Šilaičių kapinių kolumbariume iš 935 keturviečių nišų jau daugiau nei pusė užpildyta viena ar keliomis urnomis. P. ŽIDONIO nuotr.

Kolumbariumuose darosi ankšta

Kolumbariumuose darosi ankšta

Prieš septynerius metus Šilaičių kapinėse pastačius kolumbariumą, per pirmus jo gyvavimo metus buvo išpirktos 36 nišos urnoms su kremuotų mirusiųjų pelenais.

O štai vien per praėjusius metus jau nupirktos 125.

Urnose – pusė velionių

Ritualinių paslaugų Panevėžyje organizatoriai pastebi, jog šiais laikais vos pusė mirusiųjų dar šarvojama karstuose ir akivaizdžiai daugėja pasirenkančiųjų atsisveikinimo ceremoniją prie urnos.

Iš viso Šilaičių kolumbariume yra 935 keturvietės nišos. Kiek daugiau nei pusė jų jau užpildyta viena ar keliomis urnomis. Vienos nišos kaina – 550 eurų ir ji nesikeičia nuo pat kolumbariumo atidarymo.

„Sulaukėme tokio meto, kai pusė mirusiųjų mūsų laidojimo namuose šarvojama karstuose, kita pusė – urnose. Pastebėjau, kad dauguma urnų vis dėlto laidojama kapavietėse, žemėje. Į Šilaičių kolumbariumą urnų išlydime santykinai nedaug“, – patikino „Grauduvos“ laidojimo namų direktorė Aušra Bertulienė.

„Mirčių ypač padaugėjo praėjusią žiemą ir iki šiol nemažėja. Tačiau pernai dauguma žmonių mirė nuo kovido, o šiemet miršta nuo visų kitų ligų.“

A. Bertulienė

Mirčių nesumažėjo

Direktorė neslėpė vis dar negalinti atsitokėti nuo pastarųjų metų mirčių gausos.

„Mirčių ypač padaugėjo praėjusią žiemą ir iki šiol nemažėja. Tačiau pernai dauguma žmonių mirė nuo kovido, o šiemet miršta nuo visų kitų ligų. Išlydime vis jaunesnius mirusiuosius, jiems – po 40, 50, 60 metų“, – vardijo A. Bertulienė.

Aptarnaudama mirusiųjų artimuosius, direktorė teigia nuolat girdinti nuoskaudas, jog gydytojai tapo bemaž nebeprieinami, gydo per nuotolį, nusiskundimus išklauso telefonu, tad taip gydomi žmonės iškeliauja į kitą pasaulį.

Laidotuvių laukia ir pusmetį

Pasak A. Bertulienės, artimiesiems labiau įprasta parą šarvoti mirusįjį karste, paskui palaikai vežami kremuoti. Parvežta urna su pelenais laidojimo namuose vėl šarvojama kelioms valandoms.

„Neretai susiduriame, kad dėl įvairių pandemijos ribojimų į laidotuves negali atvykti kitose šalyse gyvenantys artimieji. Tuomet urną pasiūlome palikti saugoti mūsų laidojimo namuose įrengtoje specialioje spintoje. Ilgiausiai urna su palaikais joje buvo laikyta pusšešto mėnesio“, – teigė „Grauduvos“ direktorė.

Šilaičių kapinėse išplėstas ne tik kolumbariumas. Plečiamos ir prie Šilaičių kapinių prisiglaudusios Pašilių kapinės. P. ŽIDONIO nuotr.

Šilaičių kapinėse išplėstas ne tik kolumbariumas. Plečiamos ir prie Šilaičių kapinių prisiglaudusios Pašilių kapinės. P. ŽIDONIO nuotr.

Pernai dėl techninių nesklandumų krematoriumui Kėdainiuose pristabdžius veiklą, „Grauduva“ kremuoti palaikus vežė į Rygą. Šiuo metu bendrovė palaikus veža tik į Kėdainius.

„Galima sakyti, kad dabar šiame krematoriume eilių nėra“, – patikino laidojimo namų vadovė.

Mokestis grįžo į kapines

2014-aisiais Šilaičių kapinėse 424 vietų kolumbariumą pasistatęs Panevėžys anaiptol nebuvo tarp pirmųjų šalies miestų, įrengusių tokio pobūdžio laidojimo vietą. Šie keliaaukščiai statiniai, skirti saugoti urnoms su kremuotų mirusiųjų pelenais, Lietuvoje įrengiami nuo 2007-ųjų, o pats pirmas kolumbariumas pastatytas Klaipėdoje.

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas Dariaus Linkonas teigė, jog prieš septynerius metus atidaryti keli boksai buvo tik dalis kolumbariumo visumos. Dar 2012-aisiais parengtame projekte buvo numatytas kolumbariumas su 935 nišomis, kurių kiekvienoje telpa po keturias urnas. Visas kolumbariumas baigtas statyti 2020 metų pabaigoje. Naujos jo nišos pradėtos pardavinėti lygiai prieš metus, 2021-ųjų sausį.

D. Linkonas pabrėžė, jog nauji kolumbariumo boksai statyti ne tik už Savivaldybės lėšas, bet ir už pinigus, surinktus pardavus anksčiau pastatytas nišas.

Statybas paspartino pandemija

Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjo pavaduotojas teigė, jog Šilaičių kolumbariumo plėtros darbus paspartino būtent kovido pandemija, mirusiųjų palaikais užsipildžius pirmųjų boksų nišoms. Štai 2014-aisiais pastačius kolumbariumą, tais pačiais metais jame buvo nupirktos 36 nišos urnoms saugoti, dar po metų užpildytos 47 nišos, 2016-aisiais – dar 54, 2018-aisiais – 65 nišos.

Tad per pirmus penkerius metus nuo kolumbariumo pastatymo buvo užpildytos 202 nišos iš tuomet turėtų 424. O tada pasaulį užklupo pandemija ir kolumbariumas urnomis ėmė pildytis ypač sparčiai. Tai paskatino tolesnes jo statybas.

Šilaičių kapinėse išplėstas ne tik kolumbariumas. Plečiamos ir prie Šilaičių kapinių prisiglaudusios Pašilių kapinės.

Komentarai

  • Kvailesnio dalyko sugalvot negalėjo.
    Žmonės, kiek mes dar eikvosim savo brangią žemelę?! Jau užtenka to, kad kilometrinių kapinynų šimtai. O mums dar žemės prireikė urnoms susidėti. Paleiskit savo artimųjų kūnus, leiskit jiems ilsėtis. Atminkit juos širdy ir prisiminimuose, o ne kapinynus ir visokius kolumbariumus plėsdami.
    Geriausia yra, sudeginus kūną, pelenus supilti į duobę ir pasodinti medį ant jų, kokį ąžuolą. Ir mirusysis jums bus dėkingas ir žemė džiaugsis.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų