I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Laidojimo verslas – viliojantis kąsnis

Laidojimo verslas – viliojantis kąsnis

Literatūrinio herojaus Franko Kruko įsuktas laidojimo verslas, sukrovęs jam neregėtus turtus, krauna turtus ir šiandienos tokių paslaugų teikėjams. Jau antrus metus uoliu frankų krukų padėjėju tapus aukas besiglemžiančiam kovidui, Panevėžio savivaldybės rankose esanti bendrovė „Grauduva“ atrodo viliojantis kąsnis kelių į šią nišą ieškantiems verslininkams. Pasiūlymo brangiai nupirkti bendrovės akcijas sulaukusi miesto Savivaldybė tvirtina nesanti nusiteikusi tokiam sandoriui.

Siūlo gerą kainą

Praėjusiais metais „Grauduvos“ pajamos išaugo kone ketvirtadaliu, palyginti su 2019-aisiais, o viena šios bendrovės akcija, prieš porą metų uždirbusi 11 centų, 2020 metais uždirbo jau po 15 centų. Pelną nešančių Panevėžio laidojimo bendrovės akcijų, o geriausiu atveju – ir viso jų paketo, trokšta šalies verslininkai. Viešojoje erdvėje šiuo metu pasirodė skelbimas apie už gerą kainą superkamas „Grauduvos“ akcijas.

Nurodytu telefonu atsiliepusi Jurgita Misevičiene teigė, kad už 30 centų kainuojančią akciją jas perkanti privati bendrovė „Revko 1“ yra pasirengusi mokėti mažiausiai 70 centų. Anot jos, kaina – derybų objektas: kuo daugiau akcijų asmuo parduos, tuo brangiau už jas rengiamasi sumokėti. Pasak J. Misevičienės, „Grauduvos“ akcijas yra pasirengusi supirkti įmonė ne vienoje Lietuvos vietovėje jau verčiasi laidojimo paslaugų verslu. Pasak jos, ši įmonė taip pat yra įsigijusi ir Panevėžyje esančios privačios laidojimo bendrovės akcijų, o dabar ją domina ir „Grauduva“.

Domintų ne tik smulkieji

„Revko 1“ vadovaujantis Arnas Vildžiūnas tikino, kad bendrovė pasirengusi brangiai supirkti akcijas iš smulkiųjų „Grauduvos“ savininkų, o ateityje, jei jas parduotų ir pagrindinė akcininkė – miesto Savivaldybė, įsigyti ir visą paketą.

„Manau, kad kol kas per anksti apie tai šnekėti“, – į išsamesnius komentarus nesileido A. Vildžiūnas.

Vyriškis pridūrė, kad pats yra kilęs iš Panevėžio.

Pasiūlymą atstūmė

„Žinau aš tą Vildžiūną. Jis nekart kreipėsi į mane, prašė, kad parduočiau savo turimas „Grauduvos“ akcijas, po to prašė ir visų akcininkų sąrašo su jų pavardėmis ir kontaktais. Kadangi akcijų nepardaviau, taip pat ir akcininkų sąrašo nedaviau, dabar bando kitais būdais rasti, kas parduotų“, – pasakojo laidojimo paslaugų bendrovės direktorė Aušra Bertulienė.

Direktorė teigė tikrai žinanti, kad su šiuo vyriškiu susijęs verslas jau yra įsigijęs arba visas, ar bent dalį laidojimo paslaugas teikiančių įmonių akcijų Klaipėdoje, Plungėje ir netgi vienos Panevėžio bendrovės.

„Neabejoju, kad perkant akcijas siekiama tapti monopolininkais, valdyti verslą ir diktuoti kainas“, – spėja A. Bertulienė.

Šiuo metu visoje Lietuvoje tėra tik dvi laidojimo bendrovės, kurių pagrindiniai akcininkai – savivaldybės: Panevėžyje „Grauduva“, o antroji įsikūrusi Šakiuose.

Prispyrė reikalas

„Grauduvos“ 70,43 proc. akcijų priklauso Panevėžio miesto savivaldybei, 28,52 proc. – fiziniams asmenims, 1,05 proc. – juridiniam asmeniui. Anot A. Bertulienės, toji bendrovė ir yra susijusi su jau minėtu A. Vildžiūnu, o turėtas akcijas jai pardavė viena buvusi „Grauduvos“ akcininkė.

„Prašė, kad parduočiau savo turimas „Grauduvos“ akcijas, po to prašė ir visų akcininkų sąrašo su jų pavardėmis ir kontaktais.“

A. Bertulienė

„Klausiau jos, kodėl ryžosi parduoti. Moteriškė man atsakė, kad tikrai nebūtų akcijų pardavusi, juolab kad jos uždirba dividendus, bet prispyrė rimtas reikalas – prisireikė pinigų susidėti dantims“, – pasakojo A. Bertulienė.

Senos kalbos

„Grauduvos“ direktorė neslėpė, kad ne taip retai pasigirsta politikų minčių, jog ir Savivaldybė privalėtų parduoti laidojimo bendrovės akcijas. Pasak A. Bertulienės, dar tuomet, kai miesto mero pareigas ėjo Vitas Matuzas, jau buvo beveik ir paskelbtas akcijų pardavimas.

„Nebepamenu, kodėl jis atidėtas“, – prisiminė direktorė.

Anot jos, Savivaldybė, savo rankose laikydama pagrindinį akcijų paketą, o drauge nustačiusi ir laidojimo paslaugų kainas, kartu reguliuoja ir laidojimo rinką mieste, neleisdama itin sukelti šių paslaugų kainų.

„Prie mūsų kainų taikosi ir kitos mieste veikiančios laidojimo įmonės“, – patikino A. Bertulienė.

Ji pasakojo neseniai rūpinusis Kėdainiuose mirusios tetos laidotuvėmis ir susidūrusi, kad ten paslaugų kainos gerokai viršija panevėžietiškas.

„Labai pasigailėjau, kad visų laidotuvėms būtinų reikmenų nesusipirkau Panevėžyje, būčiau nemažai sutaupiusi“, – prisipažino laidojimo paslaugų bendrovės vadovė.

Laidojimo paslaugoms nešant pelną, Savivaldybės valdoma „Grauduva“ tapo viliojančiu kąsniu verslui. I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Pajamos auga

Iš pernai uždirbto pelno „Grauduva“ Savivaldybei išmokėjo 15 300 eurų dividendų.

„Grauduvos“ visas turtas vertinamas 473 105 eurais. Tai prieš 45 metus statyti laidojimo namai, kuriuose įrengtos keturios šarvojimo salės, palaikų šaldymo patalpa, administracinės bei ūkinės patalpos, taip pat bendrovės turimos transporto priemonės. Šiuo metu remontuojama didžioji šių laidojimo namų salė.

Viešai pateikiamais duomenimis, šioje laidojimo paslaugų įmonėje dirba 26 darbuotojai. Vidutinis „Grauduvos“ administracijos darbuotojų atlyginimas „popieriuje“ – 2243 eurai, aptarnavimo sferos darbuotojų – 1179 eurai, darbininkų – 1819 eurų.

Per praėjusius metus „Grauduva“ suteikė 816 laidojimo paslaugų už 549 500 eurų. 2019-aisiais „Grauduvos“ suteiktų paslaugų vertė buvo gerokai mažesnė – 420 600 eurų.

A. Bertulienė neabejoja, kad norintys greito pelno laidojimo verslo atstovai nustatytų didesnes paslaugų kainas.

Iš rankų nepaleis

Savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna patvirtino, kad ne tik smulkieji „Grauduvos“ akcininkai sulaukia raginimų parduoti bendrovės akcijas. Tokį pasiūlymą gavo ir pati Savivaldybė. Administracijos vadovas teigė taip pat žinantis, kad supirkinėjamos ir kitų Panevėžyje veikiančių laidojimo įmonių akcijos.

„Bent kol kas tikrai nesiruošiama „Grauduvos“ valdybai teikti spręsti klausimo dėl Savivaldybės turimų akcijų pardavimo. Neabejoju, kad dabar turėdama pagrindinį akcijų paketą Savivaldybė gali užtikrinti žmonėms pigesnę paslaugą“, – teigė T. Jukna.

Anot jo, „Grauduva“ dirba pelningai, žmonės jos teikiamomis paslaugomis patenkinti, tad parduoti bendrovės net neketinama.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų