Jeigu aulinukų užtrauktukas atsisako užsitraukti, o ką tik visiškai normaliai atrodžiusios čiurnos ir blauzdos išsipučia it balionai, gali būti, kad per daug laiko praleidote ant kojų. Greičiausiai dar ir nepatogiais batais.
Deja, lygiai taip tinstančios pėdos gali būti įspėjimas apie organizme vykstančius rimtus procesus.
Gydytojų angiochirurgų vertinimu, egzistuoja apie penkias dešimtis skirtingų priežasčių, kodėl gali tinti ne tik pėdos, čiurnos, bet ir visa koja.
Kojos linkusios tinti dažniau, nei rankos, plaštakos, pirštai. Tą lemia elementari Žemės traukos jėga, sutelkianti didžiąją dalį skysčių apatinėse galūnėse.
Suprantama, gamta yra mums parūpinusi ir drenažo sistemą – netgi dvi: venas, nutekinančias kraują iš kojų, ir limfagysles, kuriomis skysčiai juda po visą kūną.
Šios dvi sistemos pluša tandemu, kad galūnėse nesikauptų tai, ko nereikia. Tačiau ne visada sėkmingai. Ir kai skysčiai vis dėlto užsilaiko pėdose, čiurnose ar blauzdose, šios kojos dalys ištinsta – medicinoje tai vadinama edema.
Bet tinimas tinimui nelygus. Jeigu vakare pastebite, kad pėdos šiek tiek pabrinkusios, jaudintis greičiausiai nėra dėl ko – tai labai dažnas nuovargio simptomas.
Jeigu edema ima progresuoti, jei po kelių savaičių ar mėnesių pastebite, kad ji apėmusi daugiau ploto arba tinsta tik viena pėda ar koja ir dar pradeda kamuoti dusulys, nedelsdami kreipkitės į gydytoją.
O dabar apie visas galimas edemos priežastis.
Maudžiančios sutinusios kojos – dažna ir visiškai normali stovimo darbo pasekmė. To paties galite tikėtis ir visą dieną pralakstę tvarkydami reikalus.
Bet galima ir atvirkštinė priežastis. Jei pradėjote naują darbą, kuriame esate priversti sėdėti visas aštuonias valandas, arba dėl kokios nors judėti trukdančios traumos kiaurą dieną praleidžiate ant sofos, nenustebkite, jeigu kojos irgi sutins. Gydytojai tai vadina gravitacine edema: ilgai sėdint nuleistomis kojomis pėdose ima kauptis skysčiai.
Tokie tinimai – išsprendžiama problema. Pakanka užkelti kojas ant pagalvės, kad pėdos vėl taptų normalaus dydžio.
Kraujagyslių specialistai kovai su edema rekomenduoja ir kompresines kojines: gan smarkiai aptempiančios pėdas ir čiurnas, jos neleidžia ten kauptis skysčiams.
Kas nemėgsta keptų bulvyčių ar skrudintos duonos su česnakais ir dosniu žiupsniu druskos?
Tačiau pernelyg daug natrio organizme verčia jį kaupti skysčius, nuo kurių pabrinksta ir tinsta audiniai.
Gydytojai primena ne tik mažiau sūdyti pačių gaminamą valgį, bet ir atidžiau įsižiūrėti į produktų ir ypač pusgaminių etiketes, kad tiksliai žinotumėte, kiek suvartojate druskos. Leistinas kiekis neturėtų viršyti 2–2,4 g.
Organizme susilaikantys skysčiai ir kraujagyslių problemos yra dažniausios kojų tinimo priežastys, bet ne vienintelės. Ištinti galima ir dėl uždegimo, sukelto skilus kaului ar išsivysčius tendinitui – sausgyslių uždegimui. Atskirti vieną nuo kito tikrai nebūna sunku, nes pastaruosius tinimus paprastai lydi ir stiprus skausmas.
Deja, traumos atveju tinimas neišvengiamas, nes visas tas į pėdą suplūdęs kraujas ir skysčiai padeda jai gyti.
Bet galite palengvinti savo kančias stengdamiesi nepriminti sužalotos pėdos ir, gydytojui patarus, vartodami vaistus nuo uždegimo, pavyzdžiui, ibuprofeną.
Daugelis besilaukiančių moterų skundžiasi tinstančiomis pėdomis – tai klasikinis simptomas.
Nėštumo metu organizmas irgi sulaiko daugiau skysčių, o dar prisideda augantis pilvukas: jis spaudžia dubens dugną, todėl didesnį spaudimą patiria kojų kraujagyslės.
Be to, nėštumo hormonas relaksinas, atpalaiduojantis ir išplečiantis dubens kaulus, kad padarytų kelią mažyliui, kartais atpalaiduoja ir šį tą daugiau, pavyzdžiui, pėdų raiščius.
Tačiau neapsigaukite: normaliu laikomas tik nedidelis tinimas, kuris praeina daugiau pavaikščiojus, vartojant pakankamai skysčių ir avint patogią avalynę. Jeigu prie ištinusių čiurnų prisideda galvos skausmai, pykinimas, sutrikusi rega, nedelskite kreiptis į gydytoją. Tai gali būti preeklampsijos – pavojingos būklės, kai susiaurėjus kraujagyslėms pakyla kraujospūdis ir sutrinka organizmo kraujotaka, požymiai.
Priešmenstruacinis sindromas moters kūnui gali iškrėsti visokiausių eibių.
Be dirglumo ir skausmingų spazmų, hormoniniai pokyčiai per menstruacinį ciklą gali paskatinti organizmą pradėti sulaikyti skysčius, nors iki mėnesinių dar būna likusi gera savaitė. Dėl to dažnai tinsta ir plaštakos, ir pėdos.
Pasistenkite daugiau judėti, vartokite pakankamai skysčių ir venkite sūraus maisto – netrukus vėl viskas bus, kaip buvę.
Kūdikis – ne vienintelis svoris, galintis spausti jūsų kraujagysles. Jeigu neseniai priaugote kilogramą kitą, greičiausiai pastebėjote ir tai, kad jūsų pėdos tapo didesnės.
Blogiausia žmonėms, kurie daugiausia laiko perdien praleidžia sėdėdami. Tada padidėjęs pilvo svoris tenka kaip tik kirkšnies sričiai, tad gali sutrikdyti limfos, išskirstančios kojose besikaupiančius skysčius, tekėjimą.
Ką tokiu atveju daryti? Numeskite 4–9 kg, pataria gydytojai, ir pajusite didžiulį skirtumą.
Šalutinis vaistų poveikis
Kai kurie preparatai, pavyzdžiui, kontraceptikai, steroidai, kalcio kanalų blokatorių grupei priskiriamos tabletės nuo kraujospūdžio, kai kurie antidepresantai (įskaitant triciklius ir monoamino oksidazės inhibitorius), vaistai nuo diabeto, gali visiškai atsitiktinai tapti pėdų tinimo priežastimi.
Jeigu įtariate, kad taip nutiko ir jums, pasikonsultuokite su gydytoju.
Ja gali susirgti net jauni – į trečią, ketvirtą dešimtį vos įkopę žmonės.
Venų varikozė itin dažna liga. Ja susergama, kai kojų venos susilpnėja ir praranda savo elastingumą.
Blauzdų raumenims dirbant, veninis kraujas pasišalina iš kojų venų ir negrįžta atgal, nes trukdo venų vožtuvai. Tačiau dėl varikozės jie nebefunkcionuoja, kaip pridera, ir kraujas pradeda kauptis venose. Dėl to šios iššoka mėlynomis vingiuotomis poodinėmis „virvėmis“, o pėdos ir čiurnos pradeda tinti.
Pirmoji pagalba tokiems ligoniams – kompresinės kojinės, svorio metimas, kojų iškėlimas 15 minučių keliskart per dieną ir reguliari mankšta.
Staiga ištinusi tik viena koja gali būti nepaprastai rimtos ir pavojingos būklės – giliųjų venų trombozės – ženklas. Tai reiškia, kad giliai audiniuose susidarė kraujo krešulys.
Tokia krizė gali ištikti bet kokio amžiaus žmogų ir tipiškai pasireiškia po traumos arba hospitalizacijos, kartais – ilgai keliaujant automobiliu ar lėktuvu.
Giliųjų venų trombozė diagnozuojama atlikus tyrimą ultragarsu ir gydoma kraują skystinančiais vaistais, kad trombas nenukeliautų į smegenis, širdį ar plaučius.
Jeigu tinimas pastebimai didėja ir prisideda naujų simptomų, tokių kaip dusulys, krūtinės skausmai arba spaudimas krūtinės, pilvo srityje, iškart kreipkitės į gydytoją arba kvieskite greitąją pagalbą. Tai gali būti širdies, inkstų arba kepenų ligos ženklas.