Kaip atpažinti ir išvengti romantinių sukčių?

Kaip atpažinti ir išvengti romantinių sukčių?

Žiūrimumo rekordus mušančiame dokumentiniame filme „The Tinder Swindler“ vaizduojama sunkiai suvokiama realybė apie į sukčiaus pinkles patekusias moteris, jam pervedusias milijonus eurų. Visgi finansinių nusikaltimų prevencijos ekspertų teigimu, ši istorija – tik viena iš daugelio, vykstančių kasdien.

Vadinamieji romantiniai sukčiai savo aukas randa internetinėse pažinčių platformose, naudodami psichologinius triukus įtikina, kad jų santykiai yra tikri, tad nekaltas pinigų prašymas aukoms dažniausiai nesukelia įtarimo. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, finansiniai sukčiai iš Lietuvos gyventojų ir įmonių pernai įvairiais būdais išviliojo 10,2 mln. eurų – dukart daugiau nei 2020 m.

Pasaulinės finansų platformos „Revolut“ finansinių nusikaltimų prevencijos ekspertų teigimu, prie augančio romantinio sukčiavimo masto prisidėjo pandemija – žmonės daugiau laiko leidžia namuose, internetinėse pažinčių platformose, tad tuo suskubo pasinaudoti ir sukčiai.

„Pinigų prašymas dažniausiai būna susijęs su kuo nors skubaus ir emocingo, pavyzdžiui, nusikaltėliui prireikia pinigų skubiai operacijai, medicininei priežiūrai arba bilietui, kelionės dokumentams, kad jie galėtų aplankyti auką. Dažnas prisipažįsta turintis skolą, kurią reikia skubiai grąžinti. Pastaruoju metu stebime ypač suaktyvėjusius pasiūlymus kurti bendrą gyvenimą, kartu investuojant investavimo platformose, kurios, kaip vėliau paaiškėja tėra sukčių pinklės“, – sako Vytautas Danta, „Revolut“ Atitikties vadovas Europos regione.

Anot jo, yra keli esminiai dalykai, rodantys, kad jums artimas žmogus galėjo būti įtrauktas į romantinę aferą.

„Dažnai tai yra labai stiprios emocijos ir įsipareigojimas ką tik sutiktam žmogui. Tie santykiai dažniausiai yra slapti, auka gali net supykti, kai užduodama klausimų apie naują partnerį. Sukčiai dažnai apsimeta dirbantys užsienyje: kariuomenėje, žvalgybos pareigūnu, tarptautinės misijos darbuotoju“, – tęsia V. Danta.

Išviliojo 0,6 mln. eurų

Lietuvos bankų asociacijos (LBA) duomenimis, pernai šalies finansų ir kredito įstaigų klientai, užkibę ant romantinio sukčiavimo kabliuko, neteko 0,6 mln. eurų – pagal žalos mastą apgavikai-romantikai jau aplenkė vadinamuosius telefoninius sukčius. Aukų dažnai ieškoma socialiniuose tinkluose, pažinčių programėlėse. Specialistai pataria būti budriems, o susidūrus su sukčiavimu – netylėti.

LBA duomenimis, romantinio sukčiavimo nuostoliai šalyje pernai išaugo 44 proc., tai – vienas sparčiausiai populiarėjančių sukčiavimo būdų. Pagal žalos mastą romantiniai sukčiai jau aplenkė telefoninius sukčius. Situaciją sunkina tai, kad nusikaltėliai neretai veikia iš užsienio – dėl to sumažėja galimybių susigrąžinti prarastas lėšas, o aukos neiškart supranta patekusios į pinkles arba gėdijasi savo patirtimi pasidalinti su artimaisiais ir specialistais.

„Tai kelia didelį nerimą, ypač dėl nusikaltimų specifikos – dažnai romantinių sukčių aukos nesileidžia į kalbas su banku, užfiksavusiu įtartiną pinigų judėjimą. Pastebėję besikartojančias klientui nebūdingas finansines operacijas, banko prevencijos specialistai atkreipia į jas dėmesį, bet klientai nebūtinai pasirengę išsiaiškinti tiesą ir sustabdyti mokėjimus. Vis dėlto, norint demaskuoti nusikaltėlį, bendradarbiavimas yra būtinas“, – pažymėjo LBA prezidentė dr. Eivilė Čipkutė.

Scenarijuose – karininkai, krepšininkai ir gražuolės iš užsienio

Socialiniai tinklai yra puiki platforma bendravimui, tačiau tą puikiai supranta ir piktavaliai. Sukčiai virtualiomis manipuliacijomis įgyja pasirinktos aukos pasitikėjimą, neretai įkalba dalintis intymia informacija ir galiausiai priartėja prie kontakto, kuomet paprašoma paskolinti pinigų. Tokių pavyzdžių apstu ir Lietuvoje.

Vienas iš sukčių iš užsienio Lietuvoje naudotų scenarijų – apsimesti JAV karininku, baigiančiu tarnauti specialiojoje misijoje Azijoje ar Afrikoje ir neva tuoj turintį grįžti iš tarnybos. Vaizdo pokalbiai su juo dažniausiai esą neįmanomi dėl „saugumo reikalavimų“, o susirašinėjimai gana greitai virsta romantinio pobūdžio bendravimu. Netrukus naujajam draugui esą prireikia pagalbos tvarkant muito mokesčius už daiktų, svarbių dokumentų ar dovanų siuntimą. Liūdniausia, kad apgavikų aukos kartais tokio bendravimo metu ne tik išleidžia visas santaupas, bet ir skolinasi pinigus, užstato turimą turtą.

Lietuvos žiniasklaidoje prieš dvejus metus buvo plačiai aprašytas atvejis, kai teisėsaugos dėmesio sulaukė vaikinas, apsimetęs žinomu šalies krepšininku ir išviliojęs tūkstančius iš maždaug dešimties merginų. Apgaulės išaiškėjo vienos iš aukų bičiulei paviešinus istoriją socialiniuose tinkluose – tuomet atsiliepė ir daugiau nukentėjusiųjų.

Sukčiautojas, aukų ieškojęs ir internetu, pasitelkė įvairius būdus, kad kuo įtikimiau suvaidintų kitą asmenį: nuo svetimo vardo ir žinomo krepšinio klubo atributikos naudojimo iki apsimestinės sportininko dienotvarkės bei vaizdo įrašų iš treniruočių. Ne ką mažiau kūrybingais metodais jis viliodavo pinigus – meluodavo, neva dėl jo agento klaidos laikinai užblokuota banko kortelė, kvietė susikurti paskyrą automobilių nuomos programėlėje dėl vykstančios jo sporto klubo remiamos loterijos ir t. t.

Prieš trejetą metų šalyje užfiksuotas dar vienas romantinio sukčiavimo scenarijus – tuomet vaikinas, norėdamas prasimanyti pinigų, internete kūrė netikras merginų anketas su gražiomis nuotraukomis ir šitaip mezgė pažintis su vyrais. Pabendravus, neva užsienyje gyvenanti „gražuolė“ pasidalindavo turinti bėdų – pavyzdžiui, esą Lietuvoje sunkiai serga mama, o perduoti jai pinigų nėra galimybės. Iš aukų šitaip išvilioti asmeniniai prisijungimo prie e. bankininkystės duomenys, o su jais – ir lėšos sąskaitose.

Ekspertai ragina atkreipti dėmesį į keletą pagrindinių dalykų, padėsiančių identifikuoti sukčiavimo atvejį ir netapti auka:

● Stiprūs ir greiti jausmai. Romantiniai išreiškia stiprius jausmus savo naujai aukai labai greitai.
● Meilė yra akla. Jie beveik niekada negali susitikti asmeniškai ir pakviesti jus į tikrą pasimatymą, dėl to dažnai kaltina savo darbą, gyvenimą, buvimą užsienyje ir pan. Jie dažnai vengia video pokalbio.
● Paslapties šydas. Socialiniuose tinkluose ar paieškos sistemose apie juos ir jų gyvenimą galima rasti tik labai ribotą informaciją.
● Saldus kaip medus. Jie savo aukas dažniausiai vadina mažybiniu, arba augintinio vardu, kuris padeda nesusipainioti vienu metu kalbant su daugybe žmonių.
● Problema veja problemą. Atrodo, kad jų gyvenime kyla tiek daug problemų, kurias galima išspręsti tik pinigais. Ir galiausiai jie jų paprašys.
● Pabendraukime kur nors kitur. Jie dažniausiai nori kalbėtis ne pažinčių svetainėje ar programėlėje, o SMS žinutėmis, WhatsApp arba el. paštu.
● Nebūkite mulas. Atminkite, jei kas nors paprašys jūsų palaikyti ar pervesti ne jums priklausančius pinigus ir jūs sutiksite, jums galite tapti nusikaltimo bendrininku.
● Nesidrovėkite. Jei turite įtarimų dėl savo naujosios simpatijos, paklauskite draugo ar šeimos nario nuomonės. Deja, jei tai atrodo per gerai, kad būtų tiesa, kartais taip gali būti.
● Neleiskite niekam jumis pasinaudoti. Širdies reikaluose piniginiai reikalai neturėtų tapti prioritetu. Jei santykiai greitai vystosi link finansinės paramos ir priklausomybės, saugokitės.

Komentarai

  • nemeluoju. graudu.

    • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų