Kultūros ministras prašo laikinai stabdyti „Garso“ kino teatro griovimą

Kultūros ministras prašo laikinai stabdyti „Garso“ kino teatro griovimą

Kultūros ministras Simonas Kairys prašo Panevėžio savivaldybės laikinai stabdyti „Garso“ kino teatro griovimą bei inicijuoja diskusiją su pastato griovimui besipriešinančiais visuomenininkais ir politikais.

„Šįryt susisiekėme su Panevėžio savivaldybe, liepėme neskubėti, pristabdyti bet kokius darbus. Turėjome vieną susitikimą su architektu, savivaldybe, šiandien norime praplėsti ratą su politikais Panevėžio mieste iš skirtingų barikadų pusių, išklausyti ir „Garso“ bendruomenės poziciją. Bet koks skubėjimas yra ne į naudą, ne į dialogo pusę“, – BNS antradienį sakė S. Kairys.

Šios iniciatyvos ministras ėmėsi po Panevėžio opozicinių konservatorių ir Lietuvos žaliųjų partijos atstovų prašymo įsiklausyti į grupės „Išsaugoti Garsą“ nuomonę ir nuogąstavimus. Visuomenininkai ir politikai tvirtina, kad sprendimai griauti kino teatrą ir vietoje jo statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centrą priimti pažeidžiant teisės aktus, Jie ragina svarstyti naują projektą, kuris leistų „tikrą rekonstrukciją“ išsaugant senąjį pastatą, kuriame toliau galėtų būti rodomas kinas.

„Neabejojame, jog valstybės institucijos šiuo atveju panaudos visas savo galias greitam projekto keitimų derinimui bei leidimų išdavimui, o jų darbuotojai atsidus su palengvėjimu, jog galų gale įvykdė savo pareigas teisingai ir objektyviai“, – rašoma opozicijos kreipimesi.

Prieš kino teatro pastato griovimą pasisakė ir Valstybinė kultūros paveldo komisija, pati Panevėžio savivaldybė buvo įsivėlusi į teisinius ginčus su Statybų inspekcija, galiausiai sudaryta taikos sutartis, o pats menininkas rugpjūtį viešai pareiškė ketinimų perduoti kolekciją atsisakantis.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna BNS pirmadienį patikino, kad teisinių ir kitų kliūčių statyboms neliko ir realūs pastato griovimo darbai turėtų prasidėti kitą savaitę. Savivaldybė teigia radusi laikinas patalpas šiame pastate veikusiam kino centrui „Garsas“, o naująjį centrą taip pat žada pritaikyti kinui.

S. Kairys pabrėžė, kad šis klausimas yra „pirmiausia savivaldos reikalai“.

„Bet mums, kaip ministerijai, matant šito projekto svarbą, būtų gaila, jei jis paskęstų kažkokiuose nesutarimuose. Mes tiesiog badome šį procesą kažkaip reabilituoti. Ar mums tai pavyks – niekas pasakyti negali, bet būtų neatsakinga palikti klausimą savieigai“, – tvirtino ministras.

S. Eidrigevičiaus menų centrą už daugiau kaip 9 mln. eurų statys „Panevėžio statybos trestas“, darbai turi būti baigti vėliausiai 2023-iųjų pavasarį.

Pastate planuojama įkurti muziejų, ekspozicijų sales, transformuojamas edukacijų erdves, atsiras ir holai, infocentras, meno knygynas, mediateka, vėliau – antstatas su stogu, pritaikytas apžvalgos aikštelei, ekspozicijoms ir kameriniams renginiams.

Sutarta, kad muziejaus nuolatinės ekspozicijos pagrindą sudarys menininko multifunkcionalisto S. Eidrigevičiaus darbų kolekcija. Taip pat bus pristatomi Panevėžyje vykstančių meno bienalių, simpoziumų metu sukurti profesionaliojo meno kūriniai.

Sovietmečiu statytas „Garso“ kino teatras duris atvėrė 1968-aisiais.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentarai

 • Nejaugi ir šis ministras pasiduos manipuliacijoms ir neturės tvirto savo stuburo. Labai tikiuosi, kad neatsiras pagrindo pakeisti po Seimo Kultūros komiteto posėdžio apie jį susidarytą gerą nuomonę.

  • Atsakyti
  • Pakanka turėti nors kruopelytę sveiko proto, kad suprastum, jog griauti autentišką, funkcionalų, puikiai savo funkciją atitinkantį pastatą, argumentuojant „senas griozdas“, ir statyti trigubai didesnį, nuplagijuotą beveidį projektą tik tam, kad…visi žino kam… – tai yra šūvis sau į koją, ir tai geriausiu atveju, o kinui tai -kontrolinis šūvis..

   • Atsakyti
   • Patisklinkite: tuščią, šaltą ir moraliai pasenusį griozdą! Tie rėkiantys gynėjai patys ten gal vaikystėje buvo:) Atsibodot iki begalybės. Griaukit ir statykit. Panevėžys vertas geriausio!

    • Naujasis atrodo kur kas blogiau. Kazkodel Washington’e ar Briuselyje niekas negriauna brutalizmo stiliaus pastatu, bet Panevezio genijai zino geriau. Ar miestas toks turtingas kad plakatu paisytojo darbeliams pasiruoses ismesti 9 milijonus? Bus kaip aikste ir viskas baigsis kokiais 15 milijonu.

 • Barzdota kaselė jau baigia visą Panevėžį sugadint.Medžiai iškirsti ,kinietiškos plytelės Laisvės a.,senvagė sugadinta bus.Dar ta stikliašką.Račkauskis kaimietis…

  • Atsakyti
 • Atvėpus lupelė tik verkia ir verkia

  • Atsakyti
 • Tie kurie Garsą vadina vadina ‘sovietine architektūra’, nieko apie tą architektūrą nežino. Tai beton brut stiliaus pastatas, išplitęs Amerikoje, Anglijoje, Prancūzijoje. Garsas unikalus tuo, kad pastatas atlieka savo pirminę paskirtį iki šiol ir yra lietuvio architekto projektas. Šiuo metu šiam stiliui apie 70 metų ir užsienyje tokie pastatai pradedami intensyviai saugoti.

 • Šiandien iš kultūros ministerijos sužinojome, kad S.Eidrigevičius tikrai pasitraukė iš projekto. Kad jis lieka projekte buvo melas. Jo tik prašo grįžti. Gaila, kad Garso ardymas pradėtas.

 • Nu va turesime mieste dar viena lavona

 • Daugiau niekada nebebalsuosiu uz koncervatorius ,ačiu tau ministeri uz dar viena vaiduokli mieste

  • Atsakyti
  • Eik čiupa čiups sučiulpti.

   • Atsakyti
 • duok dabartiniams ,,architektams“ suprojektuoti tokį pastatą – apsiš… iki pažastų. O ,,maxsimas“ kur nuo sniego griūva stogai – tik paduok.

 • puiku

Rodyti visus komentarus (13)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų