Brexit (Europos Parlamento nuotr.)

Laikinosios priemonės: kaip atrodytų „Brexit“ be susitarimo?

Laikinosios priemonės: kaip atrodytų „Brexit“ be susitarimo?

Jungtinei Karalystei (JK) paprašius ES, kad būtų atidėtas jos pasitraukimas („Brexit“), turėjęs įvykti kovo 29 d., šio proceso galutinė baigtis lieka neaiški. Negalima atmesti tikimybės, kad galiausiai nepavyks pasiekti susitarimo, o tai reikštų, jog kažkada vėliau šiais metais kone akimirksniu sutrūkinės daugelis JK su ES siejančių ryšių.

Siekdamos išvengti blogiausių įmanomų pasekmių, ES institucijos sutarė dėl priemonių, turinčių sušvelninti „Brexit“ be susitarimo ir užtikrinti kuo mažesnį piliečių ir įmonių veiklos sutrikimą. Jais yra papildomos kitos priemonės, pvz., piliečių teisių srityje, kurias valstybės narės priėmė rengdamosi baigties be susitarimo scenarijui.

Priemonės, dėl kurių sutarė Europos Komisija, Europos Parlamentas ir Ministrų Taryba, yra laikinos ir ribotos. Be to, jos yra priimtos vienašališkai ir kai kuriose srityse bus taikomos tik su sąlyga, kad JK imsis analogiškų veiksmų.

Transportas

Nutarta, kad JK oro linijų bendrovės laikinai galės teikti paslaugas tarp JK ir ES, jeigu tokią pat teisę turės ir ES bendrovės. Tokia tvarka galios iki 2020 m. kovo 30 d., jeigu anksčiau neįsigalios naujas ES ir JK susitarimas dėl oro transporto.

Analogiškai sutarta, kad iki 2019 m. pabaigos JK autobusų keleivių ir krovinių pervežimo įmonės galės teikti paslaugas ES teritorijoje su sąlyga, kad tą patį JK teritorijoje galės daryti ES vežėjai.

Mažiausiai iki 2019 m. pabaigos galios ir esama geležinkelių transporto tvarka.

Socialinė apsauga

JK gyvenantys ES piliečiai, pabėgėliai ir asmenys be pilietybės, kaip ir JK piliečiai ES valstybėse, turės gauti tokias pat socialinės apsaugos išmokas, kokias gaudavo iki JK išstojimo.

Kaip ir anksčiau, nei ES piliečiams JK, nei JK piliečiams ES nebus reikalingos vizos.

„Erasmus+“ studentai, mokytojai ir dėstytojai galės užbaigti akademinę ar mokomąją veiklą užsienyje. Jie ir toliau gaus atitinkamą finansavimą arba dotacijas net ir „Brexit“ be susitarimo atveju.

Šiaurės Airija

Bus užtikrinamas Airijos ir Šiaurės Airijos pasienio grafysčių programų PEACE ir INTERREG tolesnis finansavimas mažų mažiausiai iki dabartinės finansinės perspektyvos pabaigos 2020 m.

Europos Parlamentas, be kita ko, išsakė paramą tolesniam Šiaurės Airijos susitaikymo procesui pagal 1998 m. Didžiojo Penktadienio susitarimą.

Žvejyba

ES galės suteikti JK laivams teisę žvejoti ES vandenyse iki 2019 m. pabaigos su sąlyga, kad JK suteiks analogišką teisę.

Jeigu Jungtinė Karalystė nesutiktų, ES įmonės, kurioms bus uždrausta žvejoti JK vandenyse, galės kreiptis dėl kompensacijos į Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondą.

Gynyba

ES įmonėms ir toliau bus leista eksportuoti tam tikras dvejopo (civilinio ir karinio) naudojimo prekes iš ES į JK.

Sritys, kuriose specialios priemonės nebus taikomos

Daugelyje sričių, JK pasitraukus be susitarimo, specialios priemonės nėra nustatytos. Tai gali sukelti papildomų išlaidų, be to, gali prireikti papildomų dokumentų, tad konkrečiais klausimais patariama kreiptis į atsakingas nacionalines institucijas.

ES valstybėje narėje išduoti vairuotojo pažymėjimai yra automatiškai pripažįstami kitose valstybėse narėse, tačiau JK pasitraukus iš Sąjungos šios taisyklės nebebus taikomos britų pažymėjimams. ES piliečiai, norintys vairuoti Jungtinėje Karalystėje, turės kreiptis į JK valdžios institucijas, o JK gyventojai turės kreiptis į kiekvienos ES valstybės narės, kurioje jie nori vairuoti, nacionalines institucijas.

Tarptautiniai vairuotojo pažymėjimai galioja tiek Jungtinėje Karalystėje, tiek ES.

ES naminių gyvūnėlių pasas, kuris leidžia jūsų augintiniui keliauti su jumis į kitą ES šalį, taip pat nebegalios JK. Tikėtina, kad augintinių gabenimui bus reikalingi papildomi dokumentai.

Europos sveikatos draudimo kortelė (ESDK), suteikianti teisę naudotis skubiomis sveikatos priežiūros paslaugomis laikinai viešint bet kurioje kitoje ES šalyje, nebebus taikoma JK. Norintiems vykti į JK bei iš JK reikės pasitikrinti, ar jų draudimas padengia gydymo užsienyje išlaidas. Jei ne, gali prireikti apsvarstyti galimybę keliauti apsidraudus privačiu kelionių draudimu.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų