Darijai Paninai paskelbus plastikinių butelių kamštelių rinkimo akciją, į ją noriai įsitraukė Panevėžio pradinės mokyklos kolektyvas. D. Paninos asmeninio archyvo nuotr.

Kamšteliai – mainais į protezus ir dronus

Kamšteliai – mainais į protezus ir dronus

Prieš dešimtmetį, kai Rusija nuo Ukrainos atplėšė Krymą bei Donbasą, užpultoje šalyje masiškai pradėti rinkti plastikinių butelių kamšteliai.
Perdirbimo įmonių už juos sumokėti pinigai skiriami kojų ir rankų protezams pirkti, taip pat būtinai medicinos įrangai ir netgi karo tikslams naudojamoms nuotoliniu būdu valdomoms skraidyklėms – dronams įsigyti.

Jau greitai bus dveji metai, kai Darija Panina. gelbėdamasi nuo karo, su dukrele ir dukterėčia prisiglaudė Panevėžyje.
Vos atvykusi karo pabėgėlė iškart įkūrė kovojančiai Ukrainai skirtą labdaros ir paramos fondą „Gyvenimo pulsas“. Už jo surenkamus pinigus moteris Lietuvoje perka ir į kovojančią šalį gabena automobilius.
Įvertinusi šią prasmingą D. Paninos veiklą, Panevėžio savivaldybė praėjusių metų pabaigoje ją paskelbė Metų panevėžiete.
Jauna moteris apgailestauja, kad nuo to laiko, kai atsiėmė garbingą apdovanojimą, fondas pasipildo vis mažesnėmis sumomis. Bet džiaugiasi ir kitokia panevėžiečių pagalba Ukrainai.
Jos rūpesčiu Ukrainą pasiekia tonos Lietuvoje surinktų plastikinių butelių kamštelių.
Ten juos superka perdirbimo įmonės, o gautieji pinigai skiriami kare reikalingoms priemonėms pirkti.
„Turiu jau dešimties metų kamštelių rinkimo praktiką. Po Krymo ir Donbaso įvykių, kai Ukraina ramiai jau nebegyveno, ukrainiečiams buvo pasiūlyta rinkti tuos kamštelius, tai mes uoliai ir darėme“, – pasakoja D. Panina.

Plastikinių butelių kamšteliai Ukrainoje perdirbami, o juos superkant gaunamos lėšos skiriamos įsigyti priemonėms, reikalingoms kariams. D. Paninos asmeninio archyvo nuotr.

Plastikinių butelių kamšteliai Ukrainoje perdirbami, o juos superkant gaunamos lėšos skiriamos įsigyti priemonėms, reikalingoms kariams. D. Paninos asmeninio archyvo nuotr.

Perkami protezai

Visus aštuonerius metus, kol 2022-ųjų vasarį Darijai teko bėgti iš gimtosios šalies, ji rinkdavo plastikinių butelių kamštelius. Kai jų susikaupdavo daug, kamšteliai būdavo nugabenami į surinkimo vietas.
„Tuos kamštelius rinko visa Ukraina. Jų rinkimo akcijos vyko ir mokyklose, ir lopšeliuose-darželiuose“, – sako D. Panina.
Surinkti kamšteliai virsta protezais kojų netekusiems Ukrainos kovotojams.
„Tai nereiškia, kad būtent įvairiaspalviai kamšteliai bus perlydyti į protezus. Perlydyta surinktų kamštelių žaliava skirta gaminti kitoms prekėms. Tačiau Ukrainoje nusistovėjo tokia tvarka, kad už pinigus, gaunamus iš perdirbimo įmonių už kamštelius, perkami galūnių protezai“, – aiškino D. Panina.
Apsistojusi Panevėžyje, ji pakvietė ir panevėžiečius rinkti plastikinių butelių kamštelius.
Pernai iš Aukštaitijos sostinės į Ukrainą išvežta ne viena jų siunta.

Kamšteliai virs karine technika

Pirmąją jau šįmet Panevėžyje surinktų kamštelių partiją, pasak D. Paninos, planuojama išgabenti į Ukrainą jau po savaitės.
Pasak Metų panevėžietės, pinigai už šiemet surinktus kamštelius bus skiriami nebe galūnių protezams pirkti.
Šiuo metu Ukrainos kariams labiausiai reikia lėšų bepilotėms, nuotoliniu būdu valdomoms skraidyklėms – kariniams dronams įsigyti. Vaizdžiai tariant, dabar kamšteliai virs karine technika.

Širdis šildo vaikų piešiniai

D. Panina prisipažįsta pavargusi nuo karo, nors gyvena taikioje Lietuvoje.
Ji guodžiasi labai pasiilgusi namų, sutuoktinio, mamos. Darijos tėtis miręs. Jos sutuoktinis dirba savotišku vadybininku, tiekėju, kovotojams pristatančiu iš kitų šalių atgabentą labdarą.
„Iš vyro ir kitų kovotojų girdžiu padėkas lietuviams, į kovojančią Ukrainą gabenantiems turniketus. Tačiau jie taip pat pabrėžia, jog turniketų gamybą šiuo metu ištobulino ir pati Ukraina, jai geriau gauti lėšų gamybai, o ne pačių gaminių“, – sako ukrainietė.
Anot jos, kovotojai tikrai dėkingi ir už jiems siunčiamas lietuvių moterų numegztas vilnones kojines. Tačiau, pasak D. Paninos, už laisvę kovojantiems ukrainiečiams dar labiau reikia paprastų medvilninių kojinių, tai pat apatinės vyriškos aprangos.
„Vien pabandžius įsivaizduoti, kas vyksta kare, turbūt aišku, kad plauti, lyginti drabužių kariams tikrai nėra kada. O sausi ir švarūs apatiniai kiekvienam kariui labai reikalingi“, – patikino D. Panina.
Aukos Ukrainos kovotojams Panevėžyje priimamos Nemuno gatvėje veikiančio fondo „Naujoji viltis“ būstinėje.
Labdaros kariaujančiai Ukrainai rinkėja žino, kad, greta praktiškų dalykų, kovotojų širdis sušildo jiems atvežti vaikų piešiniai. Pasak D. Paninos, kariams tai tikrai nėra menkavertis dalykas.

Vienijo bendruomenę

Į D. Paninos kvietimą rinkti plastikinius butelių kamštelius atsiliepusi Panevėžio pradinė mokykla jų sukaupė net penkias didžiules dėžes.
„Į kamštelių akciją įsitraukėme visi: mokyklos darbuotojai, vaikų tėvai, patys moksleiviai“, – pasakoja mokyklos direktoriaus pavaduotoja Dalia Dausienė.
Į Ukrainą jau išgabenus pirmąsias dėžes su kamšteliais, jie ir toliau renkami.
Pasak D. Dausienės, kamštelių rinkimas vienijo mokyklos bendruomenę, jos nariams svarbu gerais darbais prisidėti prie Ukrainos kovos už taiką ir laisvę.

Norinčiųjų paremti kovojančią Ukrainą prašoma pervesti auką Darijos Paninos įsteigtam labdaros ir paramos fondui „Gyvenimo pulsas“, kodas 306146303, sąskaitos Nr. LT657189900009700560, SWIFT CBSBLT26

 

 

 

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų