaip atskirti legalius ir nelegalius interneto puslapius. Specialistas išskyrė tris pagrindinius bruožus, kurie padeda nustatyti puslapio kilmę.

Pasak jo, jeigu lankantis gaunama labai daug nereikalingos reklamos, gausu iššokančių „pop up“ skirtukų, tai jau turėtų kelti įtarimą.

„Už legalaus šaltinio visuomet rasite ir tam tikrą subjektą: įmonę, asmenį, turėsite jo rekvizitus, kontaktus, galėsite su juo susisiekti. Nelegaliuose puslapiuose dažniausiai pateikiama išankstinė anoniminė forma, o užklausa nukeliauja neaišku kur“, – kalbėjo P. Sartatavičius.

Atstovo teigimu, svarbus yra ir apmokėjimo būdas. „Legaliuose šaltiniuose norėdami tam tikrą laiko tarpą gauti paslaugą mokėsite abonentinį mokestį. Nelegaliuose šaltiniuose apmokėjimo sistema nebus aiški: reikės tapti VIP vartotoju, rinkti taškus ir juos keisti. Tokiu būdu surinkti pinigai nenukeliaus tiems, kuriems ir priklauso – autoriams“, – tvirtino jis.

Susitikime moksleiviai noriai diskutavo su svečiais, kėlė įvairius klausimus apie L. Somovo kūrybą, galimybę panaudoti jo kūrinius. Mokiniai taip pat sužinojo, kas yra Tuščios laikmenos mokestis, apie narystės asociacijoje LATGA privalumus, apie jos veiklą bei veiksmus, kurių imamasi pažeidus intelektinės nuosavybės teisę.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų