Profesinio rengimo centro paskelbtas viešųjų pirkimų konkursas sukėlė abejonių verslininkams. P. ŽIDONIO nuotr.

Kas Panevėžyje sukiršino švietimą ir verslą

Kas Panevėžyje sukiršino švietimą ir verslą

Konkursą robotizuotai įrangai pirkti paskelbusi viena Panevėžio profesinė mokykla užsitraukė šešėlį.

Potencialius tokio pirkimo dalyvius nustebino surašytos sąlygos, jų nuomone, pritaikytos vienam konkrečiam tiekėjui.

Įtarimus, jog konkursas gali turėti korupcijos tvaiką, mokymo įstaigos vadovas atmeta. Direktorius ironizuoja, jog tokius pasvarstymus galėjo įkvėpti šiuo metų Lietuvą užklupęs mūsų šalies klimatui nebūdingas karštis.

Sukėlė abejonių

Centriniame viešųjų pirkimų portale Panevėžio profesinio rengimo centras šiuo metu paskelbęs konkursą pirkti skaitmeninės suvirinimo sistemos su robotais įrangą. Tam mokymo įstaiga numačiusi išleisti ne daugiau nei 182 644 eurus, į šią sumą neįskaičiuotas PVM.

Konkursą laimės tie, kieno pasiūlymas atitiks visas jo sąlygas, o įrangos kaina bus mažiausia.

Sąlygose nurodoma, jog leidžiama teikti ir alternatyvius pasiūlymus.

Įsigijus įrangą, bus praplėstas Profesinio mokymo centro Statybos sektorinis praktinis mokymo centras.

Pasiūlymų iš pardavėjų laukiama iki rugsėjo 16-osios, konkursui pateikti vokai bus atplėšiami tą pačią dieną. Viešųjų pirkimų komisijai vadovauja pats mokymo centro vadovas Bronius Sadula.

Konkurso sąlygose nurodoma, kad jo priežiūros institucija yra Panevėžio apygardos teismas. Vadinasi, į jį turėtų kreiptis įžvelgusieji sąlygų, procedūrų ar kitus neatitikimus.

Ir išties gali nutikti, kad teismą pasieks skundas.

„Mes jau dabar matome, kad konkursas, nors įvardijamas kaip viešas, tarptautinis, tačiau yra tendencingas, pritaikytas vienam tiekėjui, galiu jį netgi nurodyti. Čia tas pats, kaip skelbtum viešąjį pirkimų konkursą automobiliams pirkti, o konkurso sąlygose nurodytum konkrečios markės automobilių techninius duomenis“, – mano gamybai skirtus robotus Vakarų šalyse perkančios ir juos Lietuvos poreikiams pritaikančios Panevėžyje registruotos bendrovės „Profibus“ vadovas Egidijus Vileišis.

„Tikiu, kad būsiu pavadintas skundiku.“

E. Vileišis

Įtaria susitarimus

E. Vileišis, dirbęs Panevėžyje veikusioje „Ekrano“ gamykloje, o jai bankrutavus įkūręs technologinių procesų automatizavimo ir pramoninių robotų pardavimų įmonę, sako netgi negalintis dalyvauti Profesinio rengimo centro paskelbtame viešųjų pirkimų konkurse.

Šio verslininko iš Vakarų Europos parsisiunčiami ir Lietuvos įmonėms pritaikomi robotai neatitinka švietimo įstaigos keliamų techninių parametrų.

„Žinau, kuriai ir iš kur robotus parsisiunčiančiai Lietuvos bendrovei parašytos viešųjų pirkimų konkurso sąlygos. Turiu pasakyti, kad tai nėra pati geriausia įranga, be to, tokia net ir nedirbama Lietuvoje. Taip išeina, kad ji perkama tam, kad būtų panaudoti ES pinigai“, – rėžė E. Vileišis.

Verslininkams pasidalijus dvejonėmis dėl konkurso skaidrumo, Bronius Sadula rėžia, jog dėl tokio įtarumo kaltas karštis. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Verslininkams pasidalijus dvejonėmis dėl konkurso skaidrumo, Bronius Sadula rėžia, jog dėl tokio įtarumo kaltas karštis. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Nuperka, bet nedirba

Bendrovės vadovas teigė ne tik žinantis pavyzdžių, bet ir pats su tuo susidūręs, kad suvirinimo įrangą nusipirkusios šalies mokymo įstaigos net nemoko moksleivių ja dirbti, nes mokytis reikėtų ir patiems pedagogams.

„Profesinio rengimo centro konkurso reikalavimai tokie, kad juos pastudijavus matyti, jog už ES lėšas siekiama nupirkti suvirinimo įrangos iš tų gamintojų, kurie net nepatenka į pasaulio pripažintos įrangos gamintojų 10-uką. Mes, galintys aprūpinti pirmose dešimtuko pozicijose esančių gamintojų įranga, pagal konkurso sąlygas net negalime dalyvauti tame konkurse“, – sakė E. Vileišis.

Atkreipus dėmesį, gal tokia suvirinimo įranga mokyklai būtų pernelyg brangi, bendrovės vadovas atsakė, kad čia jau būtų jų pačių reikalas, už kiek ją pasiūlys įsigyti.

Tiesa svarbiau už etiketę

E. Vileišis aiškino, kad jie parsiveža iš užsienio šalių ir Lietuvos įmonių poreikiams pritaiko robotus, galinčius atlikti pačius įvairiausius darbus. Profesinio rengimo centro studentai mokomi tuos robotus užprogramuoti, kitaip sakant, įdarbinti. Tačiau ir šalia įdarbinto roboto dar turi būti žmogus, paprastai nekvalifikuotas darbuotojas, kuris įduoda detales, o robotas jas paverčia gaminiu.

„Perskaitęs Profesinio rengimo centro reikalaujamas robotų charakteristikas, kaip tik sutikau šio centro direktorių Bronių Sadulą ir atkreipiau jo dėmesį, kad charakteristikos surašytos nesąžiningai, pritaikytos vienam tiekėjui. Direktorius į mano pastabą atsakė, kad charakteristikas kūrė suvirintojų mokytojai, o jie žino, ko nori. Paprašiau galimybės pabendrauti bent su vienu iš tų mokytoju, bet direktorius pasakė, kad pedagogai atostogauja“, – pasakojo E. Vileišis.

Jis tvirtino, jog nelieka nieko kito, kaip skųsti šį Profesinio rengimo centro organizuojamą viešųjų pirkimų konkursą.

E. Vileišis svarstė, jog skųsti teks teismui, o šis veikiausiai kreiptųsi į specialistus.

„Tikiu, kad būsiu pavadintas skundiku. Tačiau tiesa už tokią etiketę svarbiau“, – teigia įmonės vadovas.

Apkaltino karštį

Profesinio rengimo centro direktorius B. Sadula verslininko pastabas atrėmė, esą tokius pasvarstymus galėjo įkvėpti Lietuvą užklupęs karštis.

Anot jo, reikalavimai perkamiems robotams išgryninti po ilgų diskusijų, derinimų, išsiaiškinus ir mokančiųjų dirbti robotais, ir robotizuotas vietas sukūrusių darbdavių poreikius.

Pasak direktoriaus, skelbiamas konkursas – tarptautinis, jame dalyvauti gali visi, atitinkantys sąlygas.

B. Sadulos teigimu, šiam pirkimui rengtasi dvejus metus. Penki pedagogai, mokantys moksleivius dirbti su modernia suvirinimo įranga, aiškinosi jos subtilybes, ieškojo geriausių variantų. Radę – surašė sąlygas ir reikalavimus.

Negana to, pasak direktoriaus, gavus ES lėšų modernizuoti mokymo procesą, viešųjų pirkimų konkurso sąlygos derintos su dviem – t. y. Švietimo, mokslo ir sporto bei Inovacijų ministerijomis, jo eigą seka Viešųjų pirkimų tarnyba.

„Iki šiol mano vadovaujamas centras yra skelbęs viešųjų pirkimų konkursus, kurių bendra vertė – kone septyni milijonai eurų. Konkursai įvyko, pretenzijų nebūta. Dabartinis suvirinimo įrangos pirkinys kainuos kiek daugiau nei 180 tūkstančių eurų. Bus apmaudu, jei jį pirkdami sulauksime skundų, jie tik sutrukdys rengti Panevėžiui, o ir visai Lietuvai reikalingus specialistus“, – sako B. Sadula.

Anot jo, prieš skelbdama konkursą, mokykla konsultavosi ir su pačiomis įmonėmis, aiškinosi jų reikalavimus, bendravo su robotus tiekiančių įmonių vadybininkais.

„Po šių konsultacijų buvo surašyti reikalavimai šiuo metu reikalingiausiai įrangai, juos ir pateikėme viešųjų pirkimų konkursui“, – patikino B. Sadula.

Verslininko abejonės papiktino direktorių.

„Na, o šiaip lietuviai – skundikų tauta. Dar neišmokome demokratijos, nemokame pralaimėti, pralaimėję – puolame skųstis“, – pareiškė mokymo centro vadovas.

Komentarai

  • Direktorius kliedi. Kaip gali pralaimėti, kai pirkimas dar neįvyko? Galimai jis žino kur kas daugiau. Nieko… stt kiaušus kai prispaus, nebereiks karščio kaltinti.

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų