Kūnai, pasakojantys istorijas

Kūnai, pasakojantys istorijas

Jaunosios kartos dizainerė panevėžietė Rūta Kepalaitė tik dar kartą įrodė, jog nebijo plaukti prieš srovę. Dizaine gana sudėtingas ir prieštaringas temas nagrinėjanti kūrėja šįkart užsimojo įrodyti, jog tobulo kūno kultas negali nurungti asmenybės ir jos išgyvenimų.

Įkvėpta magistrinio projekto kolekcijos „Real Look“, prieš porą metų įvertintos kaip geriausios dizaino tyrimo srityje, panevėžietė Rūta Kepalaitė įsidrąsino sukurti apatinių drabužių kolekciją „Chastity“ (liet. k. skaistumas). Ji surado penkias drąsias moteris, kurių kūno istorijos pasakoja apie patirtus tikrus išgyvenimus. Pasak Rūtos, randai ant kūno atspindi šių moterų perėjimą nuo jaunatviško tyrumo prie tapimo stipriomis asmenybėmis.

„Moterų kūnai lyg sielos veidrodis: pasakoja ir primena tam tikrus gyvenimo įvykius, susijusius su jų išgyvenimais. Tikiu, kad visos šios istorijos gali būti artimos visoms, todėl pasidalijusi jomis skatinu nebijoti kalbėti apie save, dalytis išgyvenimais, džiaugtis moterišku grožiu, o svarbiausia – savimi“, – sako dizainerė.

Penkios ypatingos istorijos

Pasak R. Kepalaitės, kurti ir būti išgirstai yra nuostabus jausmas ir įvertinimas, motyvuojantis likti toje nepopuliarioje pozicijoje ir, pasitelkus dizainą, pasakoti apie realius žmonių išgyvenimus.

R. Kepalaitės manymu, apatinis trikotažas gali padėti sustiprinti pasitikėjimą savimi. Juk tai yra pirmasis drabužių sluoksnis, dėvimas kasdien, ir jis, anot kūrėjos, labai svarbus.

Pasak Rūtos, labai svarbu ne tik galvoti, kaip atrodome, bet įsiklausyti į savo kūną, jį pajausti.

„Mūsų kūnas yra ne tik atspindys veidrodyje. Jis yra tai, ką mes jaučiame, nors dažnu atveju tai pamirštame ir kūną suasmeniname“, – teigia jaunosios kartos dizainerė.

Kolekcijos idėja R. Kepalaitei gimė stebint geros draugės, ištikimos jos kolekcijų fotografės Laimos kūno pokyčius per nėštumą. Kartą ji paklausė Laimos, ar sutiktų ne tik nufotografuoti kolekciją, bet ir pati joje įsiamžinti. Laimai sutikus, prasidėjo kitų projekto dalyvių paieška, taip Rūta susipažino su dar keturiomis nuostabiomis moterimis.

29-erių chemijos mokslų daktarė Ieva – aukšta, įstabios išvaizdos mergina – sutiko papasakoti apie operaciją, jai atliktą dėl įgimtos krūtinės ląstos deformacijos sulaukus vos trylikos.

Nors Ieva nesulaukė jokių skaudesnių pastabų nė iš vieno žmogaus tiek artimoje aplinkoje, tiek mokykloje, didžiausias priešas, matęs tą baisųjį randą, buvo jos pačios galvoje. Prie iškreipto grožio suvokimo, anot Ievos, prisidėjo ir ant nugaros bei sėdmenų nuo per greito augimo atsiradusios strijos.

„Kai neturi labai daug supratimo, kad tokios problemos yra visiškas menkniekis ir ne tai žmoguje svarbiausia, susikuri savo vidinių monstrų ir jie labai lengvai gali žaloti“, – sakė Ieva.

Kitą dalyvę, Laimą, R. Kepalaitė pažįsta jau seniai. Jų draugystė, kaip ir kūrybinis kelias, augo dar nuo pirmų Vilniaus dailės akademijos studijų metų. Fotografė Laima kolekcijos modeliu tapo būdama nėščia devintą mėnesį ir ji pasakojo apie ryškius kūno pakitimus besilaukiant kūdikio.

„Strijų tikėjausi ir žinojau, kad tepami kremai nepadės, bet vis tiek pasikeitimus sunku priimti, neramu, kaip kūnas atrodys po gimdymo. Labai laukiu ir tikiu, kad išvydus vaikelį tokios problemos taps nebesvarbios“, – tuomet kalbėjo besilaukianti fotografė.

Netrukus po fotosesijos Laima pagimdė nuostabų berniuką.

Panevėžietės dizainerės sukurta kolekcija pasakoja penkių moterų išgyventas jautrias ir žymes jų kūnuose palikusias istorijas. Laimos Kavaliauskaitės Bernotės nuotr.

O kardiologė 31-erių Urtė, kaip ir visos 2020-ųjų, paženklintų pandemijos, mamos, gimdė ypatingomis sąlygomis. Sąrėmių metu jai buvo nuspręsta atlikti cezario pjūvį dėl vaisiaus bradikardijos (labai retas kūdikio širdies ritmas). Urtė pasakojo, kad dabar turi didžiausią džiaugsmą, visiškai apvertusį jos gyvenimą – gražiausią pasaulyje sūnų Kasparą. O šypsenos formos randelis mamos pilvo apačioje visą laiką primena šią istoriją.

Dvidešimtmetė studentė Justina nuo vaikystės kovoja su valgymo sutrikimu, kuris paauglystėje išsivystė į bulimiją. Staigūs svorio kitimai paliko strijų merginos kūne. Pasak Justinos, susidraugauti su tokiu savo kūnu jai buvo tikrai sunku. Ir nors suprato, kad pačios susikurti „idealaus kūno“ standartai yra visiškai nerealūs, vis tiek nepasitikėjo savo išvaizda. Nuo tada, kai Justinai buvo šešiolika, ji nuolat patyrė svorio pokyčius. Tačiau dabar, po daug metų trukusios neapykantos savo kūnui, Justina bando priimti jį tokį, koks yra.

29-erių juvelyrei Melitai buvo atlikta krūtinės operacija. Mergina ragina neatidėlioti susitikimų su gydytojais, kad ir kaip kartais sunku prisiversti tai padaryti. Pati atlikusi keletą tyrimų, Melita sužinojo, kad turi kol kas nepiktybinį augliuką, kurį reikia stebėti. Paaiškėjo, kad fibro adenoma tapo augliu, kurį reikia skubiai operuoti, nes yra ant ribos supiktybėti ir tapti krūties vėžiu. Skubos tvarka Nacionaliniame vėžio institute Melitai buvo atlikta pirmoji operacija jos gyvenime.

„Paprastai nesudėtingas gijimas buvo su komplikacijomis, dėl to dabar turiu netvarkingai sugijusį randą. Jis man yra tarsi priminimas: niekada neatidėliok ir niekada nepamiršk, kad už sveikatą nėra nieko svarbiau. Kartais paprasčiausias vizitas pas specialistą mus gali apsaugoti nuo labai nemalonių pasekmių“, – pasakojo dizainerės projekte dalyvavusi Melita.

Pažįstami išgyvenimai

R. Kepalaitė atvira: ir jos pačios santykis su savo kūnu ne visada buvo toks lankstus ir paprastas. Nors dabar su kiekviena diena vis labiau jį pamilsta, bet būdama jaunesnė turėjo išgyvenimų, susijusių su nestandartine išvaizda. Nuo labai greito augimo paauglystėje liko daug strijų. Rūta jau penktoje klasėje buvo aukščiausia iš merginų, o jos koja – 41 dydžio, dažnai tai reikšdavo, kad teks pirkti tą vienintelę batų porą, kuri bus parduotuvėje.

„Tai tikrai nepridėjo pasitikėjimo savimi ir dažnai jaučiausi kitokia. Džiaugiuosi, kad suaugusi suprantu, kad tai tebuvo paauglystės išgyvenimai. O dabar įžvelgiu tik privalumą, kad esu aukšta. Ir strijos man patinka, tai neatsiejama mano kūno dalis“, – sako dizainerė.

Laimos Kavaliauskaitės Bernotės nuotr.

Galerija

Nepatogios temos

Dizaine, kaip ir savo projektuose, R. Kepalaitė ieško prasmės, iškėlusi tam tikras problemas per kūrybą bando atrasti jų sprendimą. Anot Rūtos, dizainas turi nešti žinią, tai susiję ne tik su įvaizdžiu, bet ir būsena.

Savo kolekcijose neretai R. Kepalaitė nagrinėja sudėtingas, nepatogias temas. Pasak jos, reakcijų po kolekcijų pristatymų sulaukianti įvairiausių, tačiau tai normalu.

„Mano tikslas yra paneigti vyraujančius standartus, parodyti tikrovę ir nebijoti kalbėti jautriomis temomis. Žinau, kad kuriant ir kalbant atsiras, kas išgirs ir pagalvos apie save, mintyse susimąstys, koks ypatingas jis yra“, – neabejoja dizainerė.

Bendras darbas su šveicare

Naujausioje R. Kepalaitės kolekcijoje labai aiškus lietuvių darželių gėlės rūtos motyvas. Pasak kūrėjos, rūta kolekcijoje atsirado ne tik dėl pačios vardo, bet ir dėl gėlės simbolikos. Juk šios gėlės motyvas lietuvių tautosakoje turi moteriškos galios, tai tyrumo ir skaistumo simbolis. Jį pasitelkusi Rūta pabrėžia kolekcijos idėją ir sustiprina moteriško trapumo prasmę. Artimiausiu metu pasirodys asmeninis R. Kepalaitės apatinių drabužių prekės ženklas, kurio simboliu taps rūta.

Specialiai šiai kolekcijai sukurtas apatinių raštas, kurio autorė yra šveicarų iliustratorė Salomė Eichenberger.

Paneigti kūno kultą

Tobulo kūno kultas pamažu tapo visuotine kultūra, diktuojančia tam tikras tendencijas. Visgi, R. Kepalaitės nuomone, visuomenė keičiasi į gerąją pusę, ryškėja tam tikros naujos kūno suvokimo normos.

Paklausta, kodėl nusprendė apie tai kalbėti garsiai, Rūta pabrėžia, jog jai labai svarbu, kad dizainas analizuotų problemą, neštų žinią bei viltį.

„Kūnas ir apatiniai yra neatsiejama. Analizuojant kūną, dabartinius jo standartus, galima juos paneigti ir supažindinti visuomenę su istorijomis, kurios pasakoja apie tikrus mus“, – sako kūrėja.

Laimė kurti

Būti asmenybe, turėti aiškią ir dažnai nepopuliarią poziciją – be galo sunkus kelias, vedantis prieš srovę. Anot R. Kepalaitės, plaukti prieš srovę dažniausiai sudėtinga, bet kartu labai įdomu. Atsirandantys iššūkiai tik padeda sustiprėti, išmokti naujų dalykų.

„Kurti ir būti išgirstai yra nuostabus jausmas ir įvertinimas, motyvuojantis mane likti toje nepopuliarioje pozicijoje ir, pasitelkus dizainą, pasakoti apie realius žmonių išgyvenimus“, – sako Rūta.

Naujojo „Chastity“ projekto, kurį finansuoja Lietuvos kultūros taryba, moterys pasakoja apie jų kūnus pakeitusią laimę – vienoms tai vaikelis, kitoms – susitaikymas su liga. Paklausta, kas gi yra tikroji pačios dizainerės laimė, R. Kepalaitė nė nemirktelėjusi sako, jog kurti ir būti išgirstai.

 

 

Komentarai

  • Kokia gi čia „prieš srovę“? Dabar moterų ekshibicionizmas pati tikriausia feministinė srovė.

  • Viešpatie, atleisk jų motinoms, nes jų dukros nežino ką daro. Jos pilnai išniekino save,savo vaikus ir pardavė sielą Liuciferiui.

  • rado kelias kvailiukes ir pastatė viešai pajuokai.

  • Pozuotojų veiduose nesimato laisvumo…

  • dar viena trenkta maišu išlindo. „meninykė“.

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų