P. ŽIDONIO nuotr.

Kiemų „skudurynams“ artinasi galas

Kiemų „skudurynams“ artinasi galas

Pastebimai išaugus poreikiui, mieste plečiamas tekstilės atliekų surinkimo konteinerių tinklas.

Bet ne vien pabodusiais apdarais atsikratyti panorusių miestelėnų labui. Atsiradus naujiems konteineriams, kurio turinio nebebus galima pasiekti, yra viltis pagaliau įvesti ir tvarką kiemuose.

Gal trečias kartas nemeluos?

Panevėžio savivaldybė paskelbė konkursą tekstilės atliekų konteineriams pirkti. Jų ketinama įsigyti 60.

Miesto infrastruktūros skyriaus vyriausioji specialistė Rūta Taučikienė skaičiuoja, jog tai jau trečias kartas, kai bandoma tą padaryti. Du pirmieji konkursai neįvyko dėl pasiūlytos per didelės konteinerių kainos.

Dabar miesto Savivaldybei padidinus pirkiniams skirtą sumą (kuri dėl suprantamų priežasčių kol kas neskelbiama), viliamasi, jog šį kartą pagaliau pavyks.

Pasiūlymai bus priimami iki rugpjūčio 4 dienos.

Panevėžyje nuo 2020 metų kovo jau stovi 10 tekstilei skirtų konteinerių – Kosmonautų, Klaipėdos, Parko, Žemaičių, Beržų, Tulpių, Vilties, S. Kerbedžio, J. Basanavičiaus, Kniaudiškių gatvėse.

Naujųjų konteinerių taip pat neužteks visoms komunalinių atliekų aikštelėms, kurių mieste – 261. Tačiau, R. Taučikienės teigimu, vietos jiems pastatyti parinktos tikslingai – atsižvelgus į gyventojų skaičių ir siekiant, kad specifinėms atliekoms skirtų konteinerių tinklas padengtų visą miestą.

Ar užteks, nespėlioja

Pagal išankstinį planą, po 4 tekstilės atliekų konteinerius turėtų atsirasti Molainių, Statybininkų gatvėse, po 3 – Kniaudiškių ir Klaipėdos, vienas – tarp Projektuotojų ir Klaipėdos gatvių. Padaugės jų ir miesto centre: Vilniaus, Elektros, Sodų, kitose miesto gatvėse.

Ar tiek užteks, R. Taučikienės teigimu, nežinia.

„Bet kol kas daugiau konteinerių neplanuojame, nes reikia dar šituos nusipirkti, – sako specialistė. – Be to, žiūrėsime, koks bus konteinerių užpildymas, kiek gyventojai rūšiuos atliekas, kiek pridės į juos tekstilės, ir vėliau spręsime, ar dar reikės papildomų, ar užteks to, kas yra.“

Pašnekovės vertinimu, panevėžiečiai gan aktyviai atsikrato tekstilės atliekų.

„Kiemuose stovintys konteineriai nėra dideli, todėl greitai prisipildo, reikia gana dažnai išvežti“, – sako R. Taučikienė, miestiečiams siūlanti naudotis ir didžiagabaričių bei pavojingų atliekų surinkimo aikštelėmis Senamiesčio ir Savitiškio gatvėse. Jose nemokamai priimamas net labai didelis tekstilės kiekis.

Šiuo metu tai vienas didžiausių galvasopių miesto tvarkytojams – tekstilės konteinerių durelės gana nesunkiai išlaužiamos. P. ŽIDONIO nuotr.

Šiuo metu tai vienas didžiausių galvasopių miesto tvarkytojams – tekstilės konteinerių durelės gana nesunkiai išlaužiamos. P. ŽIDONIO nuotr.

Bėda – ne rūšiavimas

Panevėžio specialaus autotransporto“ įmonės Atliekų tvarkymo skyriaus vadovė Judita Vingilytė sako, kad pati įmonė nevykdo tekstilės atliekų konteinerių turinio rūšiavimo – surinkusi perduoda atliekų tvarkytojui. Dabar šie konteineriai ištuštinami du kartus per savaitę.

Į tokius konteinerius gyventojai gali mesti švarius drabužius, avalynę, patalynę, antklodes, minkštus (pliušinius, medžiaginius) žaislus, užuolaidas ir kitus tekstilės gaminius.

Draudžiama dėti šlapią, cheminėmis medžiagomis paveiktą tekstilę, avalynę bei kitos rūšies atliekas.

Konteineriai skirti tik buityje susidarančioms tekstilės atliekoms tvarkyti – juridiniai asmenys negali jais naudotis.

„Manau, kad Panevėžio miesto gyventojai pakankamai tvarkingai rūšiuoja tekstilės atliekas, – giria J. Vingilytė. – Žinoma, visko pasitaiko, bet kiek pastebime, didžiąją dalį atliekų šiuose konteineriuose sudaro tai, kas ir turėtų sudaryti: tekstilės atliekos.“

Didesnė bėda, prisipažįsta pašnekovė, – mėgėjai tokiose atliekose pasirausti. Jie palieka ne tik netvarką, bet ir sugadintus konteinerius.

„Žinoma, visko pasitaiko, bet kiek pastebime, didžiąją dalį atliekų šiuose konteineriuose sudaro tai, kas ir turėtų sudaryti: tekstilės atliekos.“

J. Vingilytė

Įsilaužti nebebus paprasta

Nors neabejojama, kad nemenka dalis tekstilės atliekų vis dar nusėda bendruose konteineriuose, jų kiekis kasmet auga ir specializuotuose konteineriuose, ir didžiagabaričių bei pavojingų atliekų surinkimo aikštelėse.

R. Taučikienės duomenimis, iš dešimties tekstilės konteinerių 2020 metais išvežta 95,85 tonos, o iš didžiagabaričių aikštelių – 130,1 tonos tokių atliekų.

2021-aisiais jų kiekis išaugo iki 116,64 ir 311,86 tonos atitinkamai – tai yra, per metus kone trigubai.

Pernai procentine išraiška 27 proc. buvo išmetama į tekstilei skirtus konteinerius.

Šiemet per pirmus šešis mėnesius iš konteinerių jau išvežta 49,27 tonos.

Dabartiniai tekstilei skirti konteineriai yra vos 1,8 kubinio metro talpos. Tad ir mažesni nei planuojami įsigyti, ir lengvai prieinami norintiesiems pasirausti po išmestus drabužius ar kitą turtą.

Šiuo metu tai vienas didžiausių galvasopių miesto tvarkytojams – tekstilės konteinerių durelės gana nesunkiai išlaužiamos. Per jas ištraukiami daiktai išmėtomi čia pat ir greitai virsta spontaniškais sąvartynais, į kuriuos pradedamos mesti ir įprastos buitinės atliekos.

Naujieji konteineriai turės būti talpesni – ne mažesni kaip 2,3 kubinio metro – ir ištuštinami per apačią. Atliekų „vienpusį eismą“ užtikrins specialus būgnas ar kitas mechanizmas, neleidžiantis laisvai pasiekti į konteinerį jau patekusių daiktų. Įmetimo angai numatoma apsauga nuo kritulių, kad vanduo nepermerktų konteinerių turinio.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų