Prekyba į Panevėžyje, Rožių gatvėje įsikūrusią agentūrą „SOS vaikai“ suneštais daiktais draudžiama, anksčiau tai skelbė jų dalinimo vietoje kabėjęs užrašas.
Nutarus, kad ir patys žmonės puikiai suvokia, jog pardavinėti labdarą mažų mažiausiai negarbinga, užrašo nebeliko.
Visgi gerų žmonių paaukoti daiktai kartais atsiduria ant virtualaus prekystalio internete.
Panevėžietė Ilona sunkiai patikėjo, kai dukra ėmė pasakoti internete mačiusi pardavinėjamą labdarai paaukotą mamos suknelę.
„Suknelė buvo mažai dėvėta, paskutiniu metu jos nebevilkėjau. Kadangi rūbo nenešiojau, dukra įkalbėjo atiduoti labdarai. Ji suknelę ir nunešė dovanoti su kitais atiduoti atrinktais mūsų drabužiais“, – pasakoja Ilona.
Kad tai tikrai mamos suknelė, dukra suprato pamačiusi ant kišenėlės jos pačios išsiuvinėtą mažą baltišką ženklą.
Ir mama, ir dukra yra šio tikėjimo išpažinėjos.
„Labdara – tai savotiška dovana. O dovanų juk nepardavinėjame. Bent jau aš taip esu mokyta nuo vaikystės“, – pabrėžė Ilona.
Panevėžietė neslėpė, jog papasakojusi apie tokį nutikimą, išgirdo ir kitokią nuomonę. Kai kurios kolegės gynė prekiautojus labdara, esą galą su galu sunkiai suduriantieji šitaip stengiasi prasimanyti pinigų būtiniausioms reikmėms.
„Man bandė įrodyti, kad tie, kas pasiėmė mano suknelę, o paskui ją pardavinėjo internete, neabejotinai ją išplovė, išlygino, po to dar ir fotografavo, kėlė į svetainę. Suknelė bus išsiųsta pirkėjui, o nuo gautų pajamų pardavėja dar ir mokesčius sumokės. Taigi, neva manoji labdara pasitarnaus ir konkrečiam žmogui, ir valstybei“, – kalbėjo Ilona.
Visgi tokie argumentai jos neįtikino.
„Nenorėčiau, kad manąja labdara prekiautų“, – rėžia panevėžietė.
Rožių gatvėje įsikūrusios agentūros „SOS vaikai“ vadovė Irma Zabulionytė pabrėžia iki šiol negirdėjusi apie pardavinėjamą jų dalijamą labdarą ir prašo visus, kas žino apie tokius atvejus, susisiekti su ja.
Ji tvirtina tikrai nepritarianti prekybai labdara. Pasak I. Zabulionytės, net girdint apie tai darosi nesmagu.
„Kita vertus, gal namo parsineštus labdaros drabužius, avalynę ar kitus daiktus žmogus imasi pardavinėti, kad turėtų už ką savo vaikui nupirkti valgyti“, – pateisinimo prekiaujantiems labdara ieškojo I. Zabulionytė.
Agentūra „SOS vaikai“ labdarą visiems, jos prašantiems, dalija jau daugiau nei 30 metų.
Šios iniciatyvos ėmėsi šviesaus atminimo gydytoja Marytė Zabulionienė.
Patys pirmieji labdarą Lietuvai ėmė tiekti įvairių Vakarų Europos šalpos organizacijų nariai. Iš užsienių buvo vežamas konservuotas, kitoks ilgalaikio vartojimo maistas, atgabenama rūbų, batų.
Iš sovietinės sistemos, kurioje visko trūko, kas trečias berniukas dėvėdavo tokius pat marškinėlius, o mergaitės buvo rengiamos vienodomis suknelėmis, išsivadavusiems tautiečiams užsienio dovanos atrodė itin gražios. Užsieniečių drabužiai buvo tikrai kokybiški ir jau todėl vertingi.
„Atsiimti šios labdaros būdavo kviečiamos daugiavaikės bei neįgalius vaikus auginančios šeimos“, – pamena I. Zabulionytė.
Tuomet labdara buvo dalinama Topolių alėjos pastate, kur tuomet veikė miesto Savivaldybės Švietimo skyrius.
Irmos Zabulionytės tikslas – kad labdara atitektų tiems, kam jos tikrai reikia, bet ne internetiniams pardavėjams. P. Židonio nuotr.
Švietimo skyriaus darbuotojams pradėjus guostis, kad atėjusiųjų labdaros keliamas šurmulys trukdo dirbti, rinkti labdarą ir ją dalinti buvo skirtos Savivaldybės patalpos Projektuotojų gatvėje.
„Pamačiusi, kad žmonėms reikia ne vien drabužių, bet ne visi jie turi ir ką pavalgyti, mama pasirūpino įkurti Vaikų dienos centrą, kuriame jie gautų ir priežiūrą, ir būtų pamaitinti“, – pasakoja I. Zabulionytė.
Ilgainiui agentūra „SOS vaikai“ persikėlė į tuščią stovintį kitados buvusios pradinės mokyklos, vėliau užmokyklinės veiklos centro pastatą Rožių gatvėje.
Agentūros vadovė prisimena, kad iš pradžių toje vietoje labdara buvo renkama kieme pasistačius paprasčiausią palapinę, kokias naudoja mugių prekybininkai.
Po šios palapinės stogu žmonės palikdavo dovanojamus daiktus, čia jų pasirinkti ateidavo stokojantieji.
„Bet vieną žiemą gausus sniegas sugriovė mūsų palapinę“, – užgriuvusią bėdą mena I. Zabulionytė.
Tuomet pradėta ieškoti, kas padėtų pasistatyti tvirtą pastatą kieme, kuriame vyktų labdaros dalybos. Kreiptasi į geros valios žmones. Kas medžiagomis, kas pinigais, kas ir darbais prisidėjo prie to, kad dabar „SOS vaikai“ turi du nemažus labdaros sandėlius. Juose tvarkingai sukabinti drabužiai, surikiuoti batai, patalynė, žaislai, vaikų vežimėliai, vienas kitas atiduotas baldas, indai, netgi dovanotos knygos.
Visi dovanoti daiktai švarūs, tvarkingi. Priimami jie nuolat darbo valandomis.
Panevėžiečiai jau įpratę atvežtus daiktus palikti agentūros kieme ant pastatyto stalo.
P. Židonio nuotr.
„Sekundės“ korespondentams lankantis agentūroje, per vieną valandą sulaukta dviejų geradarių.
Net keletą maišų rūbų ir naujas žinomos firmos basutes atnešė moteris.
Po jos automobiliu į agentūros kiemą įvažiavęs jaunas vyras iš bagažinės ėmė traukti labdaros maišus. Jis teigė, jog visi rūbai – šeimos.
Pasak I. Zabulionytės, atnešantieji labdarą neregistruojami, nesurašomi ir jų atnešti daiktai.
Dovanotus daiktus išdalija savanoriai.
O štai ateinantieji pasiimti labdaros registruojami, surašoma, ką jie išsineša.
Agentūros „SOS vaikai“ vadovė teigia suskaičiavusi, kad pernai labdara naudojosi per 200 šeimų.
„Yra tokių, kurie dovanotus drabužius iš mūsų išsineša ar išsiveža gana dažnai. Atrodytų, tiek daug labdaros šeimai nereikia. Nuo šiol pasistengsime įdėmiau įvertinti imančius labdarą, nes norėtųsi, kad ji atitektų tikrai tiems, kam reikalinga“, – pabrėžė I. Zabulionytė.
Komentarai
Todėl nieko ir ne aukoju labdarai, tai maistas pasisavinamas, tai rūbai, pinigai jei reikės tiesiogiai duosiu, bet ne per grobuiniu organizacijas, kurios visada teisinasi ir kad labai sąžiningi ir nieko nevagia
Jei darbuotoja neturi ką valgyti, tai ji turėtų gauti labdarą maistu ,gal ir pietus.
Mes ten vezima vaiko padovanojom,irgi buvo pardavinejamas
Ne tik perparduoda rūbus. Pačios savanorės puola pirmos nustumdamos žmones ir tempia maišais. Už atėjimą pasirinkti rūbų reikia sumoketi 2 eurus. Žmonės turi mokėti. Tas nebuvo paminėta. Tai nelegalu. Nesumoka, neleidžia rinktis. Tegul apsilanko korespondentai ir pažiūri kas ten vyksta. Apsilanko be išankstinio pranešimo. Nes jie žinodami, kad bus filmuojama, viską nukabina ir gražiai pašneka.
Žmones atsikvišekite!!Jusu naivumui ir patiklumui ribu nera!!!
Dar jus nesupratot kad visokios labdaros,pagalbos,aukojimo organizacijos yra verslas o ne jokia nemokama pagalba žmogui.Jusu suaukoti,atoduoti daiktai, atsiduria verslininko ar tos organizacijos „GERADARIO“ kišeneje pinigu pavidalu.Kad ir kraujo centrai!! Vis klykia kad truksta kraujo,o krauja ligonines taško i kaire dešine,neatmeskim tokio kad ir jis parduodamas.
Suvokit jog labdaros ir nemokamos pagalbos nera!!!!Yra tik verslai Ar tai sos vaikai, ar tai gelbekit vaikus, ar tai caritas, ar tai tv 3 pagalba.Čia viskas del populiarumo ir…..pinigu
Jau seniai laikas pabaigti tas savanorystes, jeigu nėra kontrolės prieš tenai atsieit dirbančiasias…jeigu nebūtų joms naudos, leistų ir kitiems pasikeisti vietomis…bet ne , kad paliks be grobio, kurį naudoja ne tik savo artimiesiems , pažįstamiems, …apsirūpinti . Kodėl tai yra leidžiama, kas tenai patenka savanoriauti: pedagogės , prekybininkės-pensininkės…rekomenduotos …kieno ?