LLS Plaukimas Èempionatas Kanadas Bilis Plaukikas S. Bilis pagerino Lietuvos rekordà ir tapo pasaulio èempionu. EPA-ELTA nuotr. Torontas, gruodþio 12 d. (ELTA). Lietuvis Simonas Bilis Kanadoje vykstanèio pasaulio plaukimo èempionato trumpajame baseine (25 m) vyrø 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje iðkovojo aukso medalá. DG

Kuklus plaukikas nustebino pasaulį

Panevėžietis Simonas Bilis pasaulio plaukimo pirmenybes (25 metrų baseine) Kanadoje užbaigė įspūdingu tempu – nugalėjo 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi finale ir tapo pasaulio čempionu.

Simonas Bilis pasaulio plaukimo pirmenybes Kanadoje, Vindsoro mieste, ko gero, atsimins visą gyvenimą. Nors šiose planetos plaukimo pirmenybėse 25 metrų baseine Lietuvos rinktinės gretose trūko Rūtos Meilutytės, mūsų šalies komandoje atsirado naujas lyderis, praėjusį savaitgalį savo finišais stebinęs pasaulio plaukimo bendruomenę bei Lietuvos sporto gerbėjus.

Penktadienį naktį laimėjęs bronzos medalį 50 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyje Simonas Bilis daug poilsio neturėjo. Jau šeštadienį ryte Kanados laiku stojo į dvigubai ilgesnės, prestižine laikomos 100 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungties kovą.

Atrankos varžybose šeštadienį S. Bilis užėmė penktąją vietą ir pateko į pusfinalį (47,39 sek.). Čia panevėžietis distanciją įveikė per 46,73 sek. ir tarp 16 konkurentų užėmė antrąją vietą bei užtikrintai pateko į finalą.

Ryžtingiausi sporto gerbėjai nusistatė žadintuvus, kad galėtų stebėti naktį iš sekmadienio į pirmadienį, nuo pusės dviejų nakties Lietuvos laiku Kanadoje prasidėjusio pasaulio čempionato paskutinės dienos finalinius plaukimus. Čia varžėsi ne tik S. Bilis, bet ir dar vienas panevėžietis Danas Rapšys, jis varžėsi 200 m plaukimo nugara rungtyje.

Pirmasis ant starto bokštelio lipo S. Bilis. Panevėžietis puikiai startavo ir plaukė didžiuliu greičiu: po pirmosios distancijos pusės, pirmųjų 50 metrų, S. Bilis savo artimiausią konkurentą japoną Šinri Šiouro lenkė 0,23 sek. Antroje distancijos pusėje S. Bilio tempas šiek tiek sulėtėjo, tačiau įgyta nedidelė kelių sekundės dalių persvara leido jam pirmam paliesti baseino sienelę! 100 m distanciją panevėžietis įveikė per 46,58 sek., ir tik 0,01 sek. aplenkė antroje vietoje likusį japoną Š. Šiourą (46,59 sek.). Bronzos medalį iškovojo Australijos sportininkas Tomaso D’Orsogna (46,70). Panevėžiečio rezultatas – naujasis Lietuvos rekordas. Po finišo S. Bilis nusiėmė plaukimo akinius, kelias sekundes žvelgė į švieslentę, skelbiančią sensacingą lietuvio pergalę. Simonas triumfuodamas iškėlė ranką į viršų ir po poros akimirkų keletą žodžių ištarė antroje vietoje likusiam japonui. Jau po keliolikos minučių šypsena spinduliuojantis šviesiaplaukis lietuvis lipo ant pirmosios vietos pakylos ir skambant Lietuvos himnui rankoje spaudė aukso medalį.

Penktadienį S. Bilis pelnė bronzą 50 m laisvuoju stiliumi finale. Šiaurės Karolinos universitete studijuojantis lietuvis penktadienį distanciją įveikė per 21,23 sek.

Įdomu tai, kad iki šių pirmenybių visus medalius – 3 aukso ir 2 sidabro – Lietuvai buvo iškovojusi tik Rūta Meilutytė, kuri Kanadoje nestartavo.

D. Rapšys – penktas

Įspūdingai pasaulio čempionatą užbaigė ir Danas Rapšys. 200 m plaukimo nugara finale 21-erių panevėžietis pakilo aukščiausiai per savo karjerą ir užėmė penktąją vietą. Maža to, jis taip pat sulaužė sau pačiam nuo praėjusių metų priklausiusį šalies rekordą, finišavo per 1 min. 50,87 sek. Čempionu tapo lenkas Radoslavas Kaveckis (1:47,63), antras buvo amerikietis Jakobas Peblis (1:48,98), trečias – japonas Masakis Kanekas (1:49,18).

Atrankos varžybose rytinėje sekmadienio plaukimų sesijoje D. Rapšys nuotolį įveikė per 1 min. 51,38 sek. ir tarp 54 dalyvių užėmė taip pat penktąją vietą.

Be S. Bilio šeštadienio vakare Kanadoje plaukusi Lietuvos rinktinė estafetės 4 po 50 metrų kompleksiniu plaukimu finale liko aštunta. Danas Rapšys, Giedrius Titenis, Deividas Margevičius ir Mindaugas Sadauskas nuotolį įveikė per 1 min. 35 sek. Auksą pelnė Rusijos plaukikai (1 min. 31,32 sek.), sidabrą – JAV (1 min. 31,97 sek.), bronzą – Baltarusijos komanda (1 min. 32,49 sek.).

D. Rapšys dalyvavo dar trijose rungtyse. 200 m l. stiliumi rungtyje užėmė 18 vietą (1:45,19 min.), 50 m nugara – 22 vietą (24,32 sek.), 100 m nugara –12 vietą (51,10 sek.).

Kitas panevėžietis 26-erių Mindaugas Sadauskas varžėsi trijose rungtyse. Geriausiai sekėsi 50 m plaukti peteliške – 22,87 sek., naujas Lietuvos rekordas ir 11 vieta. 50 m l. stiliumi – 21,88 sek. (26 vt.), 100 m l. st. – 48,44 sek. (36 vt.).

Ketvirtasis panevėžietis, 19-metis Andrius Šidlauskas, kuriam šis pasaulio čempionatas buvo debiutas, varžėsi trijose rungtyse: 50 m krūtine – 27,10 sek. (asmeninis rekordas, 28 vt.), 100 m krūtine – 58,51 sek. (asmeninis rekordas, 20 vt.), 200 m krūtine – 2.11,20 min. (22 vt.).

Giedrius Titenis dalyvavo dviejose rungtyse, 50 m krūtine nuotolį įveikė per 27 sek. (24 vt.), 100 m krūtine jis įveikė per 58,36 (16 vt.).

19-metė Ugnė Mažutaitytė pasiekė du šalies rekordus 100 m ir 200 m plaukimo nugara rungtyse, nuotolius ji įveikė atitinkamai per 59,76 sek. ir 2.07,79 min.

Šalies rekordų įrašus koregavo ir 17-metė Beatričė Kanapienytė, kuri 200 m peteliške įveikė per 2.16,52 min.

Karjeros pradžia – Panevėžyje

S. Bilis dar Rio de Žaneiro olimpiadoje tapo viena maloniausių staigmenų – pateko į prestižinės 50 metrų plaukimo rungties finalą ir įsiveržė į greičiausiųjų planetos plaukikų elitą.

Verta pabrėžti, kad Simono plaukimo karjera prasidėjo būtent „Žemynos“ progimnazijos baseine, čia trenerės Židrūnės Budrienės dėka pakloti plaukiko svarbiausios pergalės pamatai.

Baigęs vidurinę mokyklą S. Bilis išvyko studijuoti į Jungtinių Amerikos Valstijų Šiaurės Karolinos universitetą. Čia S. Bilis penktus metus studijuoja technologinius ir socialinius mokslus. Plaukiką dabar treniruoja ir varžyboms rengia Šiaurės Karolinos universiteto treneris Todas DeSorbo.

Vasarą po olimpiados S. Bilis teigė, kad norėtų sportuoti bent jau iki 2020-ųjų Tokijo olimpiados. Kitąmet plaukikas baigs studijas universitete ir turės rinktis, kur toliau tęsti savo sportinę karjerą.

Norėčiau likti Amerikoje ir toliau čia treniruotis. Tik klausimas, ar gausiu tokį leidimą. Čia gana griežtos taisyklės. Yra speciali sportininko viza, kuri suteikiama tik labai aukšto meistriškumo atletams, padedantiems vietos atletams tobulėti. Man yra tokia galimybė“, – rugpjūčio pabaigoje teigė S. Bilis.

Pasak Simono, maždaug iki 16-os metų jo rezultatai labai nežibėjo, tik vėliau plaukė vis greičiau ir greičiau. „Pagalvojau – kodėl gi ne? Amerikoje visai kita aplinka, plaukimas čia visai ne individuali sporto šaka, turi stengtis dėl komandos, kitų narių, tad visai kita motyvacija. Negali nesistengti, kai treneris sako: ką daugiau galiu padaryti, kad plauktum dar greičiau? Ketverių metų darbas nenuėjo veltui. Apsispręsti dėl Amerikos nebuvo sunku“, – vasaros pabaigoje į Lietuvą sugrįžęs kalbėjo S. Bilis.

Šioje Lietuvos rinktinėje – net keturi panevėžiečiai, pusė šalies plaukimo rinktinės. Anot Simono,

ne vien baseinų skaičius viską lemia. „Svarbu dar ir trenerių kompetencija, kad jie žinotų, kaip parengti aukšto lygio sportininkus, juos motyvuotų. Mano ir Mindaugo Sadausko trenerė Židrūnė Budrienė skatino rinktis JAV, sakė: tik keliaukite į Ameriką – nieko neprarasite. Tai gera savybė – trenerio mokėjimas paleisti savo auklėtinį, leisti jam rinktis. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo mūsų pastangų, pasiryžimo. Pamenu, vaikystėje 25 m baseino takelyje plaukėme po dešimt vaikų. Bet per bangas plaukiau, stengiausi“, – kukliai kalbėjo S. Bilis.

Pasaulio čempioną pasveikino ir svarbiausi šalies vadovai. Prezidentės Dalios Grybauskaitės teigimu, ši svari pergalė įrodo S. Bilio ryžtą ir tikėjimą savo jėgomis. Kaip pranešė prezidentės spaudos tarnyba, šalies vadovė plaukikui palinkėjo, kad iškovotas čempiono vardas būtų įkvepianti svarių, aukščiausio pakylos laiptelio vertų laimėjimų pradžia. „Žaviuosi jūsų sėkmingais startais, žaibiškais finišais ir geležine valia, leidusiais įveikti stipriausius varžovus iš viso pasaulio ir šįkart užlipti ant aukščiausiosios apdovanojimų pakylos, iškovojant aukso medalį. Kartu su visa Lietuva džiaugiuosi jūsų pergale ir linkiu sėkmingų ateities startų“, – sakoma laikinojo premjero Algirdo Butkevičiaus sveikinime.