autobusas_bilietas_I. STULGAITĖS-KRIUKIENĖS nuotr.

Kelionė per Panevėžį svečiams apkarto

Kelionė per Panevėžį svečiams apkarto

Dviem šiauliečiams viešnagė Panevėžyje įsimins ilgam. Tik ne gerąja prasme. Jiems kelionė į Aukštaitijos sostinę apkarto po susidūrimo su autobusų kontrolieriais.

Šiaulietė Ilona pasakoja praėjusį šeštadienį kartu su vyru atvykę į Panevėžį parduoti automobilio. Namo sutuoktiniai nusprendė grįžti autobusu – retai jais važinėjantieji manė pasidaryti savotišką pramogą. Tik ta pramoga virto labiau papiktinusia nei juokinga komedija.

„Norėjome pramogos – pasidarėme tokią, kurią prisiminsime ilgam“, – ironizuoja Ilona.

Anot jos, sutvarkę reikalus ir iš vietinių susižinoję, koks autobusas važiuoja nuo automobilių turgaus link centro, įlipo į jį. Vyras iš vairuotojo nupirko bilietus. Visuomeniniu transportu beveik nesinaudojantys šiauliečiai sako net nepagalvoję, kad juos reikia dar ir pažymėti komposteriu. Mat Šiaulių autobusuose galioja kitokia tvarka. Ten jau veikia elektroninis bilietas, o perkant bilietą iš vairuotojo nieko daryti nebereikia – bilietas atspausdinamas kasos aparatu. Pasak Ilonos, vyras dar jos paklausė, gal derėtų pažymėti bilietuką, tačiau ji buvo įsitikinusi, kad to reikia – juk pirko iš vairuotojo. Dabar ji apgailestauja nepaprašiusi vyro parodyti, kaip tie panevėžietiški bilietai atrodo. Ji neabejoja, kad juos pamačiusi greičiausiai būtų susigaudžiusi, jog Panevėžyje galioja kitokia tvarka.

Liepė skaityti instrukciją

Kai įlipo į autobusą, jiedu buvo vieninteliai keleiviai. Į kaip elgiasi vėliau įlipusieji, atvykėliai iš Šiaulių per daug nekreipė dėmesio – oranžiniai komposteriai yra ir Šiaulių viešajame transporte, tik jais nuskaitomi elektroniniai bilietai.

Rami šeimos kelionė baigėsi prie Respublikinės Panevėžio ligoninės įlipus kontrolieriams.

„Lipate lauk, mokėsite baudą“, – Ilona pamena griežtus kontrolierių žodžius.

Šiaulietė teigė išgirdusi ir ne itin malonių replikų, grasinimų nuvežti į policiją. Pasak jos, kontrolieriai nesiklausė paaiškinimų, kad jie Panevėžio svečiai ir iš esmės nesinaudoja visuomeniniu transportu, tad nepagalvoję, jog kituose miestuose galioja kitokia tvarka. Šeima siūlėsi čia pat komposteryje pažymėti turimus bilietėlius, aiškino, kad netrukus išvyks jų autobusas į Šiaulius, tačiau derybose su Panevėžio kontrolieriais tokie argumentai nepagelbėjo. Ilona pasakoja išgirdusi patarimą įlipus į autobusą skaityti instrukcijas.

„Ar įlipę į autobusą einate ir skaitote?“ – sako pati uždavusi klausimą kontrolieriams.

Pastarieji iš pažeidėjų pareikalavo asmens dokumentų. Ilona jo neturėjo. Tada iš jos ėmė reikalauti asmens kodo. Šiaulietę tas nustebino. Ji mano, kad sugriežtėjus asmens duomenų apsaugai turėjusi teisę jo nesakyti, tačiau sutiko nurodyti savo gimimo datą. To kontrolieriams neužteko. Galiausiai po pokalbio telefonu su kontrolierių vadove, pažeidėjai buvo leista nurodyti tik gimimo datą.

Šiauliečiai už važiavimą be bilieto sulaukė baudos. Visgi, pasak Ilonos, esmė ne bauda ir pinigai. Anot jos, kontrolieriams paprasčiausiai pritrūko žmogiškumo.

„Jie mano galintys sau leisti apšaukti, sužlugdyti, paversti didžiausiais nusikaltėliais, net rengėsi mus į policiją vežti“, – sugadinto savaitgalio Panevėžyje negali pamiršti Ilona.

Pora norėjo iš karto sumokėti baudą dar būdama Panevėžyje, tačiau skubėdami į autobusą tos minties atisakė. O grįžusi namo ir per savaitgalį dar kartą apsvarsčiusi, kas nutiko, Ilona paskambino į Panevėžio autobusų parką ir maloniai nustebo, kad papasakojus istoriją, baudos nebereikėjo mokėti ir netgi išgirdo atsiprašymą.

„Kiek esu tikrinusi, važinėjusi kartu, su keleiviais nepasitaiko konfliktų, bet būna labai agresyvių pažeidėjų, išplūsta, atsiprašau, tokiais žodžiais, kad gėda pakartoti.“

R. Leleikienė

Baudą panaikino

Panevėžio autobusų parko bendrovės pajamų ir kontrolės vadybininkė Vaiva Merfeldienė patvirtino kalbėjusi su šiauliete ir bauda miesto svečiams, autobusu keliavusiems nepažymėjus bilietų, panaikinta. Nepaisant to, pažeidimas buvo padarytas ir administracinių nusižengimų protokolas išrašytas pagrįstai. Pasak V. Merfeldienės, jei keleivis važiuoja su nežymėtu bilietu ar jį pažymi kontrolės metu, laikoma, kad važiavo be bilieto, ir skiriama bauda. Kilus klausimų, sprendžiama individualiai, skirti baudą ar ne. Tokiais atvejais atsižvelgiama į įvairius veiksnius. V. Merfeldienės teigimu, kontrolierės tik užfiksuoja nusižengimą.

„Tie keleiviai vis dėlto važiavo netvarkingai, o kiekvieną situaciją aiškinamės individualiai“, – tvirtino Autobusų parko atstovė.

Įmonės generalinis direktorius Arnoldas Gražys sako, kad įstatymų neišmanymas neatleidžia nuo atsakomybės, kita vertus, anot jo, pasitaiko įvairių situacijų ir jas stengiamasi spręsti keleivio naudai.

Ar ir Panevėžyje kada nors vairuotojai parduos bilietus, kurių nereikia pažymėti komposteriu, jis teigė nežinantis. Bilietavimą turėtų perimti Savivaldybės įsteigta viešoji įstaiga Panevėžio keleivinis transportas.

„Mes būsime tik vežėjai, o visu kitu rūpinsis naujoji įstaiga“, – teigė A. Gražys.

Laikosi taisyklių

Miesto viešajame transporte kontrolę vykdančios saugos tarnybos „Dorsimus“ Panevėžio padalinio vadovė Regina Leleikienė sako, kad protokolų blankus gauna iš Autobusų parko. Juose yra grafos, į kurias privalu įrašyti ne tik vardą, pavardę, bet ir asmens kodą. Pasak jos, jeigu žmogus neturi asmens dokumento, asmenybei nustatyti keleivis paprastai nuvežamas į policiją. R. Leleikienės teigimu, būta atvejų, kai pažeidėjai nurodė klaidingus asmens duomenis ir paaiškėjo, kad tokio žmogaus net nėra. Tad šiuo atveju, pasak „Dorsimus“ atstovės, kontrolieriai elgėsi tinkamai.

„Mes negalime taip aklai patikėti, nes protokolas yra dokumentas, numeruotas blankas, pagal kurį baudžiamas pažeidėjas“, – aiškino R. Leleikienė.

Jos teigimu, kontrolieriai nepadarė pažeidimo išrašę protokolus.

„Kiekviename mieste galioja savos taisyklės. Keleiviai mato komposterius, gali pasiklausti vairuotojo ar žmonių, kaip elgtis“, – sako padalinio vadovė.

Tačiau komentuoti kontrolierių elgesio ji teigia negalinti, nes pati nemačiusi, kas vyko autobuse.

Pasak R. Leleikienės, kalbant ne apie šį konkretų atvejų, o apskritai apie pažeidėjus, pasitaiko, kad sučiuptieji be bilieto būta labai agresyvūs, verčia kaltę kontrolieriams.

„Kiek esu tikrinusi, važinėjusi kartu, su keleiviais nepasitaiko konfliktų, bet būna labai agresyvių pažeidėjų, išplūsta, atsiprašau, tokiais žodžiais, kad gėda pakartoti“, – sako saugos tarnybos darbuotoja.

Anot jos, pasitaiko, kad tokius pažeidėjus tenka bausti ne tik už važiavimą be bilieto, bet ir už chuliganizmą.

Skaičiai

Panevėžio autobusų parko įmonės duomenimis, per mėnesį sugaunama maždaug nuo 150 iki 200 zuikių.

Per mėnesį patikrinama apie 12 proc. miesto maršrutinių autobusų.

Per pamainą kontrolieriai patikrina apie 70 autobusų.

Komentarai

  • autobusu parkas jiems duoti dar ir priza kaip ziopliausiems keleiviams.Ar sunku buvo praverti burna ir paklausti vairuotojo?

  • negi Siauliai tai ne visa Lietuva?Negali buti…

  • O kontrolieriu mandagumas kur? Jeigu matai kad zmones ne agresyvus ar gi taip sunku zmogiskai elgtis? Na su 9 klasiu atestatu manau kad sunku.

  • Panevėžio kontrolierės-pačios aršiausios, jeigu pasitaikys koks studentelis su nepratęstų studento bilietų, tai jį taip sulamdys ir dar be pietų paliks, nes turės joms atiduoti savo kapeikas..Tos kontrolierės tegul nesiplėšo, nes Pabaltijo šalys vis tiek neturės skirtis pagal aptarnavimą-pasidomėkite, kad jau dabar ten veža veltui. ?.geriausiai buvo autobusiūkai -ir greitai ir pigu buvo . Reikia grąžinti…

    • Atsakyti
  • Argi yra žmogiškumas transporto aptarnavime, tik žiūri, kaip daugiau pinigų prisiplėšti. Pažiūrėkite–jau pakėlę bilietų kainas , važiuojant į užmiestį . Blogiausiai pensininkams- nes dar jiems tik žada kažką, o jau dabar iškeltos važiavimo kainos.

  • jau mūsų kontrolieriai kaip varnai puola, net vaikus jei tas pažymėjimą užmiršo,atrodo gyvą suvalgys

  • paziurekite kas dirba toje kontroleje pririnkta visokiu valkatu tai ko jus dar tikites kulturingumo ir zmogiskumo is bomzu

Rodyti visus komentarus (7)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų