P. Židonio nuotr.

Laisvės aikštės šėliotojai drumsčia ir Maestro ramybę

Laisvės aikštės šėliotojai drumsčia ir Maestro ramybę

Naujai sutvarkyta Laisvės aikštė, į kurios grožį ir patogumą investuota per pustrečio milijono eurų, tampa paauglių šėlsmo vieta.

Stoję ant riedlenčių, paspirtukų, apsiavę riedučius ir net sėdę ant dviračių jau ūgtelėję vaikai šokinėja ant Laisvės aikštės suoliukų, skrieja vaikų žaidimo aikštele, lekia per fontaną, vikrumą demonstruoja netgi užšokdami ant maestro Juozo Miltinio paminklo pjedestalo.

Paauglių šėlsmą matantys Laisvės aikštės gyventojai tvirtina, kad jiems gaila niokojamos aikštės ir, negana to, pabodo nuolatinis varginantis bildesys. Jaunuolius teigia bandę perspėti, kad tokioms pramogoms pasirinko netinkamą vietą, bet į suaugusiųjų žodžius nereaguojama.

Kad skaudu dėl jaunųjų ekstremalų gadinamos Laisvės aikštės, prisipažino ir už jos sutvarkymo projektą atsakinga Savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus specialistė Vita Bubliauskaitė.

Tramdyti po aikštę besidaužančius jaunuolius jau rengiasi Savivaldybės viešosios tvarkos specialistai. Jei ir jų perspėjimus tokie pramogautojai praleis pro ausis, turės kalbos su policijos pareigūnais.

Gyventojų galvos skausmas

Laisvės aikštėje, greta Aleksandro paminklo esančiame raudonstogiame name gyvenantis Julijonas Kairys mena, kad paaugliai jau buvo okupavę ir ankstesnę, kitaip atrodžiusią Laisvės aikštę. Su riedlentėmis, dviračiais jie šokinėdavo ant ankstesniųjų suoliukų tarp neveikiančio viešbučio ir teatro. Anot J. Kairio, ratuotų vaikų buvo nušokinėti ne vien suoliukai, bet ir granito plokštėmis dengtos sienelės. Nuo trankymo  plokštės atitrūkdavo.

„Suprantu, kad graži aikštė traukia ir juos. Bet joje ir elgtis derėtų gražiai.“

V. Bubliauskaitė

„Esu perspėjęs vaikus, kad liautųsi šokinėję, bet iškart supratau, kad manasis balsas buvo tyruose. Kur tau klausys į vieną vietą susibūrę po penkiolika ir daugiau paauglių? Gerai, kad dar pats likau neišplūstas“, – mena J. Kairys.

Senjoras į kovą su miesto centrinę aikštę treniruočių vieta pavertusiais ekstremalais stojo tada, kai pats buvo namo bendrijos pirmininku. Dabar šių pareigų jis atsisakęs, bet vis tiek ir skaudu, ir pikta dėl jaunuolių niokojamo turto. O bene labiausiai, pasak J. Kairio, erzina bildesys.

Nusitaikė į paminklą

Kad tas bildesys ne tik erzina, bet jau ir užerzino, pripažino kitam Laisvės aikštės namui vadovaujanti Janina Dzedaravičienė. Ji teigia pastebinti, jog triukšmingi paaugliai su paspirtukais ir kita technika siaučia po visą aikštę.

„Turbūt praeitą žiemą pas mus į butus beldėsi Panevėžio būtų ūkio specialistai prašydami, kad įsileistume ir jie galėtų nuo stogo ir nuo balkonų nudaužyti varveklius. Vyrai aiškino, kad jų technika – bokštelis į aikštę negali įvažiuoti, kad nesugadintų naujų plokščių. Tai va: bokšteliui įvažiuoti neleidžiama, o jaunuolių ratai joje trankytis gali“, – stebėjosi J. Dzedaravičienė.

Išpuoselėtos Laisvės aikštės žavesį temdo jaunųjų ekstremalų neoficialios treniruotės. Panevėžiečiai apstulbę: riedlentėmis, dviračiais ir paspirtukais siaučiantys paaugliai nesibodi trankytis net per Juozo Miltinio paminklą. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Išpuoselėtos Laisvės aikštės žavesį temdo jaunųjų ekstremalų neoficialios treniruotės. Panevėžiečiai apstulbę: riedlentėmis, dviračiais ir paspirtukais siaučiantys paaugliai nesibodi trankytis net per Juozo Miltinio paminklą. I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Paauglių nevaržomas šėlsmas kraupina ne tik gyventojus.

J. Miltinio dramos teatro vadovo pavaduotojas Donatas Petrakovas pasakojo matantis, kaip paaugliai šokinėja ne vien ant Laisvės aikštės naujų suoliukų ir kitų įrenginių, bet savuoju taikiniu parodyti meistriškumui yra pasirinkę ir maestro J. Miltinio paminklą. Tikėtina, kad paauglių atakų neatlaiko nuolat byrančios šio paminklo postamento plokštės.

„Iš tiesų tai man patinka, kad J. Miltinio paminklas tapo traukos objektu. Bet elgtis prie jo ir su juo paaugliams reiktų kiek kitaip“, – įsitikinęs D. Petrakovas.

Sudrausminti neišdrįso

Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vyriausioji specialistė Vita Bubliauskaitė sako pastebėjusi, kad į Laisvės aikštę besirenkantys paaugliai ypač įsišėlsta temstant ar jau visiškoje tamsoje, įsižiebus žibintams. Anot jos, jaunuoliai riedlentėmis, paspirtukais, dviračiais šokinėja ir per suoliukus, ir per fontano pagrindą, laksto per mažyliams skirtą kalniuką. Nežinia, ar ne dėl tokių linksmybių sugedo vaikų žaidimų aikštelės įrenginys, kurį sukant sklisdavo muzika.

„Tiesą sakant, net nežinau, kas turėtų drausminti tuos paauglius. Galvojau tai daryti pati, bet pamačiusi, kad jų daug ir kad jie visa galva aukštesni už mane, neišdrįsau“, – teigė Laisvės aikštės sutvarkymo projekto vadovė.

Pasak V. Bubliauskaitės, Laisvės aikštė nesuprojektuota taip, kad po ją daužytųsi paspirtukininkai ir kitos panašios technikos turėtojai.

„Suprantu, kad graži aikštė traukia ir juos. Bet joje ir elgtis derėtų gražiai“, – pabrėžė specialistė.

Pasiųs inspektorius

Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus kol kas nepasiekė jokie skundai dėl niokojamos Laisvės aikštės ar dėl to, kad susirinkę paaugliai pernelyg garsiai bilda. Skyriaus vedėja Daiva Svirelienė svarsto, kad jaunieji ekstremalai veikiausiai nesupranta darantys bloga.

„Paaugliai yra ta visuomenės dalis, kuri dėl savo nebrandos dar nesupranta, kad savuoju šėlsmu daro visuomenei žalą. Jiems linksma, smagu, tad ir siaučia nepagalvodami, kad triukšmaudami erzina kitus, kad savo poelgiais gali pridaryti žalos. Juos auklėti bei drausminti visų pirma turėtų tėvai“, – sako Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėja.

Pasak D. Svirelienės, nei pati, nei jos vadovaujamo skyriaus darbuotojai neturi teisės bausti šėlstančių vaikų, bet perspėti juos gali. Vedėja pažadėjo pavaldinius pasiųsti pasivaikščioti po Laisvės aikštę ir, jei matys, kad paaugliai elgiasi netinkamai, perspėti juos. Visus, pamačiusius, kad paaugliai iš tiesų daro žalą šėldami po aikštę, vedėja paragino kreiptis į policiją. Tuomet jau pareigūnai ieškos būdų, kaip Laisvės aikštę apginti nuo šėlstančių paauglių.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų