Kodėl urzgia pilvas

Kodėl urzgia pilvas

Nelabai malonu, kai viešumoje ar mažai pažįstamų žmonių draugijoje, įsivyravus tylai, nusprendžia „pasisakyti“ jūsų pilvas.

Gurgėjimas, niurzgėjimas, urzgimas ir kiti neįprasti garsai, kuriuos retkarčiais skleidžiame visi nė nepravėrę burnos, stereotipiškai laikomi ženklu, kad organizmas reikalauja maisto. Tačiau tai ne visa tiesa.

Gydytojai gastroenterologai patikina: „dainuojantis“ pilvas yra visiškai normalus reiškinys, tačiau toli gražu ne visada alkio požymis. Ir net ne visada turintis ką nors bendra su skrandžiu. Urzgimas, kaip tą garsą dažniausiai vadiname, gali sklisti ir iš mūsų žarnyno. Tiksliau – iš 5–6 m ilgio plonosios žarnos.

Viskas prasideda nuo burnos

Pilvo skleidžiami garsai labiau susiję su jau į skrandį patekusio maisto virškinimu nei su poreikiu suvalgyti jo dar daugiau.

Įsivaizduokite savo virškinimo sistemą prasidedant nuo burnos. Kiekvienas į burną patekęs kąsnis skrandyje suskaidomas, kad paskui galėtų laisvai keliauti plonąja žarna. Kai maistas pastarąją pasiekia, išskiriami fermentai, padedantys organizmui iš to, ką suvalgėte, pasisavinti maistingąsias medžiagas. Ir viso šio proceso sėkmė priklauso nuo peristaltikos – ritmiškų žarnų sienelių susitraukimų, stumiančių jų turinį. Taigi garsai, kuriuos girdite jūs ir, deja, visi aplinkiniai, kai jūsų organizmas virškina maistą, yra kartu su juo stumdomas oras bei skysčiai. Labai panašiai kaip veikiant skalbyklei.

Kartais įsikiša ir smegenys

Virškinimo traktas dirba pagal griežtą grafiką. Praėjus kelioms valandoms, kai skrandis ištuštėja, peristaltika prasideda vėl – ir jūsų žarnoms nė motais, kad per tas valandas neprarijote nė kąsnelio. Tokiomis aplinkybėmis išgirsti gurgesį pilve joks stebuklas – juk nėra, kas jį bent kiek slopintų.

Bet galimų koncerto pilve kaltininkų gali būti ir daugiau.

Nepamirškite, kad tarp mūsų žarnyno ir smegenų yra ryšys. Jeigu jūsų pilvas urzgia iš tiesų reikalaudamas maisto, tai ženklas, kad savo žodį nusprendė tarti apetito hormonai, tokie, kaip grelinas. O kartais pakanka vien gardaus maisto kvapo, kad mūsų skrandis pradėtų groti graudžias melodijas – net jeigu mūsų kūnui tuo metu visai nereikia maisto.

Ženklų būna visokių

Nors dažniausiai pilvo skleidžiami garsai išprovokuojami ką tik aptartų dalykų – uolios žarnyno veiklos ar nesusikalbėjimo tarp organizmo sistemų, – būna, kad jie įspėja apie labai rimtas sveikatos problemas.

Jeigu garsai tikrai rėžiantys ausį ir dažni, be to, yra kitų simptomų – jaučiamas skausmas ar prasideda diarėja, – gastroenterologai pataria susirūpinti. Tai, anot jų, gali reikšti, kad:

▪ esate alergiški kokiam nors maistui arba netoleruojate tam tikrų produktų,

▪ kenčiate dėl dirgliosios žarnos sindromo,

▪ yra infekcija,

▪ itin spigūs garsai gali įspėti apie žarnų nepraeinamumą.

Ką daryti?

Užtikrintos priemonės nutraukti simfonijas pilve, deja, nėra. Taigi belieka susitaikyti su mintimi, jog visas tas triukšmas reiškia, kad žarnynas funkcionuoja normaliai, ir tuo pasidžiaugti.

Kita vertus, jeigu gurgimas ir urzgimas tikrai trukdo gyventi, galite pabandyti jį apraminti.

Pasistenkite valgydami neprisiryti oro daugiau, nei reikia. Visas tas nereikalingas oras prisideda prie pilvo koncertų. Tad dažniau prisiminkite mamos pamokymus iš vaikystės: valgykite lėtai, gerai sukramtykite maistą ir nurykite jį prieš įsidėdami į burną kitą kąsnį.

Venkite becukrių produktų. Jei jūsų pilvas urzgia dažnai, gali būti, kad esate jautrūs fruktozei. Šiais laikais jos gausu visur, pradedant visokiausiais vaisiniais gėrimais ir limonadais. Tačiau nestokoja fruktozės ir tokie produktai, kaip svogūnai bei artišokai. Obuoliuose, slyvose ir kituose vaisiuose esantis sorbitolis dažnai naudojamas kaip natūralus cukraus pakaitalas becukriuose saldainiuose ir kramtomojoje gumoje, ir jis taip pat gali įaudrinti žarnyną. Jeigu pastebėjote, kad nuo kramtomosios gumos pilvas ima gausti, liaukitės ją kramtę.

Valgykite. Bet tik tada, kai esate alkani. Valgyti vien tam, kad „skrandis nebegrotų“, beprasmiška, nes, kaip buvo minėta, ne visada būna kaltas tuščias skrandis. Tačiau jei jaučiate tikrą alkį, maistas padės nuslopinti nemalonius garsus – bent jau kuriam laikui.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų