Visi žinome – nagai labai daug pasako apie mūsų sveikatą. Jeigu jie silpni, trapūs, nenatūralios spalvos ar rievėti, tai gali būti signalas, jog kažkas vyksta organizme.
Besilupantys nagai vienas labiausiai erzinančių išvaizdos trūkumų, kurį, kita vertus, nesunku paslėpti, taigi ignoruoti.
Juk dėl to, kad lupasi nagai, gali būti kalti įvairiausi dalykai. Pavyzdžiui, mityba. Prastai atliktas manikiūras.
Bet taip pat ir koks nors sveikatos sutrikimas.
Todėl jeigu apsilankymas pas savo darbą išmanančią manikiūrininkę niekuo nepadėjo, galbūt metas užsiregistruoti pas šeimos gydytoją ar dermatologą – pasikonsultuoti, ką daryti. Yra tikimybė, jog jau per pirmąjį vizitą paaiškės, kokios medžiagos galėjo pakenkti nagams.
Arba galite sužinoti, kad juos susilpnino liga ar net vaistai, kuriuos vartojate.
Yra netrumpas sąrašas būdų susigadinti nagus.
Jūsų rankos dažnai būna šlapios
Tai pati dažniausia besilupančių nagų priežastis – nuolatinis plaštakų šlapinimas ir paskui džiovinimas. Šis prakeiksmas persekioja kirpėjus, valytojus ir kitų profesijų, reikalaujančių dažno rankų kišimo į vandenį, atstovus.
Tačiau nagai gali pradėti luptis ir ilgesnį laiką praleidus karštoje drėgnoje aplinkoje. Kai nago plokštelės prisigeria drėgmės, jos išbrinksta ir suminkštėja.
Net menkutė trauma gali tokius smarkiai pažeisti.
Kad taip nenutiktų, plaudami indus visada mūvėkite pirštines (tai joks išlepimo ženklas!). Baigę kruopščiai nusausinkite delnus ir nagus. Ir reguliariai naudokite rankų kremą su vitaminu E.
Jūs per smarkiai poliruojate nagus
Lygiai taip pat kaip per daug drėgmės prisigėrusios nagų plokštelės gali pradėti luptis, pernelyg išsausėję nuo poliravimo nagai irgi gali imti sluoksniuotis. Jie tampa trapūs, lengvai traumuojami – net švelniai užkabinus ar kur bakstelėjus gali skilti iki pat gyvuonies.
Todėl po kiekvieno poliravimo nepamirškite naudoti giliai drėkinančio kremo arba specialaus aliejaus nagams, kad šie neišsausėtų.
Jūsų naudojamoje kosmetikoje per daug stiprių chemikalų
Tam tikros cheminės medžiagos – pavyzdžiui, klijai akriliniams nagams, – taip pat elementarių kosmetinių priemonių, tokių kaip rankų muilas, dezinfekcinis skystis, skalbikliai, ingredientai irgi gali išsausinti nagus taip, kad jie pradės luptis.
Specialistai pataria rinktis priemones, kurių etiketėse yra žodis „hipoalerginis“. Paprastai tai reiškia, kad joms gaminti naudoti švelnesni chemikalai arba išvis natūralios medžiagos.
Jūsų nagai buvo traumuoti
Senojo lako lupimas prievarta, nagų kramtymas ar gėrimų skardinių atidarinėjimas nagais neatrodo galintys sukelti tikrą traumą, tačiau tokio neatsargaus elgesio visiškai pakanka, kad nagai pradėtų luptis.
Nors gydytojai dermatologai sako, kad tikslus šio reiškinio mechanizmas nėra iki galo suprastas, paprastai pasakius, nagai ima luptis, kai suardomas jų ląstelių „sulipimas“ viena su kita.
Mūsų nagai sudaryti iš daugybės kompaktiškų ląstelių sluoksnių. Ir jų tarpusavio saitai gali palyginti nesunkiai atsipalaiduoti ar net nutrūkti. Štai tada nagai ir pradeda luptis, kai ląstelių sluoksniai atsiskiria.
Vienas būdų to išvengti – naudoti nagų stipriklius, švelnų lako valiklį be acetono ir niekada nekrapštyti atsilupusio lako.
Gal jums trūksta maistinių medžiagų
Nagai lupasi, kai trūksta kalcio, geležies, vitamino D arba B grupės vitaminų, tokių kaip biotinas. Visi šie vitaminai užtikrina keratino, iš kurio yra sudaryta nago plokštelė, tvirtumą.
Tinkamai subalansuota mityba su daug vaisių, daržovių ir liesų
baltymų valgiaraštyje – puiki maistinių medžiagų deficito prevencijos priemonė. Tačiau neprošal būtų ir pasitarti su gydytoju, ar nereikėtų pavartoti kokių nors papildų, kol nagai sustiprės.
Gal kalta skydliaukė
Nors tipiniais sutrikusios skydliaukės funkcijos ženklais laikomi kūno svorio pokyčiai, nerimas, nuovargis, „smegenų rūkas“, besilupantys nagai neretai tampa ta raudona vėliava, paskatinančia išsitirti skydliaukės hormonus.
Kaip aiškina dermatologai, skydliaukės ligos sulėtina odos ir nagų atsinaujinimą, todėl ilgiau nei derėtų užsibuvę senieji audiniai padaro nagus trapius.
Gal tai grybelinė infekcija
Onikomikozė, kaip moksliškai vadinamas nagų grybelis, gali pasireikšti keliais skirtingais nago distrofijos būdais, vienas jų – lupimasis.
Kitas galimas grybelio požymis – nagų sustorėjimas, jų plokštelės pabalimas arba pageltimas (net su rudu atspalviu).
Jeigu įtariate, kad jums gali būti nagų grybelis, būtinai užsiregistruokite vizitui pas gydytoją dermatologą, nes tai nelengvai atsikratomas užkratas.
Bet pirmiausia reikia, kad specialistas patvirtintų diagnozę. O tada jau pradėtų gydymą – tikėtina, skirdamas ir geriamų priešgrybelinių preparatų, kad nagai greičiau sugytų.
Jūs sergate egzema
Kai kurios odos ligos – egzema kaip tik yra viena tokių – gali paskatinti nagus luptis.
Egzema gali atsirasti įvairiose kūno vietose, neaplenkia ji ir plaštakų. Tada jų oda išsausėja, ima pleiskanoti. Atsiranda raudonų uždegimo sukeltų dėmių, kuriose oda ima
trūkinėti. Visą šį nemalonų procesą lydi niežulys bei deginimo pojūtis. Jeigu uždegimas apima nagą, gali sutrikdyti normalų jo augimą ir pakeisti išvaizdą.
Ant egzemos paveiktų nagų atsiranda defektų, nagai būna linkę luptis. Todėl jei norite išvengti tokios komplikacijos, stenkitės suvaldyti egzemos simptomus – pasirūpinkite labai gerai drėkinti plaštakų odą kremu.
Jums praverstų šveitiklis odai
Jeigu mūsų oda smarkiai išsausėja, pirmąja pagalba tampa kūno šveitiklis, pašalinantis visas tas negyvas ląsteles ir stabdantis odos pleiskanojimą.
Tokią pačią priežiūrą derėtų taikyti ir nagams. Juk realiai nagas ir yra keli sluoksniai negyvų ląstelių. Tam tikrais atvejais tie sluoksniai ima luptis, jeigu nebūna laiku pašalinami.
Gydytojų dermatologų patarimas – šveitimui naudoti glikolio rūgštį (kitaip AHA): įrodyta, kad ji veiksmingai atnaujina nagus.
Kada kreiptis į gydytoją
Besilupantys nagai – dažnas ir plačiai paplitęs reiškinys, paprastai neteikiantis preteksto nerimauti. Jeigu imatės gydymo – ar tinkamos nagų priežiūros, su laiku nagų būklė turi pagerėti, simptomai tapti mažiau pastebimi.
Tačiau nors vidinių priežasčių nagams luptis dažniausiai nebūna, jeigu jie niekaip negyja arba jeigu pradeda luptis staiga ir žmonėms, visada turėjusiems gražius sveikus nagus, nedelskite kreiptis į dermatologą ar savo šeimos gydytoją. Svarbu išsitirti ir įsitikinti, kad nėra rimtesnių organizmo bėdų – skydliaukės ligos ar anemijos. Apsidrausti niekada nepakenks.
Receptai
Besilupančius, trapius, sluoksniuotus nagus sustiprinti padės paprastos priemonės, kurių galima pasigaminti namuose.
• Į bet kokį aliejų, bet geriausia – sėmenų, įlašinkite kelis lašus rožių eterinio aliejaus ir trinkite nagus bei odą aplink juos.
• Citrinos griežinėliu ar vien tik žievele patrinkite kiekvieną nagą ir kiek galėdami ilgiau po to neplaukite rankų. Nagai atrodys sveiki ir greičiau augs.
• Stiklinėje šilto vandens ištirpdykite šaukštą jūros druskos, porą lašų jodo ir po 30 minučių mirkykite šiame tirpale nagus.