P. Židonio nuotr.

Karo pabėgėliai išlaikytiniais būti nenori

Karo pabėgėliai išlaikytiniais būti nenori

Bemaž mėnesį trunkanti karinė invazija į Ukrainą lėmė karo pabėgėlių antplūdį į Užimtumo tarnybą.

Vien Panevėžyje jau registravosi daugiau nei šimtas darbo ieškančių ukrainiečių, daugiausia – sėdėti be darbo nelinkusių moterų. Jų vyrai liko ginti savosios šalies.

Suskubo ieškoti darbo

Vieno pirmųjų Panevėžyje pagalbos ranką Ukrainos karo pabėgėliams ištiesusio Šv. apaštalų Petro ir Povilo bažnyčios klebono Romualdo Zdanio kvietimu apsigyventi parapijos namuose pasinaudojo 13 karo pabėgėlių: vienas vyriškis, penkios moterys ir septyni vaikai.

Pasak R. Zdanio, pabėgę nuo karo žmonės Panevėžyje iškart suskubo ieškoti darbo.

„Tiek išgyvenus per karą, ištvėrus apšaudymus ir sprogdinimus, o po to ir nežinią bėgant, manau, niekaip ir neateitų į galvą, kad galima atsisakyti bet kokio siūlomo darbo.“

T. Potakova

„Kaip suprantu, jų darbo paieškos buvo neilgos. Šiuo metu jau dirba visos mūsų parapijos namuose gyvenančios ukrainietės. Dvi iš jų gavo darbo ligoninėje, trys – prekybos tinklo logistikos centre prie Panevėžio aplinkkelio“, – vardijo kunigas R. Zdanys.

Kokių specialybių šios moterys, kunigas nesiaiškino – ne tas dabar rūpi. Jis teigė žinantis, kad karo pabėgėlis vyriškis yra vairuotojas. Netrukus bus įdarbintas ir jis.

„Mano rūpestis – kad parapijos namuose apgyvendinti karo pabėgėliai būtų sotūs, tad aprūpinu juos maistu. Mačiau, kad parapijiečiai šiuos žmones aplanko, pabendrauja, kad jų vaikams padovanojo kelis dviračius, o moterims atgabeno skalbimo mašiną“, – pasakojo dvasininkas.

Užimtumo tarnybos duomenimis, darbo Panevėžio mieste ir rajone šiuo metu ieško daugiau nei šimtas karo pabėgėlių iš Ukrainos ir jų gretos kasdien auga. P. Židonio nuotr.

Laukia Ukrainos medikų

Ukrainiečiai – laukiami darbuotojai Panevėžyje. Jiems darbo siūlo miesto įmonės, grožio salonai, net gydymo įstaigos.

Respublikinė Panevėžio ligoninė taip pat paskelbė pasirengusi įdarbinti nuo karo bėgančius Ukrainos žmones. Įstaiga netgi apsiima pasirūpinti lietuvių kalbos pamokomis darbuotojams ukrainiečiams, o medikams – pagelbėti įsigyjant šiam darbui reikalingas licencijas.

Ligoninės Teisės ir personalo skyriaus vedėjo Mariaus Kruopo teigimu, įstaiga jau įdarbinusi iki dešimties ukrainiečių.

„Įdarbintųjų skaičius nuolat keičiasi. Pirmadienį įdarbinome tris Ukrainos karo pabėgėles, antradienį darbiname dvi, laukiame jų ir daugiau“, – vardijo M. Kruopas.

T. Potakovos teigimu, nemažai ukrainiečių, apsistojusių Panevėžyje, yra išsilavinę žmonės, tarp jų yra ekonomistė, kelios pedagogės, inžinierė, buhalterė, vadybininkė, sporto trenerė, grafikė dizainerė, siuvėja, gydytoja, teisininkė, akompaniatorė bei solistė, taip pat grožio ir aplinkos dizaino specialistės. P. Židonio nuotr.

Išsilavinę, bet neišrankūs

Karo pabėgėlė Tatjana Potakova atvykusi į Panevėžį suskubo savanoriškai organizuoti pagalbą nuo karo pabėgusiems savo tėvynainiams. Tatjanos teigimu, iš jos surinktų anketinių duomenų, taip pat iš susitikimų su šiais žmonėmis matyti, kad nemažai pabėgėlių – išsilavinę žmonės.

„Panevėžyje bendravau su daugybe nuo karo pabėgusių moterų ir dviem vyriškiais. Vienas jų – jau garbaus amžiaus, o kitas – gausios šeimos tėtis, pabėgęs kartu su vaikais. Senjorui darbo gal ir nereikės, tėtis, tikiu, jį susiras“, – teigė T. Potakova.

Jos žiniomis, tarp iš karo siaubiamos Ukrainos į Panevėžį atbėgusių moterų yra ekonomistė, kelios pedagogės, inžinierė, buhalterė, vadybininkė, sporto trenerė, grafikė dizainerė, siuvėja, gydytoja, teisininkė, akompaniatorė bei solistė. Yra grožio ir aplinkos dizaino specialisčių. Pasak jos, visos šios moterys galbūt geriau pasitarnautų visuomenėje dirbdamos pagal turimas specialybes, tačiau visos patvirtino sutinkančios dirbti bet kokį darbą, kokį tik gaus, koks joms bus pasiūlytas.

„Tiek išgyvenus per karą, ištvėrus apšaudymus ir sprogdinimus, o po to ir nežinią bėgant, manau, niekaip ir neateitų į galvą, kad galima atsisakyti bet kokio tau siūlomo darbo. Esame dėkingi, kad mus priima, padeda, kad mumis čia rūpinamasi“, – jaudindamasi kalbėjo T. Potakova.

Darbo ieško šimtai

Užimtumo tarnybos duomenimis, darbo Panevėžio mieste ir rajone šiuo metu ieško daugiau nei šimtas karo pabėgėlių iš Ukrainos. Šie skaičiai kasdien auga, nes iš Rusijos armijos užpulto ir niokojamo krašto, nors ir sunkiai, dažnai – patiriant apšaudymus, pabėgti pavyksta vis daugiau žmonių. Maždaug penktadalis pabėgėlių į Užimtumo tarnybą ateina tvarkytis įdarbinimo dokumentų dėl darbo jau susitarę su darbdaviais.

Internete nesunkiai galima rasti būtent ukrainiečiams siūlomo darbo Panevėžyje bei Panevėžio rajone. Karo pabėgėlius, tarp kurių daugiausia moterų, Aukštaitijos sostinės darbdaviai kviečia dirbti kirpėjais, manikiūrininkais, siuvėjais, mezgėjais, dažytojais, tinkuotojais. Ukrainiečiams taip pat siūlomas vairuotojų, statybininkų, apdailininkų darbas. Reikalingi pagalbiniai darbininkai statybose, taip pat valytojai, aplinkos prižiūrėtojai.

Užimtumo tarnybos atstovės spaudai Mildos Jankauskienės teigimu, Panevėžio miesto ir rajono darbdaviai yra pateikę sąrašą daugiau nei šimto laisvų darbo vietų, į kurias noriai priimtų ukrainiečius. Daugiausia tokių pasiūlymų apdirbamojoje gamyboje bei aptarnavimo, apgyvendinimo, maitinimo srityse.

Įdarbinti paprasčiau

Užimtumo tarnyba pabrėžia, jog šiuo metu į Lietuvą atvykstantys Ukrainos piliečiai atleidžiami nuo pareigos įsigyti leidimą dirbti mūsų šalyje. Darbdaviai taip pat atleisti nuo prievolės gauti leidimus, kad galėtų įdarbinti Ukrainoje vykstančio karo pabėgėlius.

M. Jankauskienės duomenimis, Panevėžio mieste ir rajone šiuo metu yra kiek daugiau nei 500 laisvų darbo vietų. Darbdaviams ypač reikalingi statybininkai, apdailininkai, virėjai, valytojai, pakuotojai, taip pat apsaugininkai bei gebantieji dirbti administracinį darbą.

Šiuo metu Panevėžio mieste nedarbo lygis siekia 9,6 proc. – Užimtumo tarnyboje registruota 4840 bedarbių panevėžiečių. Rajone darbo neturi 9,7 proc. darbingo amžiaus gyventojų, o tai yra 2115.

Komentarai

  • Darbą tai smagu, kad siūlo. O vat klausimas ar atlyginimą irgi siūlo?? Nesityčiokit iš bėdoje esančių užsieniečių

  • tuoj prasides:nepatinka iseik uz vartu laukia kruva ukrainieciu

  • Miesto teritorijoje yra sodai visi su nameliais. Kur galima, kas sutinka į namelius įveskit kanalizaciją su vandeniu, sodininkai laikinai suteiks gyvenamą plotą. Dabar nameliai tušti. Savivaldybė su sodininkais pasidalinkit išlaidas. Juk ir taip galima padėti pabėgėliams

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (3)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų