Kovo 11-osios bėgimas – įprasminti laisvę (fotogalerija)

Kovo 11-osios bėgimas – įprasminti laisvę (fotogalerija)

Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos – Kovo 11-osios išvakarėse Panevėžys tampa išskirtiniu miestu, kuriame ilgiau nei parą bėgama nešant Trispalvę ir perduodant ją iš rankų į rankas.

Tokia patriotiška ir sportiška akcija rengiama Laisvės aikštėje ir kasmet bėgama tiek valandų, kiek praėjo metų nuo Kovo 11-osios Akto pasirašymo. Tad jau šią naktį, 2.30 val., startavęs bėgimas tęsis 33 valandas.

„Šio bėgimo prasmė – įsijungti į bendrą reikalą. Juk ir Lietuvos nepriklausomybę atkūrėme ne pavieniui, o bendrai. Kartu dirbome, kartu priešinomės okupacijai. Dabar kartu ir bėgame, taip įprasmindami laisvę“, – teigia Kovo 11-osios bėgimo Aukštaitijos sostinėje sumanytojas, kunigas, karo kapelionas, mokslų daktaras Virginijus Veilentas.

Sumanymo ištakos – taikos misijoje

Kunigas V. Veilentas mena, kad Kovo 11-osios bėgimas sumanytas jam su kitais kariais grįžus iš taikos misijos Afganistane.

O idėjos preliudija tapo noras tarnaujant toje tolimoje šalyje kitaip, nei įprasta, paminėti atėjusią Kovo 11-ąją.

„Atlikdami misiją, palapinėje turėjome dviratį treniruoklį. Pasikeisdami mynėme jo pedalus laukdami Kovo 11-osios. Mynėm tiek valandų, kiek atkurtai Lietuvos nepriklausomybei tada buvo metų. Būdami toli, norėjome būti kartu su Lietuva ir taip šventėme šalies laisvę“, – prisiminė karo kapelionas.

Grįžus į Lietuvą, artinantis jau kitų metų Kovo 11-ajai, nutarta šią ypatingą dieną ir vėl paminėti kokia nors veikla, liudijančia vienybę.

„Bėgau pernai, o nubėgęs distanciją iškart pasigailėjau, kodėl nebėgdavau anksčiau. Man svarbu liudyti patriotiškumą, vienybę, laisvę.“

P. Židonis

Tad kariškiai nutarė surengti estafetinį bėgimą Karaliaus Mindaugo husarų bataliono stadione. Tuomet bėgta valanda ilgiau nei Afganistane mintas dviratis treniruoklis.

„Jei gerai pamenu, stadione ratus sukome dvejus metus, mums bėgti patiko, matėme prasmę, tad trečiais metais į Kovo 11-osios bėgimą nusprendėme pakviesti ir panevėžiečius. Gavę miesto valdžios leidimą, bėgimą surengėme Laisvės aikštėje“, – pasakojo kunigas V. Veilentas.

Bėgimas vardan vienybės

„Tarp bėgančiųjų nemažai jaunų žmonių, tik iš pasakojimų ir knygų žinančių apie Kovo 11-ąją. O aš esu gyvas liudininkas tos laisvę mums dovanojusios dienos. Tad bėgdamas Laisvės aikšte su Trispalve rankoje kaskart išgyvenu 1990-ųjų kovo 11-osios įvykius. Pajuntu vienybę ir su savo ginklo broliais kariškiais, ir su visais bėgančiaisiais šį laisvės bėgimą“, – kalbėjo karo kapelionas.

Kunigas V. Veilentas atkreipė dėmesį, kad Kovo 11-oji, kai Atkuriamasis Seimas pasirašė Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo aktą, buvo sovietinės sistemos susinaikinimo diena.

„Tačiau reikia pripažinti, kad sovietmetis pasibaigė ne visiems. Tai rodo gvazdikai, Vilniuje atnešti prie Rusijos tanko griuvenos“, – dėmesį atkreipė dvasininkas.

Kunigas pritarė, kad lietuviai – labiau individualistai nei būrio, bendruomenės žmonės, tad įsilieti į bendrą reikalą nelabai skuba.

„Bet kariuomenėje yra kitaip. Juk visi žinome, kad vienas lauke – ne karys. Tad ir į Kovo 11-osios bėgimą kariai įsitraukė tikrai noriai, džiugu, kad kasmet daugėja ir šia proga bėgančių civilių“, – teigė V. Veilentas.

Jis neslėpė sutinkantis ir teigiančių, kad bėgant sukti ratus, o dar ir naktį – kvailystė.

„Šiaip naktį ateiti į Laisvės aikštę ir ratais bėgioti gal ir nelabai yra prasmės. Tačiau bėgimas nešant Lietuvos vėliavėlę, paimant ją iš vieno bėgančiojo ir perduodant kitam, jau yra jėga, tai – mūsų vienybė“, – pabrėžė karo kapelionas.

Pats V. Veilentas stengiasi dalyvauti visuose Kovo 11-osios bėgimuose. Tik vieną teko praleisti, nes teko išvykti į komandiruotę.

Jau šią naktį, 2.30 val., startavęs Kovo 11-osios bėgimas Laisvės aikštėje tęsis 33 valandas. P. Židonio nuotr.

Estafetę pradeda vadas

Šiųmetis Kovo 11-osios bėgimas prasidėjo naktį iš kovo 9-osios į 10-ąją.

Pirmieji bėgikai Laisvės aikštėje startavo 2.30 val.

Bėgimas tęsis 33 valandas ir bus baigtas kovo 11-ąją 11.30 val. Tuomet kariai stos į rikiuotę per Laisvės aikštėje vyksiančią vėliavos pakėlimo ceremoniją.

Kovo 11-osios bėgimą organizuojančio Karaliaus Mindaugo husarų bataliono kariškis Tomas Malinskas pasakoja, jog kasmet pirmasis į estafetę stoja vienas iš vadų.

Šiemet garbė pradėti bėgimą Laisvės aikštėje suteikta štabo viršininkui Artūrui Macijauskui. Bėgti taip pat rengiasi per 300 bataliono karių.

„Kadangi bėgančių civilių kasmet daugėja, tai mes, kariai, paprastai bėgame tik nakties valandomis. Kovo 10-ąją dienos metu, o ir Kovo 11-osios rytą estafetę iš mūsų perima gausus panevėžiečių būrys. Ateina bėgti jaunuoliai iš mokyklų, renkasi šeimos, bičiuliai, darbo kolektyvai. Bėga ir Panevėžio valdžia“, – kalbėjo T. Malinskas.

Dovanos bėgantiesiems

Vienam dalyviui tenka apibėgti kiek daugiau nei 400 metrų Laisvės aikšte.

Kadangi dalyviams nuo vienų iki 95-erių metų, pasak T. Malinsko, niekas nereikalauja, kad būtų bėgama nustatytu tempu.

Svarbiausia – paėmus trispalvę vėliavėlę apsukti ratą ir ją perduoti kitam.

Organizatoriai skaičiuoja nubėgtą laiką, žmonių skaičių, apsuktus ratus.

Pernai sulaukta daugiau nei tūkstančio Kovo 11-osios bėgimo dalyvių.

Kiekvienam bėgusiajam kariuomenė turi paruošusi dovanų.

Ne vienus metus buvo dovanojamos specialios apyrankės su įrašu apie bėgimą, pernai bėgusiems įteikti rašikliai su kariuomenės logotipu.

„Šiemet bėgusieji vėl gaus apyrankes, nes tokios dovanos paprašė patys žmonės. Jie tvirtino, kad bėgimas yra tapęs tradicija, o apyrankės imtos kolekcionuoti“, – paaiškino T. Malinskas.

Taip pat kiekvienam bėgikui įteikiamas pažymėjimas, liudijantis dalyvavimą akcijoje.

Jausmas nepakartojamas

„Bėgti Kovo 11-osios proga man pačiam labai gera. Gera pasijusti didelės kariškių, taip pat miestiečių bendruomenės dalimi. Visiems sakau, kad nedalyvauti bėgimo šventėje – tiesiog nuodėmė“, – teigė T. Malinskas.

Džiaugsmą būti Kovo 11-osios bėgimo dalyve yra patyrusi ir šio straipsnio autorė.

Tai buvo senokai, kai Laisvės aikštėje buvo suorganizuotas pirmasis bėgimas. Bėgančius kariškius pamačiau atsitiktinai eidama iš koncerto. Pasmalsavus, kas vyksta, sulaukiau pasiūlymo imti vėliavėlę ir bėgti. Ir ką gi – bėgau plevėsuojant palto skvernams.

Iš pradžių pati nelabai supratau, ką darau, bet nubėgus gal pusę atstumo, užplūdo nepakartojamas jausmas.

Sakyčiau, netgi pasijutau labiau lietuvė, tapau svarbi pati sau kaip bendruomenės dalis.

„Sekundės“ fotografas Paulius Židonis šiemet Laisvės aikštėje bėgs antrą kartą.

„Bėgau pernai, o nubėgęs distanciją iškart pasigailėjau, kodėl nebėgdavau anksčiau. Man svarbu liudyti patriotiškumą, vienybę, laisvę. Džiaugsmą, kad esu laisvas, ypač pajutau pernai, nes Kovo 11-osios bėgimas vyko praėjus vos kelioms savaitėms po to, kai Rusija užpuolė Ukrainą“, – kalbėjo Paulius.

Galerija

 

Galerija

 

Komentarai

  • Sveiki,
    Kas trimis žodžiais pasakys, kas yra tas žodis LAISVĖ?

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų