Rekordiniai lietūs vėl užtvindė kapines

Rekordiniai lietūs vėl užtvindė kapines

Rekordiškai lietinga gegužė grąžino senas problemas Panevėžio Kristaus Karaliaus katedros kapinėse. Jau buvo tikėtasi, kad pernai čia ilgus metus pelkėjusius kapus pagaliau nusausins tiesiant naują šilumos tinklų trasą palei Staniūnų gatvę šalia įrengtas drenažas. Visgi gamtos stichijas ne taip lengva pažaboti – gruntinio vandens semiamose kapinėse Ramygalos gatvėje toliau telkšo ežerai. Gyventojams nebe naujiena atvykus atrasti kartkartėmis apsemtus kapus, o duobkasiai, kasdami duobę, būna pasiruošę semti iš jos plūstantį vandenį.

Kapai vandenyje

Pernai Staniūnų gatvėje vykdyti šilumininkų darbai po žeme teikė vilties, kad tokios problemos miesto kapinėse bent kiek sumažės. Tikėtasi, kad įrengtas stambus drenažas palei naują šilumos tinklų trasą nutrauks dalį vandens plačiu spinduliu.

Kurį laiką tikrai buvo ramu – anksčiau skundais dėl apsemtų kapaviečių Ramygalos gatvės kapinėse užversta miesto Savivaldybė iki šiol nebuvo gavusi nė vieno tokio pranešimo.

Bet šią savaitę ją pasiekė pagalbos šauksmai, jog kapai vėl skęsta.

Šaukiasi pagalbos

„Užsikišęs drenažinis šulinys Ramygalos gatvės kapinėse, patvoryje ties Staniūnų ir Kėdainių gatvių sankryža. Vanduo pilasi per šulinio betoninį dangtį, užtvindė šalia esančius antkapius, pro kapinių tvorą užpylė žvyrkelį ir formuoja tarp Staniūnų g. ir kapinių tvoros ežeriuką“, – tokį pranešimą gavo Savivaldybės Miesto infrastruktūros skyrius.

Jo vedėjas Dalius Vadluga teigė, kad užduotis išsiaiškinti potvynio priežastis bei surasti problemos sprendimą pavesta bendrovei „Panevėžio gatvės“.

„Įmonės atstovai nuvažiuos į vietą ir turės pasiūlyti, ką daryti. Lauksime žinių, dėl ko taip nutiko. Reikės, manau, patikrinti visus požeminius inžinerinius tinklus. Gali būti, kad ta vieta patvino dėl kokio nors gedimo: gal trasa kur trūkusi“, – svarstė vedėjas.

Laidotuvių organizatoriai tvirtina, kad ir šį pavasarį Ramygalos gatvės kapinėse situacija nepasikeitė – vos daugiau palijus kapavietės atsiduria po vandeniu. P. Židonio nuotr.

Senos bėdos

D. Vadlugos nuomone, kapinių kampe vanduo kaupiasi labai įtartinai – tarsi žemės paviršiuje.

Anksčiau šioje zonoje daugiausia bėdų darydavo gilesnės gelmės, kurios, įtariama, čia itin šaltiniuotos. Dėl to Savivaldybė, gyventojai ir laidotuvių organizatoriai vargsta dešimtmetį.

„Seniau tikrai būdavo bėdų Ramygalos gatvės kapinėse – gruntiniai vandenys rinkdavosi net nebaigus kasti duobės mirusiajam“, – pripažino D. Vadluga.

Pagal projektą įrengtas gana nemažas šilumininkų drenažas ties Staniūnų gatve, anot jo, turėjo pataisyti keblią situaciją.

„Buvo labai lietingas mėnuo, gal dėl to vanduo taip sukilo?“ – svarsto D. Vadluga.

Po paskutinio potvynio kapinių patvoryje ties Staniūnų ir Kėdainių gatvių sankryža žalos kapams, vedėjo nuomone, neturėtų būti padaryta – vanduo greitai ėmė džiūti.

Naujas drenažas negelbės

Įmonės „Panevėžio gatvės“ darbuotojams apžiūrėjus patvinusią teritoriją, bendrovės direktorius Arvydas Zapalskis teigė, kad ši problema atsirado dėl pastaruoju metu buvusių lietingų dienų ir atgyvenusio drenažo.

„Tokios bėdos čia gyvuoja nuo seno. Teko pačiam dirbti tiesiant Staniūnų gatvę ir jau tada matėsi, kad šitos vietos – labai šaltiniuotos, jose gruntiniai vandenys laikosi gana aukštai. Po lietaus jie susikaupia ir tame kampe, kur patvino, neturi kur tinkamai nubėgti. Čia yra senas, sugedęs drenažas, per jį viskas ir veržiasi lauk“, – aiškina vadovas.

„Nuo seno kapinėse yra keli kvartalai, kur siūlome net nelaidoti mirusiųjų karstuose, ten galima nuleisti tik urną.“

A. Bertulienė

Ties Staniūnų ir Kėdainių gatvių sankryža, direktoriaus žiniomis, dar 2013 – 2014 m. miesto savivaldybė buvo suplanavusi projektą įrengti naują drenažą. Bet sumanymas taip ir liko neįgyvendintas.

Pernai įrengtas drenažas šalia šilumos trasų, pasak A. Zapalskio, negali būti veiksmingas sausinant Ramygalos g. kapines.

„Greičiausias trumpalaikis sprendimas būtų nuvesti kokius nors latakus nuo kapinių, kad vanduo nutekėtų kitur. Bet tai kitos bendrovės – ,,Panevėžio specialaus autotransporto“ pareiga, ji prižiūri Kristaus Karaliaus katedros kapines“, – teigia A. Zapalskis.

Siūlo nelaidoti karstų

Laidotuvių organizatoriai tvirtina, kad ir šį pavasarį Ramygalos gatvės kapinėse situacija nepasikeitė.

„Niekas nepagerėjo. Vos daugiau palyja, ir vėl stovi vanduo prie Staniūnų gatvės galo. Gal ten drenažas ar kas sugedo – mes ne specialistai. Bet matome, kad šitai problemai reikia dar rimtesnių darbų“, – sako įmonės „Grauduva“ direktorė Aušra Bertulienė.

Ji pripažįsta, kad po žiemos įšalų jau atrodė: prie naujos šilumos trasos įrengta paviršiaus nuotekų sistema tikrai veikia, bet prasidėjo pavasaris, lietingas metas ir viskas grįžo į senas vėžes.

„Nuo seno kapinėse yra keli kvartalai, kur siūlome net nelaidoti mirusiųjų karstuose, ten galima nuleisti tik urną. Tiesiog neįmanoma iškasti tinkamos duobės karstui, nes joje renkasi vanduo“, – pasakoja laidojimo namų direktorė.

Pernai Panevėžio savivaldybė netgi išleido specialų žemėlapį, kuriame pažymėtos Kristaus Karaliaus katedros kapinėse Ramygalos gatvėje netinkamos vietos karstams laidoti. Tokį planą turi ir laidojimo organizatoriai.
Daug metų po didesnių liūčių ar pavasariais per atlydį skęsdavo visas rytinis patvorys, kur yra seniausios kapavietės. Gyventojai pasakoja, kad šios problemos atsirado tada, kai naujai buvo nutiesta Staniūnų gatvė.

Komentarai

 • Tokie sistemingi ,,atsifutbolinimai “ turėtų būti paskelbti kažkaip plačiau , tiktų Delfi . Arba kolektyviniu laišku į EŽTT , kurioje galima būtų išsireikalauti nemažos kompensacijos už palaikų sistemingą išniekinimą . Atsakovai – straipsnyje pasireiškę valstybinių įmonių vadukai , kurie patys prisipažįsta viešai , kad vietoj to , kad išspręstų šią užsisenėjusią problemą tiesiog užsiima vieša demagogija . Kažin , ar Panevėžyje turime visų piliečių išrinktą tarybą , kuri privalėtų parodyti principus , jeigu juos turi ??

  • Atsakyti
 • Tais ,,blogais sovietiniais laikais “ tokia demagogija ir mirusiųjų bei jų artimųjų negerbimas bei sistemingas pareigų neatlikimas būtų apdovanotas jau pirmadienį atleidimu iš darbo su įrašymu – ateityje neužimti vadovaujančių pareigų “ . Šiuo metu Lietuvėlė nusirito iki to , kad visas pulkas vadukų vietoj to , kad šį klausimą išspręsti visais įmanomais būdais , kai ES lėšos teka upėmis , stumdo atsakomybę vienas kitam .
  Tokie elementarūs klausimai kaip ankstesniai metais įrengto drenažo tinkama eksploatacija jiems tiesiog neįkandami , o naujai įrengto minimo straipsnyje drenažo techninė priežiūra aplamai ,,kosmosas “ . Kodėl jis nesuveikia kaip numatyta projekte tikriausiai ekstrasensų lygio klausimas ?
  Kas gali paneigti , kad Panevėžio Apygardos prokuratūros viešojo intereso gynimo skyriaus tokie klausimai nedomina ir teks kolektyviniu laišku kreiptis į GP ?

 • Ramygalos g. kapinių rytinė dalis ne tik užpelkėjusi, bet ir apleista. Šalia tvoros eina kažkoks apleistas, duobėtas žvyrkelis, nuo kurio ant antkapių sėda nemažas sluoksnis dulkių. Šiukšlių konteineriai stovi purve. Vaizdas, kaip giliame Rusijos užkampyje. Baisu. Gal pagaliau ateis eilė sutvarkyti ir šią kapinių pusę ?

  • Atsakyti
 • Ant to duobėto žvyrkelio , kurį eksploatuoja bendrovė , laimėjusi konkursą ir gaunanti nemažas lėšas , daugybė pusiau legalių darbininkų ( jau matome ukrainiečius ) pila juodžemį arba gruntą nuo kapaviečių . Prie šiukšlių konteinerių supiltos krūvos žemių , gavosi tokios kalvelės , kurios netik trukdo tvarkingai pastatyti šiukšlių konteinerius , tačiau , kas ženkliai svarbiau , trukdo paviršiniam vandeniui , ypač po lietaus , nutekėti žemyn nuo kapinių teritorijos , ypač nuo 19 kvartalo ir kt. Kapinių administratorius dirba aplaidžiai , yra skystaklynis , nesugeba palaikyti tvarkos , o jo vadukai yra banalūs demagogai

  • Atsakyti
 • Šio neblogo straipsnio autorei : būtų visai gerai ir jau panašėtų į rimtą žurnalistinį tyrimą jei Jūs papildomai pasidomėtumėte Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus nuomone šiuo klausimu ir toliau stebėtumėte kokių veiksmų imamasi , kokie sprendimai priimti ir kada pagaliau ši nenormali padėtis bus pradėta keist į tokią , kai nebebus sistemingai , ilgą laiką tyčiojamasi iš mirusiųjų ir jų artimųjų . Kaip nekaip , savivaldybė yra paminėtų įmonių steigėja , sprendžia finasavimo klausimus ir šią problemą gerai žino daugiau nei dešimtmetį ( kaip pastebėjo vienas straipsnio herojus – nuo Staniūnų gt. statybos laikų ) .

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų