Viešosios tvarkos inspektoriai stebisi: ar panevėžiečiai vairuotojai nebepažįsta kelio ženklų? R. RADVILOS nuotr.

Kelio ženklai – nė motais: mašinas stato, kur nori

Kelio ženklai – nė motais: mašinas stato, kur nori

Nemokėjimas, o gal nenorėjimas tinkamai statyti automobilių – viena opiausių Panevėžio vairuotojų bėdų.

Kova su pažeidėjais, kurie ankštuose daugiabučių kiemuose išvažinėja kitų puoselėtas žaliąsias pievas, jau tapusi viešosios tvarkos prižiūrėtojų kasdienybe. Tačiau ne ką mažiau stebina ir Aukštaitijos sostinėje ryškėjanti nauja tendencija: vairuotojai pradėjo masiškai ignoruoti stovėjimą draudžiančius ženklus ar kelio žymėjimus.

Neveikia net baudos

Nors kasdien dėl to surašoma po kelias dešimtis protokolų, regis, pažeidėjų tai visiškai nedrausmina.

Panevėžio savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės teigimu, pranešimai apie Kelių eismo taisyklių pažeidimus sudaro didžiulę dalį visų išsiunčiamų. Anksčiau viešosios tvarkos inspektoriai daugiausia skundų dėl ne vietoje pastatytų automobilių sulaukdavo iš daugiabučių gyventojų. Šie piktindavosi, kad vairuotojai, užuot tolėliau paieškoję laisvos vietos, automobilį statydavo tiesiog ant žaliosios vejos, vaikų žaidimo, krepšinio aikštelėse. Dabar Savivaldybės specialistai stebisi, kas nutiko panevėžiečiams – vos spėjama rašyti baudas už automobilių statymą ten, kur tą draudžia kelio ženklai.

„Per vieną dieną surašome dešimtis protokolų vairuotojams, paliekantiems automobilius po ženklais, draudžiančiais stovėjimą. Ne tik policija, bet ir mes galime tokius bausti. Jų skaičius išaugo rekordiškai, bet gal ir patys gyventojai tampa mažiau pakantūs – skambina ir  mus informuoja“, – kalbėjo D. Svirelienė.

 

Panevėžyje karščiausi taškai, kur tvarkos sergėtojai gali kad ir visą dieną stovėti rinkdami baudas, – Respublikos gatvė (nuotraukoje) bei Liepų alėja. R. RADVILOS nuotr.

Panevėžyje karščiausi taškai, kur tvarkos sergėtojai gali kad ir visą dieną stovėti rinkdami baudas, – Respublikos gatvė (nuotraukoje) bei Liepų alėja. R. RADVILOS nuotr.

 

Karštieji taškai

Savivaldybės viešosios tvarkos inspektorių duomenimis, šiuo metu Panevėžyje karščiausi taškai, kur tvarkos sergėtojai gali kad ir visą dieną stovėti rinkdami baudas – Respublikos gatvės atkarpa nuo J. Masiulio knygyno iki statomo menų centro, nuolat užstatoma autobusų stotelė netoli J. Balčikonio gimnazijos bei Liepų alėjos atkarpa šalia Panevėžio rajono poliklinikos ir R. Sargūno sporto gimnazijos. Anot D. Svirelienės, dažniausiai pažeidėjai teisinasi tiesiog nepastebėję kelio ženklo. Bet atsiranda ir tokių, kurie, užuot pasimokę iš savo klaidos, puola plūsti juos pričiupusius inspektorius, teisintis, neva tik trumpam stabtelėję. Labiausiai tikrintojus stebina pažeidėjų pretenzijos, kad jau kelis mėnesius tik šioje vietoje stato automobilį, bet užkliuvo tik dabar.

„Reikia suprasti, kad nauji kelio ženklai gali atsirasti kad ir po nakties“, – pabrėžia vedėja.

Pavyzdžiui, Savanorių aikštėje prie 12-ojo pastato anksčiau buvo galima automobilius statyti abiejose gatvės pusėse, bet kildavo iššūkių šioje vietoje išsukti autobusams. Dabar čia automobilius galima rikiuoti tik vienoje pusėje ir, pasak D. Svirelienės, vis tiek atsiranda tokių, kurie toliau, nepaisant draudžiančių ženklų, čia palieka mašinas. Paprastai jeigu tik paliekamas vienas automobilis, po juo išsirikiuoja dar keli.

„Atrodytų, kad vairuotojai vadovaujasi ne kelio ženklais, o seka kitų vairuotojų elgesiu“, – stebisi D. Svirelienė.

R. RADVILOS nuotr.

R. RADVILOS nuotr.

Naujausias pūlinys

Kelio ženklus dažnas vairuotojas dar skiria, bet kelio žymėjimas – gerokai sudėtingesnis reikalas. Nei ištisinė ar geltona linija, nei zigzagai dažnam pažeidėjui nieko nereiškia.

Kaip pastebi vedėja, vairuotojai turi suprasti, kad jų rūpestis turi būti ne tik pačių, bet ir šalia esančių žmonių saugumas.

„Respublikos gatvė – naujausias miesto pūlinys. Joje kasdien nubaudžiama po kelias dešimtis vairuotojų.“

D. Svirelienė

Pavyzdžiui, būna dienų, kai Respublikos gatvės atkarpoje automobilių pririkiuojama abiejose gatvės pusėse ir užkemšamas kelias. Nors šioje gatvėje kone kasdien apsilanko tvarkos sergėtojai, pasak D. Svirelienės, situacija vis tiek negerėja.

„Respublikos gatvės – naujausias miesto pūlinys. Joje kasdien nubaudžiama po kelias dešimtis vairuotojų. Paliekame pranešimus ant langų valytuvų, kad atkreiptume ir kitų vairuotojų dėmesį, bet niekas nesikeičia“, – konstatuoja teisininkė.

R. RADVILOS nuotr.

R. RADVILOS nuotr.

Sumokėti pigiau

Už stovėjimą draudžiamoje vietoje gresia bauda nuo 30 iki 90 eurų. Pirmą kartą įkliuvusiam pažeidėjui skiriama pusė minimalios baudos – 15 eurų.

Anot Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos, problemiškiausios vietos – miesto centras ir gydymo įstaigos. Nors dažnas pričiuptasis motyvuoja, kad pažeisti Kelių eismo taisykles jį privertė stovėjimo vietų trūkumas, anot D. Svirelienės, tai nėra pateisinama priežastis. Mat tiek miesto centre, tiek ir prie gydymo įstaigų galima rasti laisvų mokamų stovėjimo vietų. Lyginant su kitais didžiaisiais miestais, Aukštaitijos sostinėje automobilių stovėjimas – vienas pigiausių – vos 30 centų už valandą.

„Reikia suprasti, kad centre nebus taip, kad kur noriu, ten ir statau mašiną. Ir iš Panevėžio autobusų parko esame gavę nemažai skundų, kad vairuotojai automobilius pasistato taip, kad net pravažiuoti negalima, keleivius tenka išleisti tiesiog gatvėje. Jeigu žmogus gali įsigyti automobilį, tai gal gali susimokėti ir už stovėjimą, tuomet nereikės tapti pažeidėju ir kelti nepatogumų kitiems eismo dalyviams. Juk rinkliava už stovėjimą tikrai mažesnė nei bauda“, – sako D. Svirelienė.

Didėja geometrine progresija

Panevėžio miesto savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjo pavaduotojas Aušrys Valkūnas pastebi, kad pažeidėjų skaičius pastaraisiais metais auga geometrine progresija. Vien šiemet nuo metų pradžios surašyti 1436 protokolai už stovėjimą draudžiamoje vietoje. Pernai per visus metus tokių buvo 755, o užpernai – vos 477.

„Dažnas teisinasi, kad jam reikėjo tik labai trumpam sustoti arba viliasi, kad šįkart neįklius. Visada galima paėjėti tolėliau arba automobilį statyti mokamoje vietoje. Reikia suprasti, kad netinkamai statomos transporto priemonės trukdo eismui. Pavyzdžiui, pristačius automobilių Liepų alėjoje, net greitosios negali išvažiuoti“, – teigė A. Valkūnas.

Komentarai

  • O tai ko cia stebetis. Paskambini i 112… su ok tai nufotografuok ir per E-POLICIJA atsiuskiit paziuresim ivertinsim 😀 😀 😀 😀 😀 Ner kada is Deliuvio koloneles isvaziuot paziuret 😀

  • Liepu al niekas nepasikeite

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų