Kinams Panevėžys užtrenkė duris

Kinams Panevėžys užtrenkė duris

 

Būriui komunistinės Kinijos propagandininkų, valdžios ir verslo atstovų, nepavyko įsiprašyti į svečius pas Panevėžio vadovus.

Motyvuodama Užsienio reikalų ministerijos rekomendacija vengti bičiulysčių su Kinijos komunistų partijos pareigūnais, Aukštaitijos sostinės valdžia atsisakė priimti Atviro jaunimo centro vadovės pasikviestą po Lietuvą besižvalgančią nemažą kinų kompaniją.

Miestui atsukus delegacijai iš Kinijos nugarą, ją pasitiks rajono vadovai. Šie nusiteikę pademonstruoti kinams egzotiškas Panevėžio krašto tradicijas ir pakviesti minti linų.

Panevėžio atviro jaunimo centro (AJC) direktorė Daiva Juodelienė džiaugiasi, jog neteks komunistinės Kinijos milijoninio Guijango miesto pasiuntiniams aiškintis dėl vietos skeptiško valdžios požiūrio į juos.

Su svečiais ir tolimosios šalies D. Juodelienė ryšį užmezgė sulaukusi Europos jaunimo informacijos tinklo Eurodesk atstovybės Lietuvoje pasiūlymo susipažinti su kine, Vilniaus universiteto mokslininke, o per ją – su Kinijos jaunimo organizacijomis.

„Mes pradėjome dėliotis Kinijos vienos provincijos delegacijos vizito detales, ko svečiai pageidautų, ir ji prašė paklausti, ar būtų galima svečiams susitikti su Panevėžio valdžios ir verslo atstovais“, – pasakojo D. Juodelienė.

AJC direktorė nukulniavo pas laikinąjį Panevėžio merą Aleksą Varną. Šis į pasiūlymą susitikti su kinais pažiūrėjo gana palankiai. Tačiau po poros dienų direktorė sulaukė žinios iš miesto Savivaldybės, kad susitikimas su kinais atšaukiamas – atsisakoma juos priimti.

Kinų vizitą Panevėžyje organizuojanti D. Juodelienė pripažįsta buvo nusiteikusi tokiai reakcijai. Mat kaip tik tuo metu žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas yra gavęs Valstybės saugumo departamento (VSD) informaciją dėl grėsmių, susijusių su Kinijos investicijomis Lietuvoje.

Atstumta Panevėžio valdžios, D. Juodelienė nuskubėjo pas rajono vadovus. Ji pati rajono Savivaldybės taryboje atstovauja tris vietas turintiems liberalams.

Šįkart kinai neliko užriby. Rajono valdžia neatsisakė su jais susitikti.

Atvyksta susipažinti

Iš Kinijos Guijango miesto, Guidžou provincijos administracinio centro, atvykstančioje 15-os žmonių delegacijoje – Kinijos komunistų partijos Guidžou provincijos komiteto sekretoriaus pavaduotojai, to paties komiteto Propagandos departamento vadovo pavaduotojas, Komunistų partijos jaunimo lygos sekretorius,

jaunimo savanorystės centro, keli verslo, turizmo atstovai.

Su Panevėžio jaunimu dirbanti politikė teigia delegacijos iš Kinijos ketinimuose neįžvelgianti jokios grėsmės nacionaliniam saugumui, dėl ko vietos valdžia turėtų atvykėlius ignoruoti.

„Juk visi žinom, kad Kinijoje viena vienintelė Komunistų partija. Jei ten viena partija, viena tiesa ir viena tėvynė, taigi negali atvažiuoti liberalai. Natūralu, kad važiuoja komunistai. Jie deklaruoja, kad jų pamatinis poreikis – pasisveikinti ir artimiau susipažinti. Be abejo, manau, kad juos domintų ir verslo galimybės šitame krašte“, – aiškino D. Juodelienė.

Po Panevėžio kraštą kinus lydėsianti AJC direktorė motyvuoja, jog kratytis kinų, kai šiems išduotos vizos atvykti į Lietuvą, būtų keista.

„Mes neturėtume dirbti VSD ir visų kitų tarnybų darbo. Jei tai delegacijai suteiktos vizos įvažiuoti į Lietuvą, vadinasi, tarnybos žino, kas jie per žmonės, taigi kaip ir neturėtų kelti grėsmės Panevėžiui“, – įsitikinusi panevėžietė.

Panevėžio savivaldybei atsisakius priimti kinų delegaciją, jos vizitą organizuojančiai D. Juodelienei pagelbėjo atstovų iš komunistinės Kinijos neišsigandusi rajono valdžia. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Pasitarė su ministerija

Visgi Panevėžio savivaldybės atstovai nėra tokie atviri kinams, kaip kad jos pačios įkurto AJC vadovė.

Komunikacijos skyriaus specialistės Dalios Gurskienės teigimu, priimti delegaciją iš Kinijos atsisakyta pasitarus su Užsienio reikalų ministerija.

„Politiniai ir ekonominiai santykiai su Kinija dabar gana aktuali tema. Po konsultacijų su ministerijos Azijos reikalų departamentu nutarėme susilaikyti nuo tokio susitikimo. Ministerija irgi užsimena, kad apie kinų investicijas reikėtų truputį pamiršti“, – aiškino D. Gurskienė.

Savivaldybės specialistams įtarimų sukėlė ir delegacijos sudėtis – į Lietuvą atvyksta ne eiliniai Komunistų partijos asmenys.

„Užsienio reikalų ministerijos Azijos departamento atstovas irgi sako, kad mumis dėtas, pamatęs žodį propaganda, Savivaldybėje jų nepriimtų. Jeigu Atviro jaunimo centro direktorė galvoja, kad tokia pažintis jaunimui bus naudinga, lai priima, bet Savivaldybė tokios delegacijos nepriims, nepaisant to, kad rajonas tą padarys. Kiekvieno profesionalumo reikalas pažiūrėti, kas atvyksta, o ne aklai visus priimti. Reikia galvoti, ką tai slepia“, – aiškino D. Gurskienė.

Rekomendavo būti praktiškiems

URM Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius informavo, jog Panevėžio savivaldybės atstovė telefonu kreipėsi į ministeriją ir pranešė, kad vienos iš Panevėžio jaunimo organizacijos kvietimu į miestą atvyksta Kinijos jaunimo delegacija, vadovaujama Kinijos komunistų partijos oficialių pareigūnų. Taip pat ministerija informuota, kad delegacija nenurodė konkrečių tikslų ir susitikimo su miesto vadovais programos.

„Panevėžio savivaldybės atstovei atsakyta, kad dėl tokio susitikimo tikslingumo Savivaldybė turi nuspręsti pati. Rekomenduota atsižvelgti į tai, kad delegacijai vadovauja Kinijos komunistų partijos pareigūnai, įskaitant atstovą propagandai, o bendradarbiavimą su užsienio šalių politinėmis partijomis savivaldybės turėtų visų pirma vertinti praktinio bendradarbiavimo atžvilgiu. URM atstovai Savivaldybei neteikė konkrečių siūlymų, kokį sprendimą priimti dėl šio susitikimo“, – „Sekundei“ situaciją pakomentavo URM Informacijos stebėjimo ir žiniasklaidos skyrius.

Mokys minti linus

Panevėžio rajono valdžia nesuka galvos, kokių interesų turi į Lietuvą susirengę kinai. Vicemeras socialdemokratas Antanas Pocius nusiteikęs juos sekmadienį pasitikti Stultiškių kaime esančiame Linų muziejuje.

„Bus ir gyventojų bendruomenės, ir mokyklos atstovai. Kadangi kaip tik vyks linų dienos, tegul svečiai pasižiūri“, – susitikimui ruošiasi vicemeras.

A. Pocius svarsto, kad jei tokia delegacija galėtų kelti grėsmę nacionaliniam saugumui, savivaldybėms turėtų būti aiškiai nurodyta jos nepriimti.

„Labai greitai galima nusiplauti su žodžiu „nerekomenduojama“. Pasakytų, kad negalima, vadinasi negalima. O dabar labai neaišku. Ir Plungė dėl to turėjo nemalonumų. Su kažkokiu Rusijos rajonu dešimtmečius draugauja, o dabar pradėjo juos už tai peikti“, – piktinosi A. Pocius.

Vicemeras pamena Panevėžio rajoną jau turėjus du susitikimus su svečiais iš Kinijos. Anot politiko, įprastai per juos nieko konkretaus nenusprendžiama, tik apsikeičiama mandagumo frazėmis.

„Pažadėdavo pakviesti į forumus, bet paskui laukiam laukiam ir nieko. Nerimti tokie kvietimai. Ir dabar didelių lūkesčių nededame, iš mandagumo priimame. Jei verslas ateina, paprastai jis neslankioja po visokias savivaldybes – nusprendžia kitais keliais tą padaryti ir labai greitai tą padaro“, – sako A. Pocius.

Rizikinga šalis, bet nieko blogo

Kinijos propagandininkų grėsmės nacionaliniam saugumui neįžvelgia ir Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininko pavaduotoja Rasa Juknevičienė. Panevėžio savivaldybės poziciją vengti kinų parlamentarė vadina perdėta baime.

„Jeigu miesto Savivaldybė draugauja su Baltarusijos kažkuria savivaldybe, važinėja į vizitus ir nemato dėl to nieko blogo, tai susitikti formaliai ir neįsipareigojamai su Kinijos delegacija nematyčiau didelių problemų. Jeigu prasidėtų kokios nors derybos dėl investicijų, tada jau reikėtų spręsti konkrečiai, ieškoti Lietuvos institucijų pagalbos“, – įvertino Seimo narė.

Panevėžio tarybos opozicijoje esančios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų Panevėžio skyriaus pirmininkė sutinka, jog „Kinija yra labai rizikinga šalis“. Visgi Rusijos grėsmę Lietuvai akcentuojanti parlamentarė teigia, jog su kinais susitikus neįpareigojamo pokalbio „tikrai nieko blogo neatsitiktų“.

„Manau, kad čia politinio chaoso savivaldybėje pasekmė. Jie nebijo akivaizdžiai korupcinių sandorių su Lietuvos verslu, tačiau bijo parodyti formalų dėmesį svečiams iš tolimos šalies“, – pareiškė R. Juknevičienė.

Dar vienas įtampos židinys

Lietuvos politiniai ir ekonominiai santykiai su Kinija dar šį rudenį turėtų būti vienas iš Seimo diskusijų objektų. Kad ryšiai su šia valstybe turėtų būti aptarti Seime, yra pareiškęs Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Vytautas Bakas.

Seimo narė Aušra Maldeikienė yra teigusi, kad Valstybės saugumo departamentas Seimo komitetui pateikęs dokumentą dėl ekonominių santykių su Kinija, jos investicijų į Lietuvą.

„Nuolat akcentuodama užsienio politinius santykius su Rusija ir jos grėsmės klausimą, Lietuva tarsi nesuvokia, kad egzistuoja ir kitas įtampos židinys – Kinija“, – žiniasklaidai kalbėjo parlamentarė.

Anot jos, Seimo komitetui pateiktas dokumentas didesne dalimi susijęs su Kinijos investicijomis į Klaipėdos uostą.

„Būtent uostų klausimas Europos Sąjungoje ir sukelia didžiausią įtampą, nes Kinija uostais bando apglėbti Europos Sąjungą. O čia jau yra nacionalinio saugumo klausimas“, – spaudos konferencijoje yra teigusi A. Maldeikienė.

Komentarai

 • Kinija su Rusija gali uzpulti Lietuva ir kaip strategini miesta-Panevezi

 • \iš komentaro panašu, kad Juknevičienė sako, kad ministerijos pozicija nieko nereiškia? Kuo šita ponia jaučiasi? Visur mato priešus, o kai ministerija pasako, kad komunistinės delegacijos geriau nepriimt, ji sako, kad savivaldybė vėl elgiasi kažkaip ne taip? Įdomu, ką būtų pasakius, jei priimtų? Kad dirba komunistams? :))) Čia profesionalumas? Ar tikrasis veidas?

  • Atsakyti
 • Juodelienė remia Juknevičienę rinkimuose. Už tai Juknevičienė remia Juodelienę vizitų, kuriuose problemų mato Užsienio reikalų ministerija, organizavimo reikaluose? Mintys kyla įvairios 🙂 Netikit? Prašom: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10209707344674726&set=t.1663524107&type=3&theater

  • Vat tada ir tampa aišku, kad rinkimai rimčiau ir svarbiau už tarpatlantinės ir europinės partnerystės gaires?

   • Tik nesakykit, kad turėjot iliuzijų apie šitos ponios ir jos svitos norus ką nors dirbti? Per šitiek metų Panevėžy konservai tiek pridirbo, kad nežinau, kiek metų reikės iškuopimui

    • Atsakyti
 • Juodeliene negali niekaip pamiršti komunistų partijos. Vis dar kamuoja nuostalgija.

  • O Juknevičienei kas? Irgi sena meilė komunistams? Būtų įdomi staigmena 😉

   • Šitai poniai jau laikas į politikų sąvartyną,, tegul į politiką ateina jaunimas, o ne kažkokie nukvakę ir nieko naujo nesugebantys pasiūlyti politikai

    • Atsakyti
 • jaunimą išvarė į užsienį duonos užsidirbti, o jie ir ,,bezda“ savivaldybėje laukdami pensijos.

 • Ismes is seimo derins i mero kede

 • Nuo kada kažkokios juodelienės iš tik prieš metus įkurto centro kviečia užsienio delegacijas į Lietuvą ? Dar stebisi, kad niekas nepriima ! Tokie dalykai yra derinami iš anksto. Arba čia kažkoks eilinis kiniečių blefas. Jie garantuotai važiuoja per visą Europą ir ieško durnių. Matosi, kad randa !

Rodyti visus komentarus (11)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų