Kalėdų žaisliukų muziejus Miežiškiuose. P. Židonio nuotr.

Kalėdų muziejaus žaisliukai – ir Panevėžyje

Kalėdų muziejaus žaisliukai – ir Panevėžyje

Artėjant Kalėdoms, ir vaikų, ir suaugusiųjų ekskursijos, o ir pavieniai smalsuoliai skuba aplankyti Miežiškiuose esantį vienintelį ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse Kalėdinių žaisliukų muziejų. Dabar istorinėmis Kalėdų puošmenomis pasidžiaugti galima ir Panevėžyje.

Prieš devynerius metus Miežiškiuose įkurtas kalėdinių dekoracijų muziejus dabar jų sukaupęs kone tris tūkstančius.
Pravėrus šio medinio namelio ant Nevėžio kranto duris, patenkama į tikrą Kalėdų pasaką.
Jame laukia Kalėdų Senelis, bet ne visiems įprastu raudonu rūbu ir ilga žila barzda, o lietuviškas, aprengtas blyškiais milo rūbais, su skrandute ir barzda jo ne baltos vatos, o tikra.
Toks vaikus lankydavo prieš šimtą ir daugiau metų.
Muziejus surinkęs galybę ir Kalėdų dekoracijų, ir kalėdinių eglučių žaisliukų, kuriais namai puošti taip pat prieš šimtą, aštuonias dešimtis ar pusšimtį metų.
Tokių eksponatų dabar atvežta ir į Panevėžio biblioteką „Žalioji pelėda“.
„Kai mums atgabeno itin brangią kalėdinių dekoracijų siuntą ir ėmėm jas apžiūrinėti, aikčiojome garsiausiai. Tiesiog neįtikėtina buvo pamatyti žaisliukus, kokiais vaikystėje, prieš pusšimtį ir net daugiau metų, puošdavome eglutes. Mes tų žaisliukų neišsaugojome, o va muziejuje jų yra“, – sako „Žaliosios pelėdos“ vedėja Alvida Bratkauskienė.
Anot jos, miela matyti ir jau apsitrynusį, iš plastiko pagamintą Kalėdų Senelį, kuris kitados buvo statomas po eglute, ir jo palydoves – Snieguoles. Toli gražu nebenauji eksponatai žadina ypač gražius, šiltus prisiminimus.

Atsigręžia į praeitį

A. Bratkauskienė teigia atkreipusi dėmesį, kad iš Miežiškių atsivežta kalėdinių žaisliukų ekspozicija gal net labiau traukia suaugusiuosius nei vaikus.
„Esame vaikų biblioteka, pagrindiniai mūsų klientai – vaikai, o jiems, kaip pastebėjau, senieji kalėdiniai žaisliukai nėra itin įdomūs. Matau, kad žvilgteli į juos ir sėdasi žaisti bibliotekos kompiuteriais“, – pasakoja vedėja.
Ji svarsto, kad tikriausiai turi praeiti nemažai metų, kol imi išties vertinti praeities daiktus.
„O aš pastebėjau, kad atėję į mūsų muziejų ir apžiūrėję tuos senuosius žaisliukus, kitą kartą vėl užsukę man pasakoja labai apsidžiaugę, kai senelių dėžėse rado tokių pat. Būna, kad tuos rastus žaisliukus atneša mums į muziejų, būna, kad jais puošia savąsias Kalėdų eglutes“, – pasakoja Kalėdinių žaisliukų muziejaus Miežiškiuose įkūrėja Violeta Karklytė.
Ji sako suvokianti, kad jauniems žmonėms norisi kurti ateitį, o kas sukurta iki jų, tampa nebereikalinga.
„Bet dažnokai būna taip, kad tai, ką išsaugai, tampa didžiule vertybe“, – pažymi V. Karklytė.

Šiuos metus muziejus išlydi pristatydamas senųjų kalėdinių atvirukų ekspoziciją. Tai išskirtinai lietuviški atvirukai su lietuviškais užrašais, o dar XX a. pirmojoje pusėje Lietuvoje tokių buvo spausdinama labai nedaug.

Visą straipsnį skaitykite gruodžio 8 dienos (penktadienio) „Sekundės“ laikraštyje.

Galerija

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų