P. Židonio nuotr.

Kvailos pramogos šiurpina miestą

Kvailos pramogos šiurpina miestą

Skaitytojo pasiūlyta tema

Apipaišytos stotelės, vaikų žaidimų įrenginiai, net viešieji tualetai, sulaužyti suoliukai, pavogti brangūs fontano purkštukai, daužomos stiklinės pertvaros tiek atnaujinamoje Senvagėje, tiek Kultūros ir poilsio parke – tai tik dalis miestą niokojančių vandalų „užsiėmimų“.

Nors Panevėžys įsigijo beveik šimtą geros raiškos vaizdo kamerų, jų nufilmuotų chuliganų paieškos kartais primena vėjo gaudymą laukuose. Policija situacijos nedramatizuoja, anot jos, nusikalstamumo tendencijos grįžta į priešpandeminį lygį.

Miesto širdyje, Laisvės aikštėje, šniokščiantis fontanas domina ne tik pramogautojus.

Vaizdo kameros praėjusią savaitę užfiksavo, kaip popietę iki fontano dviračiais atmynę du vaikai vagia purkštukus.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, vaizdo medžiagos įrašas jau perduotas policijai. Ir šįkart nepilnamečių pridaryti nuostoliai bus nemaži.

„Pradėjus aiškintis, kodėl nebeveikia Laisvės aikštės fontanas, ir žiūrint vaizdo kamerų įrašus aiškiai matyti, kad buvo pavogtas itin brangus purkštukas. Įtariamieji – vaikai. Pavogtų purkštukų vertė didelė, tad išsiuntėme raštą policijai, kad būtų pradėtas ikiteisminis tyrimas. Kadangi vaizdo medžiagoje aiškiai matyti įtariamieji, manau, bus nesunku juos rasti“, – tvirtino T. Jukna.

Pasak administracijos direktoriaus, mieste įdiegus vaizdo kameras, nustatyti pažeidėjus daug lengviau. Net jeigu ir matyti žmogaus siluetas, per kitas vaizdo kameras nesunkiai galima atsekti jo judėjimo kelią.

„Kiek man žinoma, tęsiamas tyrimas dėl išdaužytų Senvagės stiklinių atitvarų. Iš visų nusikaltimų, kurie padaryti viešosiose vaizdo kameromis stebimose vietose, tik vienu atveju nepavyko nustatyti pažeidėjų. Kameros yra didžiulė pagalba pareigūnams aiškinantis nusikaltimus ir pažeidimus“, – kalbėjo T. Jukna.

Nuo mažųjų vandalų spėjo nukentėti ir Laisvės a. fontanas. P. Židonio nuotr.

Kelionę sekė kameros

Rekonstruojamoje Senvagėje tebestovi kiek daugiau nei prieš mėnesį sudaužyti penki stikliniai tilto atitvarai – nuo smūgių grūdinti, plėvele padengti stiklai sueižėjo iki smulkiausių dalelių. Senvagę rekonstruojantis Panevėžio statybos tresto filialas „Gerbusta“ apskaičiavo 2782,45 Eur (be PVM) žalą. Dėl patirto nuostolio rangovas kreipėsi į draudimo bendrovę, taip pat apie vandalizmą pranešė policijai.

Ilgai laukti, kol bus išaiškinti chuliganai, nereikėjo. Dar tą patį rytą Savivaldybės specialistai peržiūrėjo mieste įrengtas vaizdo stebėjimo kameras ir išvydo agresiją liejančius nuotykių ieškotojus. Net 23 vaizdo kameros užfiksavo, kaip naktį apie 1 val. trys paaugliai, maždaug 13–14 metų, blaškosi po miestą, ieškodami, ko nusitverti. Pirmiausia jie pastebėti prekybos centro „Maxima“ aikštelėje Ukmergės gatvėje. Iš jos pačiupę prekių vežimėlį jį nusivarė iki tilto ir šveitė į vandenį. Vėliau trijulė, tikėtina, persiropštė per rekonstruojamo pėsčiųjų tilto užtvaras ir savo įtūžį išliejo niokodami stiklinius atitvarus.

Chuliganus traukia net tualetai

Jaunieji chuliganai siautėja ir sutvarkytuose parkuose.

Kaip pasakojo savo pavardės nenorėjusi viešinti Parko gatvėje gyvenanti Violeta, sutvarkytas Kultūros ir poilsio parko tapo ne tik pramogautojų, bet ir piktadarių traukos vieta.

„Kai šilta, parke iki vėlumos būriuojasi jaunimas. Suoliukai aprašinėti, apdeginti, apipjaustyti. Prieš kelias dienas vaikų žaidimų aikštelėje, didžiausioje ir įdomiausioje mieste, tikriausiai tų pačių jaunuolių nutrauktas lynas, kuriuo čiuoždavo vaikai. Paaugliai čia pat pučia ir elektroninių cigarečių dūmus, nors vaikų žaidimo aikštelėse tą daryti griežtai draudžiama“, – baisėjosi panevėžietė.

„Dabar gyvenimas grįžo į įprastines vėžes, tai atsispindi ir nusikalstamumo statistikoje.“

V. Sabonis

Jos kantrybės taurę perpildė, kai užsukusi su anūke į parko naują viešąjį tualetą išvydo visas sienas, net veidrodį išrašinėtus kažkokiais hieroglifais.

„Matyti, kad piešėjas tikrai ne koks grafičių meistras, o vaikėzas, kuriam trūksta dėmesio. Tokių chuliganų pasitaikydavo visais laikais, bet juk dabar veikia vaizdo kameros. Žinau, kad jos filmuoja ir žaidimų aikštelę Kultūros ir poilsio parke. Kodėl policija jų nesučiumpa? Kol tokie jaunuoliai jausis nebaudžiami, tol ir niokos miestą“, – paskambinusi „Sekundės“ redakcijai piktinosi Violeta.

Tepliojimo liga

Marijonų mikrorajono sutvarkytos viešosios erdvės kenčia nuo tepliojimo karštine sergančių nepilnamečių.

Šio mikrorajono bendruomenės praėjusį rudenį vaikų žaidimų aikštelėje įrengtos karstyklės, spyruoklinės sūpuoklės, suoliukai, net gimnastikos aikštelės įrenginiai išmarginti sunkiai nuplaunamu, tikėtina, markeriu ar flomasteriu.

Kaip pasakojo Marijonų bendruomenės pirmininkė Enrika Vitonienė, vieno daugiabučio pirmininkė, pamačiusi, kad flomasteriu ant įrenginių darbuojasi maždaug 9–12 metų berniukas, pabandė sudrausminti jaunąjį chuliganą ir pati sulaukė atkirčio. Pensinio amžiaus moteris buvo išplūsta, sprukdamas nepilnametis spėjo sušukti, kad piešti jam leidęs tėvas. Netrukus buvo išpaišyta ir šios moteris daugiabučio laiptinė.

„Po kiek laiko ta pati namo pirmininkė „dailininką“ susitiko beeinantį su mama. Atžalos nuodėmės mamai buvo naujiena. Moteris atsiprašė, sūnų pradėjo gėdinti. Vėliau radome keletą įrenginių pavalytų, bet turbūt ne taip paprasta nušveisti, nes didžioji dalis taip ir liko apipiešti“, – pasakojo E. Vitonienė.

Šiuo metu bendruomenė yra pateikusi paraišką dar vienoms sūpuoklėms ir karuselei įrengti, tačiau, pasak pirmininkės, kažin ar ir šie įrenginiai nebus nuniokoti.

„Ne tik bendruomenės įrengtoje žaidimų aikštelėje, bet ir Savivaldybės atnaujintame Marijonų sode vaikų aikštelėje įrenginiai išterlioti. Prie krepšinio aikštelės rudenį pastatyti suoliukai ne tik išpiešti, bet jau ir išraižyti peiliuku. Žaidimų, sporto aikštelės įrengiamos vaikams, jaunimui, kad jie turėtų veiklos, tačiau po tokių chuliganizmo atvejų pasidaro apmaudu, kad tie, dėl kurių ir stengiamasi, ne tik nevertina, bet dar ir niokoja. Policija turėtų dirbti griežčiau“, – kalbėjo E. Vitonienė.

Senvagėje iki šiol akis bado naktį po miestą besitrainiojusių paauglių išdaužyti stiklai. P. Židonio nuotr.

Grįžo į priešpandeminį lygį

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato Panevėžio miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas Vidas Sabonis tikino, kad tiriami visi gauti pranešimai ir skundai dėl niokojamų viešųjų erdvių.

Pasak pareigūno, didžiausia paspirtis aiškinantis tokius nusikaltimus – liudininkai ir vaizdo kameros. Tyrimui padeda ne tik Savivaldybės sumontuotos, bet ir privačių įstaigų ar įmonių turimos kameros.

V. Sabonio teigimu, nors iš pirmo žvilgsnio gali atrodyti, kad nepilnamečių nusikalstamumas Panevėžyje išaugo, statistika to nerodo. Palyginti su ankstesniais metais, nusikalstamų veikų įvairiose amžiaus grupėse didėja žymiai, bet jeigu lygintume su 2019-aisiais, mažai kuo skiriasi, vadinasi, anot pareigūno, grįžtame į įprastinį priešpandeminį kriminogeninį lygį.

„Dvejus metus turėjome karantiną, kai buvo ribojamas žmonių judėjimas. Dabar gyvenimas grįžo į įprastas vėžes, tai atsispindi ir nusikalstamumo statistikoje. Tokių nepilnamečių daromų nusikaltimų ir pažeidimų būdavo ir anksčiau, bet per karantiną nuo to spėjome atprasti. Kad paaugliai padarė du ar tris nusikaltimus, nereikėtų dramatizuoti. Juk miestas didelis, penktas Lietuvoje“, – sakė V. Sabonis.

Pareigūno teigimu, natūralu, kad atnaujinti miesto parkai ar centras traukia jaunimą.

Policijos patruliai nuvažiuoja į tas traukos vietas, kurias pamėgęs jaunimas, tačiau, anot V. Sabonio, jose nuolat patruliuoti komisariatas neturi tiek pajėgumų.

Pasak pareigūno, ir visuomenė neturėtų likti abejinga – žmonės, matydami daromus pažeidimus ar nusikaltimus, turėtų apie tai informuoti policiją.

„Turime tik džiaugtis, kad mieste atsirado daugiau vietų, kurias pamėgo panevėžiečiai. Bet norisi, kad visi elgtųsi tinkamai. Jeigu to nėra, tada įsikišame mes, policija“, – teigė V. Sabonis.

Komentarai

  • budulių nuokrušos siautėja metų metus mieste, bet kadangi nėra policijos, tai ko ne?

    • Atsakyti
  • Kada panevezy prades dirbti policija? Krapstanosiai sedi savo masinoes ir eda kebabus su ceburiekais. Prie tiek kameru turetu buti ivestos 2 pamainos ir 24/7 stebeti visa miesta, o jau pamacius chuliganelius kviesti ekipaza ir tegul pakuoja isvien. Baigsis ju dienos tada. O dabar kaip ir anksciau panavezy mentai nieko nedirba, tik algas gauna apgailetinas kurias skvernas pakele.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų