Artėjant terminui, kai biosaugos reikalavimų neatitinkančiuose Panevėžio rajono ūkiuose turi būti išskerstos kiaulės, lenda nauji afrikinio kiaulių maro atvejai.

Kiaulių maras įsisuko į rajono ūkius

Kiaulių maras įsisuko į rajono ūkius

Artėjant terminui, iki kada biosaugos reikalavimų neatitinkančiuose Panevėžio rajono ūkiuose turi būti išskerstos kiaulės, aiškėja nauji afrikinio kiaulių maro atvejai. Šią savaitę net dviejuose ūkiuose paskerstoms kiaulėms nustatyta ši pavojinga liga.

Panevėžio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininko pavaduotojas Žydrūnas Vaišvila sako, kad šią savaitę gautas pranešimas, jog ištyrus Krekenavos seniūnijos Ąžuolytės kaime paskerstos kiaulės mėginius, nustatyta ją sirgus. Šiame ūkyje paskerstos dvi kiaulės, tačiau dėl antrosios atsakymo dar nėra. Be išskerstųjų ūkyje augo dar aštuonios kiaulės. Jos visos nugaišintos, ūkyje atlikta dezinfekcija. Šis ūkis nuo „Idavang“ kiaulininkystės komplekso „Pasodėlė“ yra vos už keturių kilometrų, todėl saugos reikalavimai dar labiau sugriežtinti.

O šiandien Panevėžio VMVT gavo informaciją, kad dar viename Krekenavos seniūnijos ūkyje nustatytas afrikinio kiaulių maro atvejis. Pastarasis – Naujarodžiuose, kiek toliau nuo komplekso. Pasak Ž. Vaišvilos, šis atvejis paaiškėjo taip pat ištyrus paskerstos kiaulės mėginius.

Miškuose – kritę šernai

Paaiškėjo, jog Ąžuolytės kaimo ūkyje buvo taikomos biosaugos priemonės, tačiau, akivaizdu, kad nepakankamai. Naujarodžiuose – situacija buvo kiek prastesnė nei Ąžuolytės kaime.

Panevėžio rajone šią savaitę maras nustatytas šešiems kritusiems šernams ir vienam sumedžiotam. Iš viso, 2017 metais Lietuvoje laukinėje faunoje AKM patvirtintas 565 vietose 1 000 šernų (99 sumedžiotiems ir 901 nugaišusiam).

„Šernų aplinkui randame labai daug. Praėjusį mėnesį rajone aptikti 74 afrikiniu kiaulių maru užsikrėtusieji šernai. Iš nušautųjų sirgo keturi. Labai nemažai gaišenų randa grybautojai“, – teigė Z. Vaišvila.

Ūkiuose neliks kiaulių

Šiuo metu afrikinis kiaulių maras nustatytas kone trisdešimtyje šalies ūkių.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba primena, kad nustatytose ligos stebėsenos ir priežiūros (3 ir 10 km) zonose už nurodymų ir biologinio saugumo reikalavimų nepaisymą kiaulių savininkams gresia baudos iki 350 eurų. Be to, ūkiuose, neatitinkančiuose biologinio saugumo reikalavimų, iki šių metų rugsėjo 30 dienos privalu paskersti kiaules, jų mėginius ištirti dėl AKM, o apie paskerstus gyvulius informuoti teritorinius VMVT padalinius.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų