Šią savaitę COVID– 19 nustatytas ir Panevėžio šv. Juozapo globos namų praktikantei.

Koronavirusas pasiekė ir globos namus

Koronavirusas pasiekė ir globos namus

 

Panevėžyje fiksuotas bene didžiausias nuo pat karantino pradžios per savaitę nustatytų susirgusiųjų COVID-19 skaičius. Penktadienio duomenimis, pavojinga infekcija Aukštaitijos sostinėje šiuo metu serga jau 8 asmenys, dar po vieną susirgusįjį yra Panevėžio rajone ir Rokiškyje.

Specialistams itin kelia nerimą faktas, kad dauguma atvejų net nežinoma, kur šie žmonės užsikrėtė grėsminga liga. Manoma, kad veikiausiai tai nutiko jų artimoje aplinkoje, nes kol kas nenustatyta, kad šie žmonės būtų dalyvavę pobūviuose, turėję kontaktų su sergančiaisiais ar sugrįžusiais iš užsienio.

O bene labiausiai išgąsdino vakarykštė žinia – paskutinis nustatytas sergantis žmogus praktiką atliko Panevėžio šv. Juozapo globos namuose, kur dienas leidžia vieni mažiausiai virusams atsparūs senukai.

Tirs ir globotinius

Visą savaitę Panevėžyje kone kasdieną buvo registruojami vis nauji susirgusieji COVID-19. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Panevėžio departamento direktoriaus Eugenijaus Vilčinsko teigimu, paskutinis užfiksuotas atvejis – Šv. Juozapo globos namuose mokomąją praktiką atlikusi moteris užsikrėtė nuo jau sergančio vyro.

Moteris jokių simptomų nejaučia, ji buvo tiriama kaip artimą kontaktą su užsikrėtusiuoju koronavirusu turintis šeimos narys.

Abiems sutuoktiniams – per 50 metų.

Nors moteris Šv. Juozapo globos namuose atlieka praktiką, tvirtinama, jog ji kontaktų su globotiniais neturėjo.

Visgi, pasak įstaigos direktoriaus Patriko Skrudupio, su ja galimai kontaktavo 7 įstaigos darbuotojai ir 3 kitos praktikantės. Globos namų vadovo teigimu, sužinojus, kad moteris serga COVID-19, žmonės izoliavosi, o ketvirtadienį jiems buvo atlikti tyrimai.

Direktoriaus žiniomis, visų atsakymai neigiami, tačiau laukia dar pakartotiniai testai. Pasak direktoriaus, prevenciškai bus tiriami ir globos namų gyventojai. Kol kas simptomai niekam nėra pasireiškę.

Įstaigoje dviems savaitėms uždraustas globotinių lankymas.

Įsidarbino sveika

P. Skrudupis pasakoja, kad Šv. Juozapo globos namų darbuotojai, savanoriai, kiti susiję asmenys per karantiną buvo tiriami dėl koronaviruso. Po karantino buvo vykdomi profilaktiniai tyrimai. Ir visoms praktikantėms, prieš ateinant dirbti, buvo privalomas koronaviruso testas. Jį buvo pasidariusi ir moteris, kuriai šią savaitę diagnozuota infekcija.

„Ji pas mus dar liepos 7 dieną atėjo turėdama neigiamą testą“, – pabrėžė P. Skrudupis.

Globos namuose darbuotojams buvo matuojama ir temperatūra, tačiau viskas buvo gerai. Maždaug po savaitės praktikantei teko vėl tirtis dėl koronaviruso, bet jau kaip artimam sergančiojo žmogui. Šį kartą testas buvo teigiamas. Pasak direktoriaus, remiantis praktiką atliekančios moters žodžiais, jiedu su vyru iš Panevėžio niekur nebuvo išvykę, nekontaktavo su grįžusiais iš užsienio.

„Turbūt virusu pasidalino kažkas mieste. Dabar didelis klausimas, kaip liga Panevėžyje išplis, kiek tų kontaktų buvo“, – svarstė P. Skrudupis.

Pernelyg atsipalaidavo

Užsikrėtimai Panevėžyje tebėra mįslė sveikatos priežiūros specialistams.

„Kalbant apie Panevėžį, nėra aišku, kur užsikrėtė susirgę žmonės, išskyrus vieną atvejį, kai atvyko iš Švedijos. Tikėtina, kad jis užsikrėtė Švedijoje“, – sako NVSC Panevėžio departamento direktorius E. Vilčinskas.

Jo teigimu, iš Švedijos žmogus grįžo kartu su bendradarbiu, tačiau pastarajam infekcija nenustatyta.

Tarp aštuonių sergančiųjų yra ir jau garbingo amžiaus žmonių, taip ir ir dirbančiųjų. Trys atvejai yra besimptomiai, kurie išryškėjo tiriant jau sergančiųjų kontaktus – dviem atvejais užsikrėsta nuo artimo žmogaus, vienas atvejis susijęs su darboviete. Šį kontaktą specialistai žinojo. Pasak E. Vilčinsko, dalis šios įmonės šiuo metu atostogauja, žmonėms atliekami tyrimai ir nauji atvejai bendrovėje nenustatyti.

E. Vilčinsko teigimu, žmonės galėjo užsikrėsti kažkur prie savo gyvenamosios aplinkos, nes informacijos, kad būtų bendravę su atvykusiais iš užsienio, dalyvavę kažkokiuose pobūviuose ir panašiai, irgi neturima. E. Vilčinsko, virusas niekur nedingo.

„Virusas cirkuliuoja ir yra rimtas pavojus juo užsikrėsti. Jis niekur nedingo. Nuo visų sąmoningumo priklausys ateitis, kaip toliau čia bus su šia infekcija. Reikia laikytis rekomenduojamų apsaugos priemonių, vengti nereikalingų kontaktų, susitikimų, neužmiršti rankų dezinfekcijos, neužmiršti dėvėti kaukes viešose vietose ar grupėse, nedalyvauti visuose iš eilės renginiuose ir panašiai“, – perspėja E. Vilčinskas.

Nors karantino metu buvo atvejų, kai Panevėžio apskrityje per savaitę fiksuota ir 11 sergančiųjų, tačiau 8 žmonės per savaitę vien tik Panevėžio mieste, pasak NVSC atstovo, nustatyti bene pirmą kartą.

„Panevėžyje mes turėjome labai didelį ramybės laikotarpį. Per daug atsipalaidavome“, – pastebi E. Vilčinskas.

Respublikinės Panevėžio ligoninėje šiuo metu gydomi jau 4 asmenys, užsikrėtusieji COVID–19. Iš jų trijų būklė vidutinio sunkumo, ketvirtojo – sudėtingesnė. Šis žmogus yra vyresnio amžiaus ir serga gretutinėmis ligomis.

Šiuo metu yra izoliavęsi ir mobiliajame punkte tiriami daugiau nei 100 sąlytį su sergančiaisiais turėję žmonės.

Tyrimų daugėja

Panevėžio savivaldybės Sveikatos poskyrio vedėjo Mindaugo Burbos teigimu,

šią savaitę matomi ir padidėję besitiriančiųjų srautai mobiliajame punkte, veikiančiame prie „Cido“ arenos.

Kiek vidutiniškai per dieną jame paimama ėminių, pasak M. Burbos, sunku pasakyti, nes skaičiai nėra stabilūs. Vedėjo teigimu, praėjusią savaitę buvo dienų, kai paimta tik 10 ėminių, tačiau būdavo ir 30 ar 50. Šį antradienį ir trečiadienį paimta po 50–60 ėminių.

„Mobilus punktas ir Savivaldybė neturi galimybės išskirti, ar į jį atsiunčiami kontaktiniai asmenys, ar pagal simptomus, ar iš užsienio grįžę asmenys, ar prevenciškai testuojami socialiniai ir sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai“, – sako vedėjas.

Pats mobilusis punktas kol kas veikia šalia „Cido“ arenos, tačiau netrukus jį žadama kelti į kitą vietą – kada ir kur miesto Savivaldybė dar neskelbia.

Miesto poliklinikoje Nemuno g. tebeveikia ir karščiavimo klinika. Pasak M. Burbos, ji dirba ne kiekvieną dieną, bet, atsižvelgiant į srautus, keletą kartų per savaitę. Vedėjas pripažįsta, jog karščiavimo klinikos išlaikymas sukėlė problemų, nes personalas, kuris galėtų teikti paslaugas savo tiesioginėse darbovietėse prirašytiems gyventojams, turi budėti klinikoje.

Kaukes teks prisiminti

NVSC penktadienį paskelbė, kad per parą Lietuvoje patvirtinti net 26 nauji koronavirusinės infekcijos atvejai. Be minėtojo naujausio atvejo Panevėžyje, 13 jų nustatyta Kaune ir susiję su protrūkiu transporto įmonėje. Iš viso su pastaruoju protrūkiu siejami jau 34 asmenys. Dar 9 nauji atvejai nustatyti Vilniaus apskrityje ir siejami su šeimos šventėmis, kurių dalyviams jau anksčiau patvirtinta infekcija. Kaip užsikrėtė dar vienas asmuo Vilniuje, kol kas nežinoma. Jis į medikus kreipėsi pajutęs simptomus. Nustatyti ir du įvežtiniai atvejai iš Švedijos bei Ispanijos. Abiems asmenims tyrimai atlikti profilaktiškai po kelionės.

Nuo pandemijos pradžios Lietuvoje koronaviruso infekcija patvirtinta 1 986 žmonėms, šiuo metu tebeserga 277 asmenys, 1 616 – pasveiko.

Pastaruoju metu daugėjant COVID–19 atvejų, svarstoma, kad kitą savaitę dalyje vietų teks prisiminti apsaugines kaukes. Ar jų dėvėjimas vėl taps privalomas, bus sprendžiama trečiadienį Vyriausybės posėdyje. O jau nuo pirmadienio paveiktomis COVID-19 šalimis bus laikomos tos, kuriose sergamumo rodiklis per paskutines 14 dienų bus didesnis negu 16 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Iki šiol šis rodiklis buvo 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų. Tad padidės sąrašas šalių, iš kurių atvykus bus privaloma 14 dienų izoliacija.

Komentarai

  • is sventos dvasios niekas neuzsikriete ,visi zino kaip ,bet niekas nenori prisipazinti,dar daugiau ileiskite is uzsienio ,is rusijos ,ukrainos ,uzbekijos tai dar ne taip bus.

  • Žinoma, kad Lietuvoje pavojingiausi koronaviruso židiniai yra ligoninėse ir senyvų žmonių globos namuose. Tačiau ten atneša infekciją neatsargūs, neatsakingi savo elgesiu žmonės. Jei gydytojus dar galima pateisinti – jiems labai sunku išvengti užsikrėtimo, tai pagalbinis personalas ir kiti asmenys nepakankamai laikosi atsargumo. Ir sumanyk – pandemijos metus į senelių prieglaudos namus siųsti praktikantus !!! Tai dar galima atsiųsti į prieglaudą picų išvežiotojus, reklamos nešiotojus, rinkimų agitatorius…

    • Atsakyti
  • Koronavirusas drąsiai žengia per miestą, pavojingumas keliskart didesnis nei kovo mėn …., pasigendama platesnės informacijos, gyventojų požiūris atsainus.

  • Ponas Direktoriau, klausimas Jums. Sakote, kad praktikantė dirbdama tris savaites nekontaktavo su seneliais, tai ką ji darė, gal aptarnavo administraciją? Panevėžyje sklinda kalbos, kad jos vyras furistas ir dar dirbo Bolt. Ar tai tiesa, galėtų sužinoti korespondentė. Kodėl apie šitą užkrėstą moterį pirma sužinojo Kėdainiai? ir t.t.

  • SIŪLAU, kad visi gydyti, apgydyti, turėję kontaktų su sergančiais nešiotų RAUDONAS kaukes bent porą mėnesių (data ant kaukės). Tokius tankiau turėtų tikrinti policija.

    • uzdeti jiems apykojes ir matysite kaip jie buna saviizoliacijoje ,sededami kavinese ,slaistydamiesi po parduotuves guledami papludymiose

Rodyti visus komentarus (6)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų