„Sekundės“ nuotr.

Kainų šuolis neaplenks ir darželių

Kainų šuolis neaplenks ir darželių

Pasidžiaugusiems, kad miesto valdžia išgirdo jaunų šeimų prašymą ir ateinančią vasarą paliks dirbti visas ikimokyklines įstaigas, darželinukų tėveliams rengiama jau ne tokia gera naujiena. Kokios permainos laukia jaunų šeimų?

darzelis-04-kastytis-virsus

Smūgis jaunoms šeimoms: nuo kitų metų vaikų ugdymas darželyje gresia pabrangti 39,5 proc.

Pasidžiaugusiems, kad miesto valdžia išgirdo jaunų šeimų prašymą ir ateinančią vasarą paliks dirbti visas ikimokyklines įstaigas, darželinukų tėveliams rengiama dar viena, jau ne tokia gera, naujiena. Savivaldybės taryba ketina gerokai padidinti įkainį už vaikų, ugdomų lopšeliuose-darželiuose, išlaikymą.

Vietoj šiuo metu mokamų 0,43 Eur už kiekvieną vaiko praleistą dieną darželyje nuo sausio 1-osios tėvams gali tekti atseikėti 0,60 Eur. Tai reiškia, kad dabar darželio reikmėms per mėnesį už vieną vaiką 8,60 Eur sumokantiems tėveliams tektų kloti 12 Eur, auginantiems du darželinukus – 24 Eur, o turintiems tris ikimokyklinio amžiaus atžalas – 36 Eur.

Švietimo skyriaus specialistai motyvuoja, jog įkainį už vaiko išlaikymą darželyje pribrendo laikas kelti dėl per pastaruosius porą metų išaugusių kasdienio vartojimo prekių kainų. Žinios apie planuojamą kelti mokestį šokiruoti tėvai įspėja, jog ikimokyklinės įstaigos turėtų pamiršti apie geranorišką jų paramą.

Pakilus kainoms nebeišsiverčia

Panevėžio savivaldybės Švietimo ir jaunimo reikalų skyriaus specialistės Simonos Vizbarienės teigimu, paskutinį kartą mokestis už vaiko išlaikymą darželyje kilo 2012-aisiais. Prieš porą metų įvedus eurą ir per tą laiką pabrangus daugeliui prekių, ikimokyklinėms įstaigoms išsiversti tapo gerokai sunkiau.

Mokestį pakėlus iki 60 centų, vaiko diena, praleista darželyje, pabrangtų 39,5 proc.

Nors naująjį įkainį Savivaldybės taryba svarstys dar tik šią savaitę, pasak Švietimo skyriaus specialistės, kai kurie darželiai apie permainą jau informavo tėvus. Jos teigimu, šie suprato sudėtingą darželių finansinę padėtį.

„Didelio tėvų nepasitenkinimo nesulaukta“, – tvirtina S. Vizbarienė.

Lėšas, surenkamas iš darželinukų tėvų, įstaigos gali išleisti ugdymo priemonėms, kanceliarinėms, higienos prekėms, baldams, patalynės komplektams pirkti, taip pat komandiruotėms. Pasak S. Vizbarienės, daugiausia lėšų atseikėjama higienos normų reikalavimams vykdyti bei komunalinėms paslaugoms, o ugdymo priemonėms įsigyti pinigų lieka labai mažai.

Be to, anot specialistės, papildomos išlaidos lopšelių-darželių laukia dėl Savivaldybės sprendimo vasarą juos visus palikti dirbti. Skaičiuojama, jog tai turėtų papildomai kainuoti apie 145,7 tūkst. Eur, o iš miesto biudžeto papildomai skirti lėšų ugdymo priemonėms įsigyti nėra galimybės.

„Pakėlus mokestį, darželiai daugiau galėtų įsigyti ugdymo priemonių, atnaujinti patalynės – viskas daroma tik vaikų labui, kad pagerėtų jiems sąlygos“, – „Sekundei“ aiškino S. Vizbarienė.

Iš didmiesčių neišsišoktų

Mokestį už darželį pakėlus iki 0,60 centų už dieną, arba 12 Eur per mėnesį, pasak S. Vizbarienės, Panevėžyje jis labai nesiskirtų nuo kitų didžiųjų miestų. Vilniuje diena darželyje kainuoja 0,78 Eur, Kaune – 0,58 Eur, Klaipėdos darželinukų tėveliai per mėnesį moka 15 Eur patiekalų gamybos mokestį, o Šiaulių ikimokyklinių įstaigų reikmėms renkama po 0,36 Eur per dieną, tačiau tėveliai papildomai dar moka už maisto gamybą.

Panevėžyje, be rinkliavos darželio reikmėms, tėvai moka už vaiko maitinimą. Šis mokestis neskaičiuojamas už laiką, kai vaikas nelanko darželio dėl pateisinamos priežasties.

Stengiasi dėl vaikų

Lopšelio-darželio „Dobilas“ direktorė Vilma Barauskienė nemano, kad pabrangimas drastiškai kirstų per darželinukus auginančių šeimų kišenes. Anot jos, vertinant, kiek įvedus eurą pakilo kainos, papildomi trys eurai įstaigos reikmėms būtų protingas politikų sprendimas.

„Brangsta ne darželio paslauga, o auga įstaigos išlaidos būtiniausioms reikmėms – higienos, ugdymo prekėms, baldams. Jei norime, kad lopšeliai-darželiai būtų gražesni, geriau aprūpinti, kitos išeities nėra. Panevėžyje mažai renovuotų darželių, patys vidų remontuoja be jokių papildomų rinkliavų, pasenęs ir mūsų inventorius. Kol per dešimt metų atsinaujinsime, vėl reikės iš naujo remontuoti“, – motyvuoja V. Barauskienė.

„Dobilą“ lanko 160 vaikų. Iš devynių grupių dvi – savaitinės. Esant dabartiniam 8,60 Eur mokesčiui, įstaiga pagal vaikų skaičių per mėnesį iš tėvų surenka apie 1376 Eur.

V. Barauskienė pripažįsta, kad sunkiau besiverčiančius tėvus tenka paraginti sumokėti privalomą mokestį už vaiko išlaikymą darželyje.

Anot direktorės, problemos dėl tėvų įsiskolinimo gerokai pasistūmėjo, kai pernai Savivaldybė patvirtino naują tvarką dėl skolų išieškojimo.

Įsiskolinusiems už du mėnesius tėvams siunčiamas paraginimas atsiskaityti.

Jei nuo rašto pateikimo per 15-iolika dienų skola negrąžinama, įstaiga įgauna teisę kreiptis į antstolius dėl jos išieškojimo arba nueiti lengvesniu keliu – vaiką išbraukti iš darželinukų sąrašų. Anot direktorės, griebtis tokių kraštutinumų neprireikia.

V. Barauskienės teigimu, sumokėti už vaiko išlaikymą šiuo metu 8,60 euro per mėnesį vėluoja vos keletas šeimų.

vilma-barauskiene-3

V. Barauskienės nuomone, vertinant, kiek įvedus eurą pakilo kainos, iš tėvų kišenės papildomi trys eurai per mėnesį darželio reikmėms būtų protingas politikų sprendimas.

Tėvai pasipiktinę

Nors Savivaldybė motyvuoja, jog mokestį keliantis Panevėžys neišsišoktų iš kitų didžiųjų miestų, tėvelius 39,5 proc. pabrangimas šokiruoja.

„Kregždutės“ lopšelio-darželio tėvų tarybos atstovė Rasa Dulkienė įsitikinusi, jog 12 Eur mėnesinis mokestis už vieną vaiką daugeliui šeimų bus nemažas finansinis smūgis. Kadangi šiam mokesčiui Savivaldybė nėra numačiusi jokių išlygų, net ir daugiavaikėms šeimoms nebus taikomos lengvatos.

Jei bus įteisintas toks mokesčio šuolis, daug tėvų nebematys prasmės darželius paremti.“

R. Dulkienė

„Dažniausiai jaunos šeimos augina po du darželinukus, yra ir turinčiųjų tris mažus vaikučius. Mokėti per mėnesį 24 Eur ar 36 Eur yra daug net ir vidutines pajamas gaunantiems tėvams“, – teigė R. Dulkienė.

Moteris pasakoja darželio mokesčio kėlimą aptarusi su bene dešimčia šeimų ir visų nuomonė buvo vieninga – mokėti darželiui 12 Eur per mėnesį už kiekvieną vaiką sunkiai leistų jų finansinės galimybės.

R. Dulkienės nuomone, nėra teisinga lyginti Panevėžio ir šalies didmiesčių mokesčius už vaikų ugdymą darželiuose.

„Vertinti reikia ne mokesčio dydį, o gyventojų gaunamas pajamas. Panevėžyje vidutinis darbo užmokestis mažesnis ne tik už Vilniaus, bet ir Kauno, ir Klaipėdos“, – sako R. Dulkienė.

Mama svarsto, kad gerokai kilstelėjus įkainįi darželiai gali sulaukti atvirkštinio efekto – ne pataisyti, o pabloginti finansinę padėtį. Anot R. Dulkienės, šiuo metu nemažai tėvų, suprasdami, kad ikimokyklinės įstaigos sunkiai verčiasi, prie jų gyvavimo prisideda materialiai paremdami.

„Tėveliai darželiams dovanoja ne tik žaislų, bet ir knygų, rašymo, ugdymo priemonių. Jei bus įteisintas toks mokesčio šuolis, daug tėvų nebematys prasmės darželius paremti“, – mano R. Dulkienė.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų