P. ŽIDONIO nuotr.

Kalėdų taupymas neatims – Panevėžys ruošiasi švęsti

Kalėdų taupymas neatims – Panevėžys ruošiasi švęsti

Panevėžyje kalėdine egle ir šventiniais papuošimais rūpinsis ta pati įmonė kaip ir pernai, šįkart žadanti šiltas, tradicines, spindinčias Kalėdas.

Nors bus puošiama daugiau miesto erdvių, tačiau planuojama taupyti – šventinis laikotarpis truks trumpiau, o eglę svarstoma įžiebti tik sutemus.

Išrinko puošėjus

Panevėžio savivaldybės skelbtu konkursu papuošti miestą Kalėdoms šįmet buvo susidomėję ir latviai. Visgi, Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus dizaino specialisto Arvydo Narkevičiaus teigimu, jie taip ir nepateikė dokumentų.

Konkurse sulaukta trijų pasiūlymų. Vertinta ir idėja, ir suma, už kurią siūlyta atlikti darbus. Konkursą laimėjo bendrovė „Lumidėja“, Aukštaitijos sostinę puošusi ir pernai, ir 2019-aisiais, kai dėl Laisvės aikštės remonto darbų šventinė puošmena stovėjo prie Aleksandro paminklo. Kalėdiniam puošimui kartu su egle iš miesto biudžeto šįmet skirta beveik 117 tūkst. eurų, į šią sumą įskaičiavus ir valstybei sumokamą 21 proc. PMV.

„Panaši suma skiriama kiekvienais metais. Jos ir šįmet nedidiname, nors viskas brangsta žaibišku greičiu“, – sako A. Narkevičius.

Puošėjams keliama sąlyga, kad eglė būtų ne žemesnė nei 18 metrų ir ne mažesnio nei 9 metrų pločio apačioje. Tiesa, tai nebus kirsta gyva eglutė. Pasak dizainerio, įmonės nerizikuoja statyti gyvo medžio, nors konkurso užduotis tą leido.

„Nukirsti medį lengva, bet pastatyti sveiką, nenukentėjusią eglę sudėtinga ir niekas tam nesiryžta“, – teigė A. Narkevičius.

Skelbdama konkursą miestui puošti, šįkart Savivaldybė nebuvo nurodžiusi temos. Ją turėjo sugalvoti patys dalyviai. Pasak A. Narkevičiaus, pagal laimėtojo pasiūlytą idėją šiųmetės Kalėdos savo papuošimais primins brangakmenių kolekciją.

Trumpiau, bet efektingiau

Šįmet kalėdinėmis dekoracijomis bus puošiama Vilniaus gatvės atkarpa nuo J. Basanavičiaus iki Klaipėdos gatvės, Respublikos gatvės atkarpos nuo Klaipėdos iki Vasario 16-osios ir nuo jos iki P. Puzino gatvių, taip pat Elektros, Vasario 16-osios gatvės iki A. Smetonos gatvės, Savanorių aikštės dalis, Ukmergės gatvės atkarpa nuo Laisvės aikštės iki J. Basanavičiaus gatvės, pastarosios gatvės dalis, ypatingą dėmesį skiriant tiltui, taip pat Nepriklausomybės aikštė, Senvagė.

Kaip ir kasmet didžiausi akcentai teks Laisvės aikštei: eglei, fontano zonai, taip pat skverui šalia Santuokų rūmų Respublikos gatvėje.

Nors bus puošiama daugiau miesto erdvių, tačiau puošėjams reikės išsiversti su nustatyta suma, panašia į praėjusių metų.

„Visa Panevėžio eglė nesuvartos elektros daugiau negu buitinis virdulys per valandą.“

K. Balvočius

Pabrangus elektrai, ne vienas miestas planuoja taupesnes Kalėdas. Ne išimtis ir Panevėžys. Pasak A. Narkevičiaus, šventinis laikotarpis mieste bus trumpesnis dviem savaitėmis – vėliau papuošiama ir anksčiau nupuošiama.

Šventinis eglės įžiebimas planuojamas gruodžio 2-ąją.

Kiti miestai – Vilnius, Kaunas – savo egles įžiebti ketina dar lapkritį.

Eglė panevėžiečius džiugins iki sausio 8-osios.

„Šventinės girliandos visada šviesdavo ir dieną. Jei pavyks prijungti fotorelę, svarstome dieną jų nebejungti“, – teigia A. Narkevičius.

Eglė lauks laiškų

Miestą puošiančios bendrovės „Lumidėja“ direktorius Karolis Balvočius pasakoja, jog numatyta puošti karkasinę eglę, sukonstruotą iš gyvų eglišakių.

Pats medis bus neįprastas. Pasak K. Balvočiaus, eglė turės tarsi tris skraistes, nusidriekiančias tolyn į aikštę, ir užims iki 40 metrų plotą.

„Eglė bus klasikinė, be jokių mandrybių, tokia, kokia turėtų patikti daugumai“, – žada verslininkas.

Eglę puoš labai dideli, iki 1,9 metro, rombo formos žaislai.

Pasak K. Balvočiaus, tai bus klasikinės Kalėdos.

„Jaučiame tendenciją, kad žmonės pasiilgę klasikinių, paprastų, šiltų Kalėdų. Bandysime tą išpildyti. Mieste atsiras daug lempučių, šviesų, kalėdinių atributų, žaislų, žaisliukų ir panašiai“, – sako įmonės vadovas.

Pernai prie eglės atėję panevėžiečiai matuodavosi specialius batus, į kuriuos įsistojus sureaguodavo eglutė, o šiemet veiks Kalėdų paštas. Įmetus laišką, eglė sužibs papildomomis blykstėmis ir įsijungs muzika.

Puošybos darbų grafiką rangovas dar dėlioja. K. Balvočius svarsto, jog vien eglę sumontuoti užtruks 4–5 dienas.

Ne daugiau už virdulį

„Lumidėja“ Kalėdoms puoš ne tik Panevėžį, bet ir dar šešiolika miestų ir miestelių. Jų eglės stovės Plungėje, Telšiuose, Gargžduose, Kretingoje ir kitur.

K. Balvočiaus teigimu, savivaldybės labai įvairiai bando taupyti. Vienos nori, kad eglutė šviestų tik tamsiuoju paros laiku, kitos trumpina šventinį laikotarpį – vėliau papuoš ir anksčiau nupuoš, trečios su elektros tiekėjais dar turi pasirašiusios labai palankias sutartis.

„Panikos miestuose tikrai nėra. Visi supranta, kad Kalėdos – vienintelė metuose šventė, kurios negalima atimti iš žmonių. Juo labiau kad pastaruosius porą metų ji buvo su ribojimais“, – pastebi įmonės vadovas.

Anot jo, „Lumidėjos“ papuošimams naudojamos lemputės yra vadinamosios LED, tai yra taupančios elektrą.

„Kartais žmonės pagalvoja, kiek daug ta eglė suvartoja elektros! Gal ir atrodo, kad šviečia ir ryja elektrą, bet iš principo daug elektros „nesuvalgo“. Visa Panevėžio eglė nesuvartos elektros daugiau negu buitinis virdulys per valandą“, – palygino K. Balvočius.

Komentarai

  • Idomu siais metais ar eglute bus aptverta tvoromis juk covidas dar oficialiai nesibaige nueikite i gidimo istaiga visi medikai pilnai vaiksto su ansnukiais

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų