G. Kartano nuotr.

Kapinėse – kazusas dėl skulptūros

Kapinėse – kazusas dėl skulptūros

Vykstant karui Ukrainoje apsižiūrėta, kad Lietuvoje, daugiausia Antrojo pasaulinio karo karių palaidojimo vietose, tebėra ne viena skulptūra su agresyviais sovietiniais atributais – vėliavomis, automatais.

Panevėžyje taip pat tebestovi skulptūra, vaizduojanti klūpintį sovietų karį su vėliava rankose, o ant lentos šviečia užrašas „Amžina šlovė didvyriams, kritusiems kovose už mūsų tėvynės laisvę ir nepriklausomybę“.

Nors ant skulptūros nurodyti 1941–1945 metai, istorikų duomenimis, greičiausiai šioje vietoje palaidoti ne fronte kritę kariai, o, tikėtina, pokariu nuo lietuvių partizanų kulkų žuvę enkavėdistai, taip pat 1919 metais Panevėžį užėmę raudonarmiečiai.

Lietuva dar 2000-aisiais pagal Ženevos konvenciją įsipareigojo saugoti, prižiūrėti, tvarkyti karių kapus. Visgi kas juose gali būti saugoma, o kas ne – sprendžia pati valstybė.

Kultūros paveldo departamentas šiuo metu peržiūri visas kultūros vertybių registre įrašytas Antrojo pasaulinio karo karių palaidojimo vietas.

Šiame registre yra daugiau nei 150 tokių vietų.

Vienose netektį simbolizuojantys paminklai neturi nieko bendro su karu ar agresija, tačiau kitur stovi ir skulptūros su agresyviais sovietiniais atributais.

Departamentas planuoja parengti tokių objektų apžvalgą ir pateikti pataisas, kada jiems nebūtų taikoma teisinė apsauga. Tuomet tokią simboliką būtų galima nukelti.

Kadangi klausimas – jautrus, artimiausiu metu taip pat norima parengti strategiją savivaldybėms, kaip šios, nepažeisdamos Ženevos konvencijos, kitų tarptautinių teisės aktų, galėtų pašalinti sovietinius simbolius.

Tačiau raginama neskubėti ir gerai apgalvoti kiekvieną žingsnį, kad nebūtų įžeisti žmonės.

Visą straipsnį skaitykite balandžio 14 dienos (ketvirtadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų