Ketina griežtinti prekybą elektroninėmis cigaretėmis

Ketina griežtinti prekybą elektroninėmis cigaretėmis

Parlamentarai ieško būdų, kaip sugriežtinti prekybą elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų.

Trečiadienį vykusiame Sveikatos reikalų komiteto (SRK) posėdyje konservatorius Vytautas Kernagis pabrėžė, kad šiandien nelegali elektroninių cigarečių prekyba yra ypač opi problema ir, anot jo, įmonės visiškai spjauna į visus egzistuojančius įstatymus.

„Visa kova su elektroninėmis prasidėjo nuo to, kad mes priėmėme ir licencijavimo įstatymą, kuris įsigaliojo prieš gerus metus ir asociacijos tam pritarė. Ir lyg galvojome, kad galbūt to šešėlio sumažės, tačiau, kaip matome šiandien, įmonės, pardavinėjančios elektronines cigaretes, absoliučiai spjauna į visus egzistuojančius įstatymus“, – posėdžio metu kalbėjo V. Kernagis.

Konservatorius atkreipė dėmesį, kad šiuo metu internetu nepilnamečiai laisvai gali įsigyti tiek elektronines cigaretes, tiek ir elektroninių cigarečių pildykles su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų. Anot politiko, nelegali prekyba vyksta akivaizdžiai.

Kontrolę užtikrinančios institucijos: kontrolės instrumentai riboti

Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorė Goda Aleksaitė pabrėžė, kad nuo pat įstatymo įsigaliojimo yra atliekami nuolatiniai patikrinimai. Tačiau, pažymėjo G. Aleksaitė, nebuvo tikėtasi, kad verslai pradės dirbti taip nesąžiningai.

„Suprantame ir matome, kokio didžiulio masto tai problema. Mes nesitikėjome, kad verslas gali būti tiek nesąžiningas, tiek ieškoti ir atrasti būdų apeiti įstatymo nuostatas. Mes nuo pat pirmų dienų pradėjome atlikinėti patikrinimus ir jau šiandien dienai išnagrinėtos dvylika bylų. Yra nubausta 12 būtent platintojų ir tiekėjų, trys net pakartotinai. Jei kalbėtume apie baudų sumas, tai nuo 750 iki 1500 eurų“, – pasakojo G. Aleksaitė.

Tuo tarpu Policijos departamento atstovai pažymėjo, kad policija tiria tik administracinius nusižengimus, todėl įmonių pardavimų kontroliuoti negali. Vis tik, policijos pareigūnai drausmina rūkančius nepilnamečius bei užsiima prevencine veikla – mokyklose edukuoja nepilnamečius apie teisinę atsakomybę ir už tabaką, ir už alkoholį.

Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) departamento direktorius Žygintas Gretas taip pat pabrėžė, kad mokesčių inspekcija, administruodama akcizus, į juos „be abejo pasižiūri atidžiau“.

Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas akcentavo, kad kontrolės instrumentai yra riboti, todėl garantuoti elektroninių cigarečių siuntimą šimtu procentų yra neįmanoma.

„Problemų šitoje srityje matome, kad tie kontrolės instrumentai galimai ir riboti, turime galimybę tikrai labai ribotai įtakoti prekybą viduje Europos Sąjungos. (…) Visame sraute šimtų tūkstančių asmeninių skubių pašto siuntų tokių deklaracijų teikti neįmanoma, o praktikoje užtikrinti, kad šimtu procentų joks fizinis asmuo neparsisiųs tikrai negalime“, – kalbėjo jis.

Kalba ir apie draudimą

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Aurelijus Veryga mano, kad vienas iš saugiklių – už prekybą elektroninėmis cigaretėmis ir elektroninių cigarečių pildyklėmis su skysčiu, kuriame yra kvapiųjų medžiagų bausti licencijos atėmimu. Taip pat, ragina jis, būtina gaminius parduotuvėse šiuos gaminius padaryti neprieinamais ir nematomais.

„Seime yra užmarinuotas siūlymas dėl tabako gaminių, tai gal imkime, papildykime šiais gaminiais, kad jie būtų tiesiogiai neprieinami ir nematomi. Baigtųsi visi tie ecodūmai, staliukai spalvoti su stiklinėmis vitrinomis, kur vaikai ten trainiojasi aplink. Ne Kinijoje, o pas mus Maximoje pridėliota gėlyčių, bananiukų ir kitokių dalykiukų. Tai galima papildyti įstatymą šiais gaminiais ir neliks to viliojimo, blizgučių rodymo“, – siūlė A. Veryga.

Taip pat, ragino A. Veryga, galima pritaikyti ir žymėjimo ir atsekamumo sistemą.

„Bent jau Lietuvoje gaminiams, žinosime, kas iš kur atsirado, kas kur kaip pardavė, kaip kad buvo tabako gaminiams sukurta, kad gatvėje paėmęs pakuotę gali žinoti, kur buvo parduota, kas atvežė ir taip toliau“, – sakė parlamentaras.
„Tai sprendimo būtų tikrai yra visokių, o jei paaiškės, kad ir šitie neveikia, tai aš tikrai būčiau šalininkas, kad jų atsisakyti apskritai“, – pridūrė politikas.

Draudimą vadina absurdu

Siūlymus palaikė ir parlamentarė, Seimo Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė. Vis tik, anot jos, kalbėti apie draudimą yra absurdas.

„Kalbėkime apie mokslu pagrįstus sprendimus – apie pakuočių suvienodinimą, nerodymą prekybos vietose, spalvingų reklamų, spalvingų punktų panaikinimą. Labai greitai uždrausti yra gana paprastas kelias, bet šiandien jis neveikia. Ir pradedama kalbėti apie pačių aparatų draudimą, tai yra absurdas. Uždrausti aparatus, nes kažkas parduoda nelegaliai nepilnamečiams, suaugę žmonės turi teisę naudotis šiomis priemonėmis“, – sakė ji.

SRK pirmininko Antano Matulo nuomone, šiam klausimui spręsti vertėtų sudaryti darbo grupę. Taip pat tiek, pažymi jis, tiek verslo atstovai, tiek tėvai turėtų prisiimti atsakomybę.

„Aš noriu dar kartą kreiptis į verslo atstovus prisiimti atsakomybę ir nebandyti apeidinėti įstatymus, nes mes esame pasiryžę netgi registruoti įstatymo pataisas ir siekti, kad elektroninės cigaretės Lietuvos rinkoje būtų uždraustos. Prašau tarnyboje sustiprinti kontrolę, per dvi savaites pateikti konkrečius siūlymus, kokių priemonių, instrumentų reikėtų“, – dėste A. Matulas.

„Prašysime sveikatos ir švietimo ministerijos sudaryti darbo grupę arba patys sudarysime ir išnagrinėsime visus įstatymo projektus, kuriuos reikėtų keisti, tobulinti. (…). Situacijos nepaliksime ramybėje“, – kalbėjo politikas bei pridūrė, kad atsakingiau į situaciją turėtų pasižiūrėti ir nepilnamečių tėvai.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų