P. Židonio nuotr.

Kapinėse pripustė kaip kopose

Kapinėse pripustė kaip kopose

 

Artėjant Vėlinėms daugelis skuba tvarkyti artimųjų kapus. Kelias kapavietes Pašilių kapinėse prižiūrinčių gyventojų laukia itin daug darbo. Pakilęs vėjas čia supustė tiesiog smėlio kalnus nuo šalia rengiamos naujos kapinių teritorijos.

Panevėžio savivaldybę pastarosiomis savaitėmis užgriuvo gyventojų skambučiai dėl smėliu užpiltų kapaviečių Pašiliuose. Plečiamų kapinių pakraštyje kopomis pavirto tvarkingai įrengti gėlynai, akmenukų dangos.

Panevėžio savivaldybės Miesto infrastruktūros skyriaus vedėjas Dalius Vadluga teigia, jog Pašilių kapinėse tiesiog susiklostė force majeure sąlygos.

Šiais metais čia pradėta naujų kapaviečių plėtra. Vykdomas Pašilių kapinių statybos projekto II etapas – suplanuota paruošti laidoti dar apie 4,5 ha naujos teritorijos.

Projekto rangovai įmonė „JK Ranga“ pažadėjo dar šįmet dalį naujo ploto pritaikyti laidojimui.

Visi II etapo darbai turėtų būti baigti kitais metais.

Prireiks tvoros

Nauju etapu papildomoje teritorijoje buvo išlygintas gruntas, panaikinta augalija ir atsivėrė plikas smėlis. Rangovas to neįvertino. Pasitaikė sausi orai, didesnis vėjas ir užnešė gretimas kelias kapavietes“, – aiškino D. Vadluga.

Vedėjas patikino, kad pirmadienį darbuotojai įrengė 60 cm aukščio tvorą, skiriančią kapavietes nuo rengiamos teritorijos.

Taip pat jau nuvalyti takai tarp užpustytų kapų. Tik pastarųjų Savivaldybė ko nors siųsti nuvalyti nedrįsta – kapavietės yra privačios.

Tačiau D. Vadluga prasitaria, kad už patirtą žalą žmonės gali Savivaldybės prašyti atlyginti.

Skundų tikrai buvo. Tik noriu pasakyti, kad kalbų neužtenka. Reikia rašyti prašymus dėl nuostolių, apskaičiuoti žalą, tuomet svarstysime ir nuspręsime, ką daryti“, – žada vedėjas.

P. Židonio nuotr.

Siūlo sėti veją

Naują teritoriją kapinėms ruošiantys rangovai kratosi kaltės dėl smėliu užneštų kapaviečių.

Savivaldybė mūsų paprašė nors dalį II etapo kapaviečių paruošti jau šiais metais. Suplanuotus darbus ir padarėme taip, kaip numatyta projekte. Liko tik tvorą perkelti – tai dienos darbas“, – aiškino įmonės „JK Ranga“ generalinis direktorius Arnoldas Kleiba.

Niekas, anot jo, neprognozavo, kad atvertas sausas smėlis šalia kapinių nuo smarkesnio vėjo pakils ir užpustys artimiausias kapavietes.

Tai yra projektuotojų klaida, jie nenumatė, kad gali taip nutikti, juk turėjo būti atlikti grunto tyrimai. Mes padarėme viešuosiuose pirkimuose suplanuotus darbus. Uždengti ar užtverti atvertą smėlio dykynę ten nebuvo numatyta “, – patikina po tokio įvykio iš Savivaldybės kritikos sulaukę rangovai.

Praeitą savaitę Savivaldybė, pasak A. Kleibos, paprašė atlikti papildomas užduotis apsaugant senesnes kapavietes nuo pustomo smėlio. Kol kas, pasak direktoriaus, neįvardyta, ką reikėtų padaryti.

Mes siūlysime smėlį uždengti juodžemiu ir užsėti veja, kad susidarytų velėna. Kitaip pustymai čia nepasibaigs dar ilgai. Bet Savivaldybė spręs, ar pirkti iš mūsų tokius darbus papildomai. Taip pat apskaičiuosime, kiek tai kainuos“, – teigė įmonės vadovas.

Plečiamose Pašilių kapinėse suplanuota įrengti 589 kapavietes, automobilių stovėjimo aikštelę, apšvietimą, vandentiekį, sargų namelį, išasfaltuoti privažiavimą.Prognozuojama, kad užbaigus II etapo darbus laisvų kapaviečių turėtų pakakti dar 5–10 metų.

Prieš ketverius metus baigtuoju I etapu buvo įrengtos 664 naujos kapavietės su automobilių stovėjimo aikštele.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų