„SEKUNDĖS“ nuotr.

Kainoms atleido stabdį: brangs ir vanduo

Kainoms atleido stabdį: brangs ir vanduo

Seimas ir Vyriausybė skelbiasi ieškantys būdų, kaip amortizuoti nuo kitų metų smarkiai didėjančias dujų, elektros ir šilumos kainas gyventojams. Tačiau nerimo signalus jau siunčia ir geriamojo vandens tiekėjai.

Panevėžiečius veikiausiai jau nuo vasario pasieks didesnės sąskaitos už geriamąjį vandenį bei nuotekų tvarkymą.

Skaičiuoja naujas

Savivaldybės įmonė „Aukštaitijos vandenys“ motyvuoja, jog dujų, elektros kainos, nauji taršos mokesčiai bei augantis darbo užmokestis smarkiai padidino ir jos paslaugų savikainą.

Panevėžyje daugiabučių namų gyventojams šiuo metu geriamasis vanduo ir nuotekų tvarkymas kainuoja 1,59 euro už kub. m, įskaičiuojant ir PVM, gyvenantiesiems individualiuose namuose – 1,55 euro už kub. m.

Kainos perskaičiuojamos kartą per metus ir dabartinės galioja nuo šių metų sausio.

Šiuo metu įmonė jau skaičiuoja naujuosius įkainius. Jie įsigaliotų tik suderinus su Valstybine energetikos reguliavimo taryba (VERT), patvirtinus Panevėžio miesto ir rajono savivaldybių taryboms bei praėjus mėnesiui po paskelbimo apie kainas.

„Greičiausiai tai būtų 2022 metų vasarį ar kovą“, – teigia „Aukštaitijos vandenys“ generalinis direktorius Saulius Venckus.

Anot jo, atsižvelgiant į išaugusius energetikos išlaidas, prognozuojama, kad panevėžiečiams geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymas gali brangi 0,3 euro už kub. m.

Pasak direktoriaus, vidutiniškai vienas panevėžietis per mėnesį suvartoja apie du kubinius metrus geriamojo vandens. Jeigu kubinio metro kaina pakiltų 0,3 euro per mėnesį, tai reiškia, kad vienam gyventojui geriamojo vandens tiekimas ir nuotekų tvarkymas kainuotų 0,6 euro brangiau.

„Reikia pripažinti, kad, žymiai pabrangus energetikos resursams, išaugus degalų kainoms, mokesčiams, mūsų teikiamų paslaugų kainų brangimas irgi neišvengiamas“, – sako generalinis direktorius.

Kilo keliskart

Anot S. Venckaus, geriamojo vandens ir nuotekų įkainį lemia tie patys veiksniai, sukėlę kitų paslaugų ir prekių kainų šuolius: energetikos resursai, kuras, darbo ištekliai, mokesčiai, taip pat ir teikiamų paslaugų apimtys.

„Aukštaitijos vandenys“ per metus sunaudoja apie 11 000 MWh dujų. Generalinio direktoriaus teigimu, lyginant 2021-ųjų ir 2020 metų spalio mėnesio gamtinių dujų kainas, šių metų spalį dujos beveik 4 kartus brangesnės: 2020-aisiais megavatvalandė kainavo 18,520 euro, o 2021 metais – net 71,416 euro.

„Reikia pripažinti, kad, žymiai pabrangus energetikos resursams, išaugus degalų kainoms, mokesčiams, mūsų teikiamų paslaugų kainų brangimas irgi neišvengiamas.“

S. Venckus

Vandens tiekėjos su dujų tiekėju pasirašyta sutartis įsigaliojo per patį brangymetį – nuo šių metų spalio 1-osios ir galios iki kitų metų pabaigos.

Šiuo metu įmonė paskelbusi konkursą dėl elektros energijos pirkimo. Jos vandens tiekėja sunaudoja milžiniškus kiekius – per metus nuperka apie 9 000 tūkst. kWh elektros energijos.

Pasak S. Venckaus, nauja elektros energijos pirkimo sutartis įsigaliotų nuo sausio.

„Atsižvelgiant į skelbiamas prognozes, prognozuojama, kad elektros energijos kaina kils apie 0,05–0,06 euro už kWh“, – didesnes išlaidas numato įmonės vadovas.

Brangiau nereiškia geriau

Lietuvos vandentvarkininkų sąnaudas nuo kitų metų padidins ir vadinamasis taršos mokestis.

S. Venckaus teigimu, „Aukštaitijos vandenims“ mokestis už aplinkos teršimą iš stacionarių taršos šaltinių, tai yra nuotekų valyklų, kyla apie 3 kartus. Tačiau tai visai nereiškia, kad nuotekos bus valomos geriau nei iki šiol.

„Šis mokesčio padidėjimas įtakos nuotekų išvalymo bei paslaugos kokybei neturės, iš technologinės pusės niekas nesikeičia. Tačiau tai turės įtakos mūsų teikiamų paslaugų kainų didėjimui“, – sako direktorius.

Paguoda: kiti moka daugiau

„Aukštaitijos vandenų“ klientai pernai suvartojo 6 091 tūkst. kub. m geriamojo vandens ir pašalino 5 879 tūkst. kub. m nuotekų. Palyginti su 2019 metais, geriamojo vandens pardavimai 2020-aisiais sumažėjo 86 tūkst. kub. m, o nuotekų panevėžiečiai išleido – 24 tūkst. kub. m mažiau.

Bendrovė priklauso dviem akcininkams – Panevėžio miesto ir rajono savivaldybėms.

Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, padaryta labai daug, kad geriamojo vandens kaina būtų kiek įmanoma švelnesnė.

„Savivaldybė daro labai daug, kad amortizuotų kainą. Investicijos į atsinaujinančią energetiką, įmonės infrastruktūrą iš kitų finansavimo šaltinių, ne įmonės biudžeto leidžia išvengti agresyvaus kainų kilimo. Padarėme maksimumą, kad kaina būtų kiek įmanoma mažesnė. Panevėžyje geriamojo vandens ir nuotekų tvarkymo kaina yra viena mažiausių Lietuvoje“, – teigia T. Jukna.

Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos duomenimis, pigiau vandenį tiekia ir nuotekas tvarko vos trys šalies išmonės iš 48 tokių paslaugų teikėjų.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų