Kelionių į Lenkiją statistika: pernai lietuviai paliko beveik 20 mln. eurų

Kelionių į Lenkiją statistika: pernai lietuviai paliko beveik 20 mln. eurų

Kylančios kainos vis daugiau Lietuvos gyventojų priverčia maistą ir kitas prekes pirkti kaimyninėje Lenkijoje. Viešojoje erdvėje galima rasti įvairių vertinimų, kiek mūsų piliečiai palieka pinigų pas kaimynus.

Lietuvos statistikos departamentas reguliariai atlieka išvykstamojo turizmo statistinį tyrimą, iš kurio rezultatų galima matyti, kam ir kiek išleidžiama svetur. Tiesa, kol kas Statistikos departamentas neturi informacijos apie 2021 m. ketvirtą ketvirtį ir apie šių metų pradžią, kai Lenkijoje buvo sumažintas ar panaikintas PVM kai kurioms prekėms. Šią informaciją departamentas teigia skelbsiąs atitinkamai balandį ir liepą.

Per devynis praėjusių metų mėnesius lietuviai, vykę vienai dienai (be nakvynės) į kaimyninę Lenkiją, joje išleido beveik 20 mln. eurų. 2020 m. per atitinkamą laikotarpį lietuviai Lenkijoje išleido keliais milijonais eurų daugiau. Per visus 2020 m., Statistikos departamento duomenimis, vienadieniai lankytojai iš Lietuvos Lenkijoje išleido 28 mln. eurų, o 2019 m. – 61 mln. eurų. Daugiausia lietuviai Lenkijoje išleisdavo po euro įvedimo – 2015 m. Tuomet per visus metus Lenkijoje vienadieniai lankytojai išleido 82 mln. eurų.

Lenkijoje per praėjusių metų devynis mėnesius apsilankė 53 tūkst. vienadienių lankytojų iš Lietuvos (3 proc. mažiau nei per 2020 m. atitinkamą laikotarpį). Priešpandeminiu laikotarpiu per devynis mėnesius kaimyninę šalį aplankė apie 100 tūkst. vienadienių lankytojų. Vienas vienadienis lankytojas vidutiniškai į Lenkiją vykdavo po 6 kartus. Per devynis šių metų mėnesius užfiksuota 302 tūkst. vienadienių lankytojų kelionių. 2020 m. per tą patį laikotarpį jų buvo daugiau – 314 tūkst., o 2019 m. – 567 tūkst.
Su nakvyne į Lenkiją per devynis praėjusių metų mėnesius vyko beveik 60 tūkst. Lietuvos gyventojų, pažymima Statistikos departamento pranešime. Per 2021 m. devynis mėnesius, palyginti su 2020 m. tuo pačiu laikotarpiu, Lenkijoje su nakvyne viešėjo 20 tūkst. lankytojų iš Lietuvos daugiau. Tačiau, palyginti su 2019 m., į Lenkiją su nakvyne vyko perpus mažiau keliautojų iš Lietuvos.

Didžiausia išlaidų dalis – degalams

Per praėjusių metų devynis mėnesius trečdalį išlaidų vienadieniai lankytojai skyrė degalams, penktadalį – pirkiniams, 8 proc. – laisvalaikiui ir kultūrai, 3 proc. – maistui ir gėrimams. Dar 32 proc. sudarė kitos išlaidos. Panaši išlaidų struktūra buvo ir priešpandeminiu laikotarpiu. Tiesa, tuo metu mažiau buvo išleidžiama degalams, laisvalaikiui ir kultūrai, bet truputį daugiau maistui ir gėrimams bei pirkiniams.

Vykstantieji su nakvyne 2021 m. sausio–rugsėjo mėnesiais daugiausia išleido degalams ir kelionės transporto bilietams. Tai sudarė pusę išlaidų. Penktadalį išlaidų sudarė apgyvendinimas. Pirkiniai sudarė 8 proc. išlaidų.

Statistikos departamentas pastebi, kad viešojoje erdvėje operuojama skirtingais, dažnai – didesniais skaičiais, kiek mūsų piliečiai išleidžia pinigų Lenkijoje. Lenkijos statistikos biuras pateikia skaičius, kurie rodo, kad 2020 m. Lietuvos ir Lenkijos sieną kirtę ne Lenkijos piliečiai išleido apie 223 mln. eurų. Skirtumų atsiranda dėl taikomų skirtingų metodikų, atkreipia dėmesį mūsų statistikos specialistai.
Lenkai skaičiuoja visus sieną kirtusius asmenis, mes – tik Lietuvos gyventojus.

Lenkijos statistikos biuras skelbia, kiek keliautojų atvyko ir išvyko iš Lenkijos bei jų išlaidas. Pateikiami ne šalių, iš kurių atvyko keliautojai, duomenys, o duomenys pagal vidines (Lietuvos ir Lenkijos, Čekijos ir Lenkijos, Slovakijos ir Lenkijos, Vokietijos ir Lenkijos) ir išorines (Rusijos ir Lenkijos, Baltarusijos ir Lenkijos, Ukrainos ir Lenkijos) ES sienas, taip pat duomenys keliavusiųjų jūrų ir oro transportu. Į šią statistiką įtraukiamos visų ne Lenkijos piliečių, kurie keliavo per Lietuvos ir Lenkijos sieną, kelionės ir jų išlaidos. Taigi Lenkijos statistikos biuro pateikiamoje informacijoje matome ne tik Lietuvos piliečių, bet visų užsieniečių, kirtusių Lietuvos ir Lenkijos sieną, keliones ir išlaidas (pvz., Latvijos ar kitų šalių piliečių, kurie per Lietuvą keliauja tranzitu). Taip pat į Lenkijos pateikiamą statistinę informaciją patenka ir Lietuvos piliečių, tranzitu keliaujančių per Lenkiją į kitas šalis, kelionių skaičius ir išlaidos.

Lietuvos statistikos departamentas atlieka išvykstamojo turizmo tyrimą, kurio metu skaičiuojami Lietuvos piliečiai, keliaujantys vienai dienai ar vykstantys su nakvyne į užsienio šalis, bei jų išlaidos.

Pateikiamas tik Lietuvos piliečių kelionių į Lenkiją skaičius bei išlaidos, nėra įskaitomos Lietuvos piliečių, tranzitu keliaujančių per Lenkiją į kitą šalį, kelionės ir išlaidos.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų