Kova dėl mokyklų sujungimo aštrėja

Kova dėl mokyklų sujungimo aštrėja

Aistros dėl Muzikos ir Dailės mokyklų sujungimo peraugo į kovą. Neformaliojo ugdymo įstaigų bendruomenė Savivaldybę ketina atakuoti su reorganizacijai nepritariančiųjų parašais.

Į Dailės mokyklos pusę stojo ir Dailės mokyklų vadovų asociacija. Jų atstovai Panevėžio valdžią ragina atsisakyti ketinimų sujungti skirtingo profilio mokymosi įstaigas, esą tokiu būdu bus pablogintos sąlygos vaikų kūrybinei raiškai plėtoti.

Į kovą su skubotu Savivaldybės sprendimu galbūt buvo įtraukti ir vaikai, nors mokyklų vadovai tokį faktą kategoriškai neigia.

Dailės mokyklos direktorius Vytautas Tallat-Kelpša sako, kad mokiniai iki aštuoniolikos metų pasirašyti mokyklos tarybos parengtos peticijos negalėję.

„Vienas ar kitas mokytojas moksleiviams galėjo pateikti informaciją apie mokyklų sujungimą, tačiau jokios kalbos apie vaikų įtraukimą ar jiems daromą spaudimą negali būti“, – „Sekundei“ teigė direktorius.

V. Tallat-Kelpša tvirtino nežinantis, iš kokių konkrečių vietų galėję suplaukti gausybė parašų, kurių šiuo metu skaičiuojama per tūkstantį. Jo žiniomis, iš Dailės mokyklos auklėtinių jie renkami nebuvo. Direktorius netiki, kad visuomenės kova su valdžios sprendimu gali atnešti naudos.

Dailės mokykloje dirbantis Ramūnas Grikevičius, organizavęs parašų rinkimą, taip pat tvirtina, kad vaikai protesto akcijoje nedalyvauja. Dailininko teigimu, į parašų rinkimą už mokyklos ribų buvo įtraukti tik suaugusieji, lavinantys savo gebėjimus Dailės mokykloje.

„Aš labai tikiuosi, kad mokyklos nebus sujungtos, nes sprendimas priimtas per daug skubotai. Nepagalvota apie ketinamas panaikinti pareigybes, nors jos yra gyvybiškai būtinos. Panaikinus tokius svarbius etatus, kaip metodininkės ar pavaduotojo ūkio reikalams, mokykla nebegalės funkcionuoti“, – savo nuomonę išsakė R. Grikevičius.

Vaikų dalyvavimas – paslaptis

Komandos rinkti iš vaikų parašus ar juos pačius įtraukti į šią veiklą sako nedavęs ir Muzikos mokyklos direktorius Gvidas Vilys. Jis nuo praeitos savaitės su mokytojais rengia nuolatinius susitikimus, aiškina, kad vaikai į reorganizacijos reikalus nebūtų įveliami.

„Čia gali būti pirminio šoko pasekmės. Mes nebuvome pasiruošę tokiai žiniai. Galbūt mokytojų spontaniškumas galėjo privesti prie tam tikrų veiksmų. Tačiau neturiu jokios informacijos, kad vaikams galėjo būti daromas koks nors spaudimas“ – „Sekundei“ teigė G. Vilys.

Tačiau viešojoje erdvėje esančioje Dailės mokyklos peticijoje matomi ne tik pasirašiusiųjų vardai ir pavardės, bet ir jų komentarai. Dauguma jų išreiškia nepritarimą dviejų mokyklų sujungimui, tačiau dalis leidžia susidaryti nuomonę, kad vaikų pasirašyti buvo paprašyta ar netgi jiems liepta.

„Sekundės“ žiniomis, parašai buvo renkami ne tik Dailės ir Muzikos mokyklose, bet ir bendrojo lavinimo institucijose ar kitose miesto įstaigose. Tėvų teigimu, į parašų rinkimo akciją buvo įtraukti ne tik pilnametystės sulaukę jaunuoliai, kurie panevėžiečius ragino prisijungti prie protesto.

Panevėžio miesto savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna dar praeitą savaitę kreipėsi į neformaliojo ugdymo įstaigų direktorius ir ragino savo auklėtinių neįtraukti į pertvarkos peripetijas bei jais nemanipuliuoti. Savivaldybę užplūdę tėvų skundai skelbė, kad vaikai pedagogų yra gąsdinami ir raginami rinkti parašus.

Auklėtinių tėvus ramina

Muzikos mokyklos direktorius G. Vilys apgailestauja, jog su visais ugdytinių tėvais jis neturįs galimybių susitikti asmeniškai, todėl nežinąs, kokiomis nuotaikomis jie gyvena. Tačiau, esant reikalui, su nerimo kamuojamais tėvais jis kalbasi tiek, kiek to reikalauja situacija.

Tėvai turi teisę išreikšti savo nuomonę, tačiau jie nesuvokia ugdymo sistemos, nes jie tėra vartotojai. Tėvai sunerimę, nes suvokia, kad pertvarkos atneša pokyčius“, – pabrėžė G. Vilys.

Jo teigimu, dalis mokinių tėvų į mokyklų sujungimą reaguoja ramiai ir racionaliai. Kiti ieško atsakymų, kurių neturįs ir pats mokyklos direktorius.

Mes patys nesame konkrečiai informuoti, kas keisis, todėl labai sunku paaiškinti tai tėvams. Kalbėdamas su jais stengiuosi nedramatizuoti ir nekelti didelio emocinio sąmyšio. Nesvarbu, kokį sprendimą priims miesto valdžia, vaikų ugdymas vyko ir vyks, – paaiškino direktorius. – Aš nespėju sužiūrėti visų įvykių, nes darbai vietoje nestovi ir jie neturi nutrūkti. Nepaisant to, kokios audros šiuo metu vyksta aplinkui.

Dailės mokyklos ugdytinių tėvams buvo išplatintas pranešimas su atsiprašymu. V. Tallat-Kelpša mano, kad susijaudinusios ir emocijų veikiamos atžalos tėvams galėjo pranešti netikslią ar klaidinančią informaciją.

Mokyklos direktorius neslepia, kad iš vieno anoniminio asmens yra gavęs nemažai laiškų, kuriuose tvirtinama, jog vaikams mokytojai pateikę informaciją, kad jie negalės baigti Dailės mokyklos.

Mokykla liks… Tik ne tokia. Neliks pavadinimo, tradicijų. Galbūt ji bus pasmerkta šiek tiek mažėti“, – panevėžiečius ramino V. Tallat-Kelpša.

Sekundės“ žiniomis, miesto valdantieji tarpusavyje nesutaria, ar vis dėlto reikia sujungti Muzikos ir Dailės mokyklas. Tikėtina, kad paskutinį žodį šioje situacijoje tars iš atostogų netrukus grįšiantis miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.

Su Savivaldybės administracijos direktoriumi T. Jukna „Sekundei“ visą dieną susisiekti nepavyko.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų