P. Židonio nuotr.

Kapinių vagis baidys kameromis

Kapinių vagis baidys kameromis

Neapsikentę vagysčių iš kapinių, panevėžiečiai amžino poilsio vietoje imasi statyti vaizdo stebėjimo kameras.
Pats nuo tokių ilgapirščių nukentėjęs buvęs miesto politikas Savivaldybei pasiuntė raginimą imtis šių saugumo priemonių.

Buvęs Panevėžio tarybos narys Mantas Leliukas skelbia karą vagiantiesiems iš kapinių.
Ilgapirščių medžioklės dembaviškis ėmėsi, kai pats ant artimų žmonių kapo pasigedo savo pastatyto vazono su gėlėmis.
M. Leliukas pasakoja artėjant Tėvo dienai aplankęs ligoninėje besigydančio savo krikšto tėčio šeimos kapvietę Ramygalos gatvės Kristaus Karaliaus katedros kapinėse.
Ją papuošęs vazonu su žydinčiomis gėlėmis, Mantas nuotrauką nusiuntė ligoniui.
Dabar toji nuotrauka tapo įrodymu, kad kapvietė tikrai buvo aplankyta. Mat vos po poros dienų jau kartu su krikšto tėčiu nuvykę į kapus, vazono neberado ne žymės.
Įsiutęs M. Leliukas socialiniame tinkle paskelbė vagies paieškas, už vertingą informaciją pasiūlęs 100 eurų premiją.
Pinigai taip ir liko neišmokėti.
„Jei būčiau suradęs, būčiau pats nuvežęs į policiją“, – sako M. Leliukas.
Anot jo, vagies nuo akistatos su pareigūnais nebūtų išgelbėjęs nė siūlymas atlyginti nuostolius.
„Čia ne pinigai svarbu. Nupirkome naują vazoną už 25 eurus. Svarbiausia – moraliniai dalykai. Vieną pričiupus gal ir kiti nebebūtų tokie drąsūs“, – mano Mantas.
Nors vagystę mačiusių liudininkų neatsirado, M. Leliukas sulaukė gausybės panevėžiečių istorijų apie apšvarintas jų prižiūrimas kapvietes.
„Netikėjau, kad tiek vagysčių. Kad išsiluptų granitinę vazą, net sulaužė kapą dengiančią plokštę“, – vagių įžūlumo šokiruotas Mantas.

Prašo kamerų

Po M. Leliuko įrašu komentaruose žmonės pasakojo savo istorijas iš Panevėžio kapinių: išrautos ką tik pasodintos gėlės, dekoratyviniai medeliai, net dirbtinės puokštės. Vagiamos tiek akmeninės brangios, tiek ir pigios plastikinės įsmeigiamos vazos.
„Ne naujiena. Dažnai žmonės skundžiasi, kad vagia iš Ramygalos gatvės kapinių gėles. Vakar pasodino, šiandien nebėra“, – rašė komentatoriai.
Kiti pasakojo, jog Kristaus Karaliaus kapinės Ramygalos g. nėra išskirtinės – ilgapirščiai sukasi visose miesto kapinaitėse.
Internautai dalinosi patarimais, kaip apsisaugoti nuo vagių.
„Dabar reikia taikyti gėles ne tik prie kapavietės, bet ir prie vagių, kad nekiltų noras vogti dėl nepatogumo parduoti“, – pažymėjo socialinio tinklo lankytojai, patarę gėles pažymėti dažais, rašalu ir pan.
M. Leliukas įtaria, kad pavogti kapviečių akcentai nukeliauja nebūtinai tiesiai ant kitos amžino poilsio vietos, bet atsiduria perpardavinėtojų rankose.
Jo nuomone, ilgapirščiai savo nedorus versliukus suka greičiausiai naudodamiesi tuo, kad žmonės į policiją dėl 5–20 eurų žalos nesikreipia.
Visgi pats, nors ir nesučiupęs vagies, tokiems nusileisti nenusiteikęs. Apvogtąjį kapą nuo šiol stebi medžioklinė vaizdo kamera.
Pasak Manto, nuo tada, kai ją įrengė, dar nebuvo atėjęs nė vienas žmogus.
M. Leliukas neabejoja, kad kameros būtų vienas geriausių sprendimų kovojant su vagimis.
Buvęs politikas kreipėsi į miesto Tarybą, administraciją ir merą prašydamas „kuo skubiau rasti lėšų saugumui užtikrinti Panevėžio miesto kapinėse“.
„Manyčiau, būtų puikus sprendimas rasti lėšų įrengti vaizdo stebėjimo kameras kapinaitėse ir jas prijungti prie miesto stebėjimo sistemos“, – siūlo M. Leliukas.

Nugvelbė net biotualetus

Miesto kapines prižiūrinčios Savivaldybės įmonės „Panevėžio specialus autotransportas“ Miesto tvarkymo skyriaus vadovas Sigitas Vainauskas teigia, jog iš amžino poilsio vietos dingsta ir jų turtas.
Keletą kartų per sezoną tenka vietoje pradingusių įrankių pakabinti naujų – grėbliukų, laistytuvų ir kitokių.
Prieš keletą metų iš kapinių dingo ir du įmonės biotualetai.
Visgi, pasak S. Vainausko, daug dažniau įmonės darbuotojus pasiekia žinios apie apvogtas kapvietes. Pasak jo, pasitaiko, kad dingsta net antkapiai.
S. Vainausko teigimu, kapinėse sargų nėra. Administratorius 16 valandą baigia darbą ir užrakinęs didžiuosius vartus išeina namo, tačiau mažesni, skirti vaikščioti žmonėms, atviri ištisą parą.
„Kartais randame nupjautas kapinių spynas. Kokiu tikslu, kam nupjovė, nežinia“, – sako bendrovės atstovas.

P. Židonio nuotr.

Vagia visais laikais

Pasak S. Vainausko, vagystės iš kapinių – visų laikų bėda. Tokių atvejų, pažymi jis, ypač padaugėja per ekonomines krizes.
„Žmonės darbų netenka, pragyventi reikia, tada prisigalvoja visokių neteisėtų veiklų“, – svarsto pašnekovas.
Jo teigimu, dėl vaizdo stebėjimo kamerų įrengimo kapinėse turėtų spręsti Savivaldybė, bet ar tai būtų veiksminga, S. Vainausko nuomone, garantijų nėra.
„Kamerų per visą kapinių perimetrą nepridėsi, aišku, šiokia tokia prevencija būtų“, – svarsto įmonės atstovas.
Kai prieš keletą metų iš Kristaus Karaliaus katedros kapinių pavogė įmonės biotualetą, netoliese buvusios kitų įmonių vaizdo kameros daug naudos nesuteikė ir kaltininkai nebuvo rasti. Tokia vagystė buvo ir Pašilių kapinėse. Kaltininkai taip ir nerasti.

Stebės naujas kapines

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga neatmeta galimybės, kad kapinėse kameros galėtų atsirasti. Visgi jis abejoja, kad jos atbaidytų vagis.
„Mieste kamerų daug pristatyta, bet ir tai policija neranda, jei kas ką sudaužo ar dar kažką padaro. Bet būtų prevencinė priemonė“, – svarsto vedėjas.
Užbaigus antrąjį Pašilių kapinių įrengimo etapą, jose bus ir vaizdo stebėjimo kamerų.
Panevėžio apskrities vyriausiasis policijos komisariatas iš bendro vagysčių srauto neišskiria statistikos, kiek jų būta kapinėse.
Komunikacijos poskyrio vedėja Odeta Jukniūtė sako, kad tokių pranešimų nebūna daug. Šiemet dar neturėta, o pernai tebuvo vienas ar du.
„Manau, dažniausiai žmonės į policiją nesikreipia, jei nuostoliai minimalūs – pavogta puokštė ar panašiai“, – spėja policijos atstovė.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų