P. ŽIDONIO nuotr.

Keliaujantiems mokytojams – papildomi eurai

Keliaujantiems mokytojams – papildomi eurai

Vis sunkiau randant dirbti provincijoje sutinkančių pedagogų, Panevėžio rajono savivaldybė rengiasi jiems dukart padidinti kelionės į darbą kompensaciją.

Nors tokia paskata nėra pagrindinė priežastis, dėl ko mokytojai sutinka važinėti nemenkus atstumus į kaimo mokyklas, visgi jų direktoriai viliasi lengviau prisikviesti reikalingų darbuotojų.

Panevėžio rajonas jau keletą metų iš dalies atlygina kelionės į darbą išlaidas gydytojams, slaugytojams, kultūros ir meno, socialiniams ir pedagoginiams darbuotojams. Tačiau kompensaciją planuojama didinti tik pedagogams.

Savivaldybės tarybai teikiamame svarstyti projekte numatyta, jog bendrojo ugdymo, neformaliojo vaikų švietimo mokyklų, lopšelių-darželių pedagoginiams darbuotojams ir bibliotekininkams, gyvenantiems nuo darbovietės nuo 10 iki 16 km (į vieną pusę), bus kompensuojami 2 eurai už vieną darbo dieną, nuo 16 iki 26 km – 4 eurai, daugiau kaip 26 km – 6 eurai. Dabar jiems mokama atitinkamai 1, 2 ir 3 eurai.

Kitaip tariant, dabar už 20 darbo dienų, priklausomai nuo kilometrų skaičiaus, mokama nuo 20 iki 60 eurų, ši suma išaugtų iki 40–120 eurų.

Mums jau visus metus reikia psichologo, bet jų paprasčiausiai nėra, nors rajonas ir kompensuoja važinėjimą.

A. Kačarauskienė

Viltis mokyklų vadovams

Pedagogams padidinus kompensacijas, atitinkamai augtų ir rajono biudžeto išlaidos. Dabar visiems darbuotojams, kuriems iš dalies kompensuojama kelionė į darbą, metams atseikėjama apie 140 tūkst. eurų. Rajono Tarybai patvirtinus naująją tvarką, šią sumą tektų papildyti dar apie 70 tūkst. eurų.

„Kaimuose labai trūksta mokytojų ir kasmet tų, kas važiuotų dirbti, vis problemiškiau surasti“, – kodėl kompensacija didinama tik pedagogams, aiškina rajono Savivaldybės Finansų skyriaus vedėja Šarūnė Karalevičienė.

Pasak jos, tą siūlė ir rajono mokyklų vadovai, tikėdamiesi, jog tai padės lengviau surasti darbuotojų.

Šiuo metu rajone dalinę kelionės į darbą kompensaciją gauna apie 250 pedagogų. Maždaug pusė jų kasdien važinėja daugiau nei 26 km į vieną pusę.

Panevėžio rajonas jau keletą metų iš dalies atlygina kelionės į darbą išlaidas gydytojams, slaugytojams, kultūros ir meno, socialiniams ir pedagoginiams darbuotojams. Tačiau kompensaciją planuojama didinti tik pastariesiems. P. ŽIDONIO nuotr.

Panevėžio rajonas jau keletą metų iš dalies atlygina kelionės į darbą išlaidas gydytojams, slaugytojams, kultūros ir meno, socialiniams ir pedagoginiams darbuotojams. Tačiau kompensaciją planuojama didinti tik pastariesiems. P. ŽIDONIO nuotr.

Vietinių – tik saujelė

Smilgių gimnazijos direktorė Asta Kačarauskienė viliasi, jog padidinta kompensacija pagelbės ieškant mokytojų. Nors, anot jos, pinigai tikrai nėra pagrindinė priežastis, kodėl specialistai nevažiuoja dirbti į kaimą.

„Pirmiausia – tokių specialistų tiesiog nebėra. Mums, pavyzdžiui, jau visus metus reikia psichologo, bet jų paprasčiausiai nėra, nors rajonas ir kompensuoja važinėjimą“, – apgailestauja direktorė.

A. Kačarauskienės teigimu, kompensacija, nors ir nepadengia visų kelionės išlaidų, vis tiek yra geriau negu visai nieko. Tačiau pedagogai neprieštarautų, jeigu ji būtų mokama ne tik nuo 10 km, nes kasdien įveikiant ir pusę to atstumo pirmyn bei atgal, per mėnesį susidaro nemaža suma.

„Kiekvienas papildomas euras žmogui yra paskatinimas. Aišku, tai ne lemiamas veiksnys įsidarbinant, bet to irgi reikia“, – sako gimnazijos vadovė.

Tarp pedagogų, važinėjančių į Smilgių mokyklą, yra atvykstančių ir iš Radviliškio rajono – jiems į vieną pusę susidaro apie 36 km. Nemažai mokytojų į šią gimnaziją važinėja dirbti iš Panevėžio. Pastariesiems, priklausomai nuo to, kurioje miesto dalyje gyvena, susidaro 23–27 km atstumas.

Vietinių smilgiečių pedagogų likę vos keletas ir, direktorės teigimu, jų kasmet vis mažėja – išeina į pensiją.

Motyvacija apsisprendžiant

Ramygalos gimnazijos direktorius Algis Adašiūnas irgi turi daug važinėjančių kolegų. Nemažai jų gyvena Panevėžyje ir visi gauna maksimalią dalinę kompensaciją, nes atstumas iki darbo viršija 26 km. Tad rajono valdžios planus pridėti jiems eurą kitą direktorius sako vertinantis tik teigiamai.

„Važinėjimas į darbą atima žmogaus asmeninį gyvenimo laiką. Kai už tai dar kažkiek sumokama, papildomai motyvuoja apsisprendžiant, kur dirbti“, – mano A. Adašiūnas.

Važinėja ir iš aplinkinių rajonų

Panevėžio miesto savivaldybė dalinį kelionės išlaidų kompensavimą pedagogams, atvažiuojantiems iš kaimo, taiko tik nuo šių metų sausio 1-osios, tad kol kas nesvarstoma nieko keisti. Čia, kaip ir dabar rajone, priklausomai nuo kilometrų skaičiaus, kompensuojama suma už dieną svyruoja nuo 1 iki 3 eurų.

Miesto Savivaldybės Švietimo skyriaus specialistė Aušra Gabrėnienė skaičiuoja, kad dirbti į miesto mokyklas važinėja 102 pedagogai ne tik iš Panevėžio rajono, bet ir iš aplinkinių – Kupiškio, Pasvalio, Biržų. Tarp jų yra ir tokių specialistų, kurių visiems labai trūksta, pavyzdžiui, psichologų. Ir gana nemažai važinėjančių pedagoginių darbuotojų gyvena toliau nei 26 km nuo darbovietės.

„Kompensacija jiems – paskata pasilikti ir dirbti pedagoginį darbą miesto mokyklose“, – mano A. Gabrėnienė.

Šiuo metu į Panevėžį dirbti važinėja ir dalinę kompensaciją gauna 30 ikimokyklinio ugdymo pedagogų, 5 – anglų kalbos, 7 – fizinio ugdymo, po 4 – technologijų ir geografijos, po 9 – pradinio ugdymo ir lietuvių kalbos mokytojus. Ir jie dirba įvairiose miesto mokyklose.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų