Buvusios Kurganavos mokyklos pastate po kurio laiko turėtų įsikurti rajone itin reikalingas neįgaliųjų dienos centras.

Kurganavos mokyklą žada išnaudoti naudingiau

Kurganavos mokyklą žada išnaudoti naudingiau

Kone pusantrų metų nesėkmingai bandžiusi parduoti Kurganavos mokyklos pastatą, Panevėžio rajono savivaldybė nusprendė jį naudoti rajono reikmėms. Planuojama buvusioje mokykloje įkurti neįgaliųjų dienos centrą. Tokios įstaigos rajone iki šiol dar nėra, nors poreikis – nemenkas.

Rajono Savivaldybės taryba pritarė buvusios mokyklos pastato pasiėmimui savo funkcijoms vykdyti.

Pirmasis šios mokyklos pardavimo aukcionas įvyko 2016 metų rugpjūtį ir tuomet prašyta 41 tūkst. eurų, paskutiniame, vienuoliktame, įvykusiame šių metų sausį, – kiek daugiau nei 33 tūkst. eurų. Tačiau per tą laiką pirkėjo neatsirado.

Šalia mokyklos yra 3,1851 ha sklypas. Savivaldybės Ekonomikos ir turto valdymo skyriaus vedėjos Aldonos Čiegytės teigimu, žemė perduota Turto bankui.

Planuojama, kad buvusioje mokykloje bus įsteigtas neįgalių žmonių dienos centras. VšĮ „Vilties namai“, teikiančios neįgaliųjų socialinės globos paslaugas, vadovė Laima Biržietienė sako, kad jų įstaiga bus viena iš tokio centro steigėjų. Pagrindinis steigėjas – Lietuvos sutrikusio intelekto žmonių globos bendrija „Viltis“. Būsimąjį centrą galėtų lankyti suaugusieji nuo 18 metų.

„Iniciatoriai esame mes, kadangi tokių paslaugų poreikis labai didelis. Rajonas didelis, o tokio dienos centro neturi“, – sako ji.

Nors mieste tokia įstaiga veikia, tačiau rajono gyventojų ji nepriima – savų užtenka. Įdomu, kad mažesni aplinkiniai rajonai – Pasvalio, Rokiškio, Pakruojo – irgi turi neįgaliuosius per dieną užimančius centrus.

L. Biržietienė sako, kad tokį centrą siūlyta steigti pačiai Savivaldybei, tačiau išanalizavus visus pliusus ir minusus nuspręsta, kad paprasčiau tą daryti viešajai įstaigai. Ji turi didesnes galimybes pritraukti Europos Sąjungos paramą ar kitas projektines lėšas. Be to, ES patirtis rodo, kad daugelį paslaugų nevyriausybinės organizacijos teikia gerokai pigiau ir lanksčiau.

Kiek užtruks, kol Kurganavoje bus atidarytas neįgaliųjų dienos centras, sunku pasakyti. Pasak L. Biržietienės, užims laiko pastatų perdavimas, sutarčių pasirašymas. Be to, prireiks ir remonto – maždaug pusantrų metų pastatas stovėjo tuščias. Jį dar reikės pritaikyti neįgaliųjų poreikiams. Vadovės teigimu, tuo rūpinsis respublikinė bendrija „Viltis“.

Poreikis didesnis

Pasak L. Biržietienės, įsigaliojus atnaujintiems normatyvams, naujai įsteigtose socialinės globos įstaigose turi būti ne daugiau kaip 20 žmonių. Jos teigimu, tai labai mažai, nes jau dabar jaučiamas didesnis visuomenės poreikis. Greičiausiai neįgaliuosius reikėtų į dienos centrą atsivežti ir parvežti namo.

„Tai gana sunkią negalią turintys arba specialios priežiūros reikalaujantys asmenys. Mačiau, nemažai jų sėdi neįgaliojo vežimėlyje“, – apie potencialius būsimojo dienos centro klientus kalba L. Biržietienė.

Toks dienos centras palengvintų padėtį ir tėvų, kurie dabar negali dirbti, nes nėra kur palikti neįgalaus sūnaus ar dukros. Šiame centre su neįgaliaisiais būtų užsiimama įvairiomis veiklomis. Šalia yra didelis žemės sklypas, neatmetama tikimybė, kad bus galima užsiimti sodininkyste, daržininkyste. Taip pat įvairiais menais – daile, keramika, muzika ir pan.

„Kiek įmanoma, neįgalieji bus įtraukiami į veiklas, atsižvelgiant į jų sveikatos būklę ir gebėjimus“, – sako L. Biržietienė.

Ji atkreipia dėmesį, kad tėvams reikia ir atokvėpio paslaugų, kurios gali būti teikiamos nuo kelių valandų iki kelių parų. Prižiūrėdami neįgalius vaikus, jie negali patys, pavyzdžiui, atsigulti į ligoninę, gydytis sanatorijoje ar tiesiog trumpam išvykti atostogų. Be to, neretai tėvai jau būna pagyvenę žmonės, kuriems nors trumpas atokvėpis – būtinas. Tad bus svarstoma ir dėl tokių paslaugų teikimo.

Pasak L. Biržietienės, Pasvalys vykdo bandomąjį projektą ir tokių paslaugų teikimas pasiteisino. Ji pati teigė irgi sulaukianti daug skambučių su klausimais, kur, prireikus išvykti, būtų galima palikti neįgalų artimąjį.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų